Politiek Gorinchem monument-minded geworden LEO VAN DERMEULE We spreken in het nieuwe stadhuis van Gorinchem, m,et burgemeester Piet IJssels over het beleid aangaande het oude centrum. Deelnemers aan de landelijke excursie op 7 september zullen kunnen constateren dat voor de binnenstad van Gorinchem goed gezorgd wordt. Toch heeft de burgemeester nog wel wat dingen op het verlanglijstje staan. Historische haven van Gorinchem met molen 'NooitVolmaekt'. Lelijk stadskantoor vervangen Het eerste dat aan deze bestuurder opvalt is zijn grote betrokkenheid bij het onderwerp monumentenzorg. Niet verwonderlijk want hoewel monumentenzorg niet in zijn porte feuille zit was dat wel het geval toen hij wethouder was in Alkmaar. Piet IJssels omschrijft zichzelf als een man uit de generatie van de stadsvernieuwings wethouders. Met name zijn partij leverde een hele serie bestuurders die vanuit persoonlijke betrokkenheid bij de wijken in de oude steden stonden te popelen om met een positieve instel ling de verpaupering te lijf te gaan. Toen hij in 1991 burgemeester werd in Gorinchem trof hij een gemeente aan waar verschillende goede dingen tot stand waren gebracht. Tevens merkte hij dat de ambtelijke deskun digheid, waar het monumentenzorg en aanpalende beleidsgebieden betrof, nogal wat te wensen overliet. Er moest derhalve gewerkt worden aan een cultuuromslag en in de achterliggende vijfjaar is veel bereikt. IJssels wijst er met nadruk op dat de inbreng en steun van de verantwoordelijke wethouder hierbij natuurlijk onontbeerlijk zijn. De gemeenteraad toont zich de laatste jaren zeer geïnteresseerd in de oude stad. Zo kon het gebeuren dat een voorstel van B en W om de Hoofdwacht tegenover het oude stad huis door aankoop veilig te stellen zonder al te veel problemen werd i aangenomen. Iets wat een aantal jaren geleden veel moeilijker zou zijn geweest. Wat ook opvalt in het Gorinchemse beleid is de durf om missers uit het verleden daadwerkelijk te corrigeren. IJssels geeft daarvan, niet zonder trots, twee voorbeelden. Allereerst is er dat detonerende stadskantoor uit de jaren '60. Midden in de binnenstad, een vloek in het fijnmazige weefsel ter plekke. De kolos wordt afgebroken en door veel beter passende nieuwbouw, ontworpen door Abel Cahen, vervangen. Een tweede misser bevindt zich vrijwel op de oude stadswal aan de rivierzijde. Deelnemers aan de excur sie zullen zich waarschijnlijk afvragen: 'Hoe hebben ze dat daar ooit neer kunnen zetten?' Welnu het huidige Gorinchemse gemeentebestuur denkt er net zo over. De onmogelijkheid van renovatie van dit verpleeghuis- veel te duur- en de fusie met het ziekenhuis buiten de binnenstad maken eerdaags de afbraak hiervan mogelijk. De burgemeester kan ervan op aan dat Heemschut over zijn schouder meekijkt als de nieuwe plannen gepre senteerd worden. Ook de natuur wordt bij dit alles niet vergeten. Aan de oostzijde van de stad, bij de Dalempoort overheerst het groene karakter. De Oostgracht is van oudsher een gebied met grienden,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 15