Woudrichem een kwart eeuw later LEO VAN DERMEULE Wat zijn 25 jaar voor een stadje dat al in 1356 zijn stadsrechten kreeg? Deelnemers aan de landelijke Heemschut-dag krijgen alle kans te ontdekken wat sinds 1971, mede door toedoen van Heemschut, in Woudrichem tot stand kwam. Stilstand betekent echter achteruitgang, daarom in deze bijdrage ook aandacht voor Woudrichem's werken aan de toekomst. Het verre verleden 't Oude Raedhuys van Woudrichem. Foto John Velthuis. Heemschut komt in 1971 12 Woudrichem ontstond als een van de vele nederzettingen in wat nu het land van Altena heet. Het lag van meet af aan langs de Waal. Als het onder de naam Walderinghem of Walderichem omstreeks het jaar 1000 voor het eerst opduikt in de bronnen zullen land bouw en visserij al de belangrijkste middelen van bestaan gevormd hebben. Bij een van de vele watersno den in het gebied verlegt de Maas zijn bedding tot vlak langs Woudrichem. Dat maakte de stad ook voor de handel interessant èn voor de graven van Holland die er tussen 1354 en 1420 hun tol vestigden. Een stenen kerk, een gasthuis en kloosters en verschil lende stenen huizen van welvarende burgers moeten Woudrichem in de 15de eeuw al een zekere allure gegeven hebben. Voor de riviervisserij vervulde Woudrichem al sinds 1362 een belangrijke rol. In dat jaar verwierf de stad het visrecht en moest alle in de omgeving gevangen vis daar te koop worden aangeboden. In de Tachtigjarige oorlog vormde Woudrichem samen met Gorinchem en Loevestein de IJzeren Driehoek, een prachtplek om van daaruit het verkeer op Waal en Maas te controle ren en zo nodig stil te leggen. Het stadje was als vesting vrijwel onneem baar, zo bleek tijdens de twee Franse invallen in 1672 en 1794-'95. In de Tweede Wereldoorlog speelde Woudrichem gelukkig geen militaire rol van betekenis meer. De molen uit 1662 werd nog op het laatste moment door vertrekkende Duitse soldaten opgeblazen, de kerktoren ontkwam maar net aan hetzelfde lot. De schade viel voor het overige mee. In 1955 werd de vesting-functie officieel opge heven en dit bood weer in de jaren '60 gelegenheid tot het ontwikkelen van een rigoureus stadvernieuwingsplan. Ondanks het feit dat op dat ogenblik al enkele historische panden gerestau reerd waren hield bet plan groot scheepse kaalslag in, gevolgd door nieuwbouw die zich ronduit slecht verhield tot de schaal en structuur van de oude vesting. Ruimte, licht en lucht maar ook: flatgebouwen langs de wallen! Het was in deze tijd dat binnen Heemschut werd gezocht naar een project om het zestigjarig bestaan van de vereniging luister bij te zetten. Al vele jaren streed Heemschut voor het behoud van stedelijk en landschappe lijk schoon, maar het was wel altijd een strijd achter de schermen geweest. Men zocht naar een activiteit- stilzit ten was nooit Heemschuts sterkste punt- die duidelijk weergaf waar we voor staan en ook zoveel publiciteit tot gevolg zou hebben dat heel Nederland op positieve wijze kennis zou maken met Heemschut. Het oog viel op Woudrichem, juist op het moment dat zich daar van het gemeentebestuur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 12