KUNSTSTEEN REPLICA'S Hoogtepunten excursie Reclame-uitingen Replica's die niet als zodanig opvallen maar wel hun diensten bewijzen. Voor het behoud van ons Cultureel erfgoed bieden replica's van een modern materiaal (kunststeen) vele mogelijkheden zoals zandsteen, hardsteen, terracotta etc. Van dakpan tot kerkpinakel. innoverende producten van RTIPREX onderhoudsarm perfecte resultaten door vacuümtechniek interessant in prijs (repeteer effect) geen vochtopname (dus weersbestendig) leverbaar in elke kleur snelle levertijden Referentieprojecten van AMSTERDAM tot JAPAN. Kantoor en showroom Rijksstraatweg 73, 3454 JE De Mee.rn Tel. 030 - 6664369, Fax 030 - 6664369 zware smeedijzeren lantaarns in 3 modellen en maten. vraag folder of kom kijken (ook zaterdag) st. vitusstr. 40b Naarden. tel. 035-6946870 ARTISANS-NAARDEN-VESTING 'Een geschikte ambiance stimuleert tot creativiteit' Tuinhistoricus zoekt in een historische omgeving inspirerende woon- en werkruimte (huur c.q. erfpacht) Ik wil graag bijdragen tot beheer en onderhoud van huis en omgeving. Reakties graag naar: Postbus 324, 4190 CH Geldermalsen rietkragen en her en der wat volks tuintjes. IJssels maakt met waardering gewag van de milieuvriendelijke manier van tuinieren en vermeldt terloops het voorkomen van de o zo kieskeurige ijsvogel in dit gebied. Niet te veel aan veranderen, zo veel moge lijk zo laten luidt hier het credo. Wie er op 7 september rondwandelt zal het alleen maar kunnen beamen. Dan is er nog het grote fabrieksge bouw van Den Haan, aan de westzijde van de stad, met het dichtbij gelegen kazerneplein, dat plaats maakt voor woningbouw. Natuurlijk is de grond hier verontreinigd, dat brengt extra kosten met zich mee. Toch zet het gemeentebestuur zich er voor in hier het wonen met uitzicht op de rivier ook voor lagere inkomensgroepen betaalbaar te houden. Schaal en inde ling van het plan zullen zich zeker moeten voegen naar de oude stad. Het monumentale Gorinchem...daar zou zo ongeveer een boekwerk mee te vullen zijn. We willen niet teveel verklappen, gewoon meegaan op 7 september is de boodschap. Een paar hoogtepunten: het Tolhuis, prachtig zichtbaar vanaf de rivier, het gebouw van het Hoogheemraadschap mèt uitzichttoren, de kerk, het stadhuis, de al eerder genoemde Hoofdwacht en Dit is in 't Bethlehem. Al deze afzonderlijke topstukken bevinden zich echter in een stedelijk weefsel dat voor een groot deel zijn oorspronke lijke karakter heeft weten te bewaren. Veel Dordtse gevels, de grote stad stroomafwaarts beïnvloedde duidelijk de smaak en mode in Gorinchem. Jaren is men, nog voor IJssels aantrad, bezig geweest met het opknappen van de Lingehaven, hèt hart van de oude stad. Vanaf de Langendijk lopen de stegen naar beneden richting markt. IJssels vermeldt dat vroeger het verkeer gewoon over deze smalle dijk, in feite een winkelstraat, naar en van het veer over de rivier reed. Met de nieuwe brug behoort dat gelukkig tot de verleden tijd. De dijk is nu voetgan gersgebied. Goede verkeersmaatrege len ondersteunen op deze manier het monumentenbeleid. Een ander punt van zorg voor het gemeentebestuur zijn de reclame uitingen. Ook hier weet men zich gesteund door de burgerij en, wat nog belangrijker is, de middenstand. IJssels vermeldt dat bijvoorbeeld de winke liers op de Langendijk een kunstenaar in de arm hebben genomen om hen in deze te adviseren. Voorlichting is ook enorm belangrijk zo stelt burgemeester IJssels. Je kunt, als gemeentebestuur, niet alles oplossen met regels en veror deningen. Maak de mensen bewust van de waarde van hun leefomgeving, hun eigen huis, details daaraan en ze zullen er veelal voorzichtig mee omspringen. Deze opmerking brengt ons op de laatste vraag: deelt de heer IJssels de veel gehoorde mening datje met monumentenzorg als bestuurder niet kunt 'scoren'? 'Onzin' klinkt het kortaf. Alleen al de positieve reacties bij de aankoop van de Hoofdwacht, om nog maar te zwijgen van de steun bij allerlei andere plannen overtuigen hem eerder van het tegendeel. Juist de instemming van de burgerij met het gevoerde beleid doet het gemeentebe stuur vol vertrouwen werken aan het verkrijgen van de gedecentraliseerde status met bijbehorende bevoegdheid. De samenstelling van de eigen monu mentencommissie is nog niet rond, maar ook dat probleem zal ongetwij feld worden opgelost. Wie zich, als op 7 september het veer naar Woudricbem genomen wordt, ergert aan de niet erg fraaie horeca gelegenheid net buiten de stadswal kan gerust zijn. Ook hier wordt aan gewerkt, er ligt medewerking van de uitbaters in het verschiet. Er is niets tegen horeca op deze plek, het gaat om de vormgeving en inpassing. De prach tige oude bomen blijven natuurlijk staan, hun kruinen lijken de reiziger op weg naar Woudrichem vanuit het mooie, gastvrije Gorinchem na te wuiven. 'Mui. 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 16