De Martinuskerk. Foto John Velthuis. twijfel meester maakte over het goede van de tot dan voorgestane plannen. De problemen speelden zich hier af op een schaal die voor Heemschut te behappen was. Tegelijkertijd zou het oplossen ervan een mooie staalkaart van de Heemschut-activitei ten vormen. Er moest worden geres taureerd, zeker, maar ook moesten gaten worden opgevuld, historiserend of juist onvervalst eigentijds maar dan altijd nog harmoniërend met de omringende oude bebouwing. In de bebouwing moesten natuurlijk passende functies worden onderge bracht en de openbare ruimte verdiende tevens herinrichting. Bij dit alles bewees het zojuist opgerichte Heemschut Restauratie Hulpfonds zijn eerste diensten. Landelijk secretaris Ton Koot bijgestaan door Jenny Bierenbroodspot droeg zorg voor de publiciteit. Heemschut verwierf geen panden in Woudrichem, behalve voor korte tijd het Arsenaal, maar stond wel aan de wieg van de Stichting Stadsherstel Woudrichem die als projectbureau ging fungeren. Veel restauraties Net als Heemschut adviseerde deze Stichting en ontwikkelde plannen en alternatieven daar waar deze nodig waren. Het resultaat is tot op de dag van vandaag in Woudrichem te zien: fraai gerestaureerde panden, met de oudbouw harmoniërende nieuwbouw en enkele sterk historiserende huizen. Die laatste zullen, ook op de landelijke excursie, wel kritiek oogsten. Misschien zullen zelfs de woorden 'kitsch' en 'namaak' vallen. Het zij zo, men bedenke wel dat Woudrichem in meer dan een opzicht, en niet voor Heemschut alleen, een experiment was. Ook historiserende nieuwbouw verdient een kans zich al dan niet te bewijzen. In 1972 verwierf Woudrichem de status van beschermd stadsgezicht. Wie denkt dat daarmee de strijd voor Woudrichem gestreden was en het werk gedaan komt evenwel bedrogen uit. Nieuwe problemen Allereerst was daar de gemeentelijke herindeling van 1973. Woudrichem werd het centrum voor een groter landelijk gebied waarin acht verschil lende kernen gelegen zijn. De vesting, met direct omringende nieuwbouw, is er daar slechts een van. Dat heeft dan weer zijn gevolgen voor de ruimtelijke indeling binnen het grote gebied dat nu onder de gemeente Woudrichem valt. Allereerst komt het oude centrum bijna ongemerkt aan de buitenzijde, in het randgebied van de gemeente te liggen. Pogingen om die centrum functie koste wat het kost overeind te houden sneuvelen meestal, zo ook in Plan gemeente voor historische haven van Woudrichem. 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 13