Woudrichem. De naar het oude stads deel verhuisde weekmarkt moest op een gegeven moment weer terugver plaatst worden naar de nieuwe buiten wijken. Men heeft dan ook een aantal jaren geleden de gedachte om de vesting als stads- en streekcentrum te handhaven laten varen. Meer beschei den richt men zich nu op het scheppen van voldoende economische activiteit om de vesting zichzelf te laten bedrui pen. De beste vooruitzichten lijken vooralsnog te bestaan uit het verstevi gen van voorzieningen in de toeristisch- recreadeve sfeer. Men verloochent daarbij het verleden niet en allereerst is een gezamenlijk pakket ontwikkeld met Gorinchem en Slot Loevestein. Dat te beschrijven voert hier te ver. Liefhebbers kunnen het zelf zien op 7 september. Woudrichem afzonderlijk heeft al veel te bieden: het fraaie uitzicht vanaf de kerktoren, de wandeling over de wallen, verschillende goede restaurants, de pas herbouwde korenmolen en prach tige oude panden. In de toekomst Op 31 mei werd de herbouwde molen 'Nooit Gedacht' officieel weer in werking gesteld. Foto John Velthuis. Z. K. HPrins Claus was in 1971 voorzitter van het Comité van Aanbeveling voor de Heemschut-actie voor Woudrichem. komt daar, als alles gaat zoals het gemeentebestuur dat graag ziet, de opnieuw aangelegde, ooit dichtge slibde (zalm)vissershaven bij. Dijkverzwaring biedt kansen In het kader van de dijkverzwaring kreeg Woudrichem de kans plannen voor de rivierzijde van de stad in te dienen. De zaak moest toch op de schop en nu is een en ander het meest voor delig uit te voeren. Het is de bedoeling de veerboot uit Gorinchem, een aantal schepen uit de bruine vloot en een klein buiten-visserijmuseum in het gebied toe té laten. Moderne schepen moeten naar de jachthaven aan de oostzijde van de stad. De strekdam en de helling aan de voet van de wallen bieden een mogelijkheid tot wandelen en natuurbouw. Het lijkt in grote lijnen een goed plan dat Woudrichems positie binnen de IJzeren Driehoek en het economisch draagvlak voor de vesting nog kan verstevigen. Voorbereiding en uitvoering zijn in handen van de Heidemij. Men moet wel uitkijken dat men zich niet 'vertilt' aan het visserij museum. Zo lang er geen zalmen weer de rivier opzwemmen en vissers daad werkelijk hun vangst in de Woudrichemse haven aan wal brengen ligt het risico van een wat doodse verzameling relicten uit het verleden op de loer. Ook mis ik een beetje de bezinning op de teloorgang van de vroegere haven. Die slibde dicht en als nu de nieuwe haven ook steeds op diepte gehouden moet worden kost dat misschien meer dan de toeristen in het laatje brengen. Heemschut is via zijn Provinciale Commissie Noord-Brabant vertegen woordigd in de begeleidingscommissie voor het havenproject. Op 7 septem ber kan nog gewandeld worden waar straks wellicht weer schepen aanmeren. 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 14