Alternatief voor havenuitbreiding Groningen Prefab park bij Schildmeer Weiwerd blijft bedreigd Bunkerroute Stadhuis 100 jaar Restauratie Kok-panden Niet verkavelen Laboratoriumgebouwen behouden extra zalen krijgen voor andere doel einden als b.v. een bioscoopcomplex, dat toch al üit Brinkman moet verdwijnen en een bijdrage levert aan de uitgaansfunctie van de binnenstad. Haarlem bezit voor een gerechtsge bouw een unieke lokatie namelijk de oude Ripperdakazerne, die nota bene Rijksmonument is, voldoende ruimte biedt, goed bereikbaar is ook met openbaar vervoer bus, trein, de komende Zuid-Tangent), veel boven grondse parkeermogelijkheden heeft, goed te beveiligen is en in de nabijheid van de Koepel, de Haarlemse strafge vangenis ligt. Medemblik- In onze vorige Heemschut editie maakten we melding van de bezwaren, die onze Vereniging bij het Provinciaal Bestuur heeft gedepo neerd tegen de ingrijpende plannen in Medemblik om een grootscheepse binnendijkse havenuitbreiding te realiseren. De gevolgen daarvan zouden niet alleen èn voor de natuur ontwikkeling ter plaatse aan de kust èn voor de kleinschalige infrastructuur van de IJsselmeerstad, maar ook voor het provinciaal monument de Westfriese Omringdijk in hoge mate bedreigend zijn. Het mede door Heemschut voorge stelde alternatief van een buitendijkse havenaanleg op het grondgebied van de gemeente Wieringermeer in de nabijheid van het gemaal Lely lijkt inmiddels steeds reëler te worden. Overleg tussen beide burgemeesters wijst in die positieve richting. De lokatie even buiten het grondgebied van Medemblik en ook aan het IJsselmeer gelegen biedt meer ruimte voor een uitbreiding - ook voor grote charterschepen en een historische scheepswerf- dan Medemblik zelf mogelijk kan maken. Parkeermogelijkheden zijn daar beduidend groter. Ook scheepswerf Jongert, die al enige tijd uit zijn jasje is gegroeid en expansie zocht in Medemblik heeft uiteindelijk een plek gevonden in overleg met de beide gemeentebesturen bij de haven De Oude Zeug in de Wieringermeer. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Steendam, - Aan de zuidoostkant van het Schildmeer is het onrustig. Graafmachines leggen de infrastruc tuur aan voor de twee luxueuze prefab villaparken en de naturistenwijk 'Avalon' die hier moeten verschijnen. Het gemeentebestuur van Slochteren gaat ervan uit dat deze ontwikkelingen de economie in dit gebied een goede impuls zullen geven. Gedeputeerde Staten van de Provincie Groningen heeft de bestemmingsplannen al goed gekeurd, en een schorsingsverzoek dat de Vereniging Vrienden van het Schildmeer bij dé Raad van State had ingediend, is afgewezen. Deze vereni ging verzet zich tegen de grootschalig heid en de luxe van de plannen en vooral tegen de schade die wordt aangebracht aan natuur en landschap. Onder meer zullen beschermde oevers en rietkragen worden doorbroken. Heemschut Groningen heeft het gemeentebestuur verzocht het karak teristieke 'Schildhoes' te laten staan. Zie hierover 'Heemschut' nr. 2, 1996, pagina 7. Weiwerd - Het Havenschap, eigenaar van de grond en de bebouwing in Weiwerd, heeft bij de gemeente Delfzijl weer een sloopvergunning aangevraagd. Daarmee geeft Het Havenschap aan niet af te willen stappen van het oude beleid: het wierdedorp ontruimen en slopen, ten behoeve van de oprichting van een bedrijvenpark. Politiek Delfzijl beraadt zich over de toekomst van Weiwerd. Het overleg tussen Gemeente Delfzijl, Het Havenschap, de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en Stichting Provinciale Welstandszorg over de planologische invulling van het gebied is voorlopig uitgesteld. De strijd om Weiwerd blijft de pers boeien. Ook de Volkskrant en KRO's Brandpunt hebben het kleine dorpje in noordoost Groningen nu ontdekt. In de meeste persuitingen ligt de nadruk vooral op de zinloosheid en tragiek van het gulzige breken en slechten voor industrie die niet kwam en niet komt. Uithuizen - HetMuseum 1939-1945 in Uithuizen en het Bunkermuseum in het Duitse Emden willen gezamenlijk een bunkerroute opzetten langs 62 bunkers in het noordelijk grensgebied. Het gaat om gevechtsbunkers uit de jaren '40-'45 en om voormalige radar posten uit de periode van de Koude Oorlog. Het museum in Uithuizen heeft 3 bunkers in Holwierde aange kocht, vier staan op de nominatie om aangekocht te worden. Restauratie van de bunkers zal miljoenen gaan kosten. De problemen zijn betonrot, roest en vervuiling. Conservator Reijntjes van Museum 1939 - 1945 ziet de bunkers als vestingwerken, als laatste voorbeel den van vestingbouw. De moderne oorlogsvoering heeft de betonnen kolossen niet meer nodig. Winschoten - Het stadhuis van Winschoten bestond op 15 juni 100 jaar. Het gebouw, een ontwerp uit 1895 van rijksbouwmeester C.H. Peters(yzn de postkantoren), is opge trokken in een mengeling van neore- naissance en neogotiek. In de hal bevindt zich een bijzonder tegelta bleau van de firma Rozenburg. Winschoten - Mr. Pieter van Vollenhove, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds, verrichtte op 26 april de starthandeling voor de restauratie van de 'panden Kok' in de Blijhamsterstraat en de Torenstraat. Het Nationaal Restauratiefonds schonk 1,6 miljoen gulden voor de restauratie, die eind 1997 voltooid zal zijn. In de panden worden 24 apparte menten en 4 winkels gebouwd. Het behoud van het Jugendstilpand en van de regenkledingfabriek uit 1897 is het resultaat van inspanningen van een lokale actiegroep, Heemschut en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg - de fase van erkenning als Rijksmonument - en van gemeente, provincie, woningstichting Acantus, Stichting het Woonhuismonument en het Nationaal Restauratiefonds. Westerdiepsterdallen - Heemschut Groningen vraagt de Herinrichtingscommissie Deelgebied Oude Veenkoloniën alles in het werk te stellen om een perceel in het buurt schap Westerdiepsterdallen(gem. Veendam) in stand te houden en niet te verkavelen. Het perceeltje van nog geen hectare is een laatste restant van een karakteristieke verkaveling zoals die een paar decennia geleden hier nog voorkwam: een lappendeken van kaveltjes. De eigenaren waren landar beiders en keuterboertjes. Behalve Heemschut wijzen ook het Veenkoloniaal Museum in Veendam en de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging op het cultuurhistorische belang van dit stukje Groningen. Groningen - Heemschut Groningen blijft de ontwikkelingen aan de Oostersingel kritisch volgen. Bij de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis komen een aantal zieken huispanden uit het begin van deze eeuw in de knel. Het gaat om in goede staat verkerende laboratoriumgebou wen plus woningen en een collegezaal, met origineel interieur. Een herbe stemming van de panden vinden lijkt moeilijk. De panden zijn opgenomen in het Monumenten Inventarisatie Project, maar niet in het Monumenten Selectie Project. Heemschut vindt behoud van de panden belangrijk omdat zij een goede overgang vormen tussen de horizontalistische nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis en de oude wijk er voor. Saskia Simon Heemschut Groningen (zie Heemschut actief ook pag. 40)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 10