Uitnodiging Algemene Ledenvergadering Het Pompstation Soestduinen In voormalig pompstation BERNARD DUIMEL Agenda MATH BERKERS Neo-renaissance uit 1902 De leden van de Bond Heemschut worden van harte uitgenodigd tot het bijwo nen van de Algemene Ledenvergadering op zaterdag 1 juni 1996. De Bond Heemschut belegt die dag vanaf 13.00 uur zijn Algemene Ledenvergadering in Soestduinen in de oude gebouwen (uit 1902) van de NV Waterleidingbedrijf Midden- Nederland. Dit voormalige pomp station van het waterleidingbedrijf is gelegen aan de Van Weerde Poelmanweg 2 te Soestduinen. (zie het artikel van Math Berkers hierna). Vanuit Amersfoort en Utrecht is dit punt gemakkelijk te bereiken per auto en openbaar vervoer. Per auto via de A28, afslag Soesterberg. Per trein vanuit Utrecht: stoptrein Amersfoort, vertrek Utrecht 12.25 uur. Aankomst Soestduinen 12.42 uur. Vanuit Amersfoort: stoptrein Utrecht, vertrek Amersfoort om 12.44 uur. Aankomst Soestduinen om 12.49 uur. Vanaf het station is het ongeveer 5 minuten lopen naar het Waterleiding bedrijf aan de Van Weerde Poelmanweg. In het kader van het Jaar van het Industriële Erfgoed is deze plaats gekozen. Na het officiële gedeelte van de jaarvergadering zal de heer M. de Munck, chef afd. Algemene Zaken van het Waterleidingbedrijf, onze gast heer zijn. De agenda voor de Algemene Ledenvergadering, die om 13.30 uur begint, luidt: 1 Openingsrede voorzitter J. Franssen. 2 Verslag van de Algemene Ledenvergadering te Zwolle op 20 mei 1995. (wordt uitgereikt). 3 Mededelingen en ingekomen stukken. 4 Vaststelling jaarrekening '95 van de Bond Heemschut en het Restauratie Hulpfonds. Mondelinge toelichting door de penningmeester mevrouw A.J. Le Coultre-Foest. 5 Begroting 1996, met mondelinge toelichting. 6 Jaarverslag 1995, wordt ter plaatse uitgereikt. 7 Benoemingen. De heren ir P. G. Groen en ir. J.M. Veldhuis worden voorgedragen voor herbe noeming in het Algemeen Bestuur. 8 Wat verder ter tafel komt. 9 Rondvraag. 10 Sluiting. Na een korte pauze zal er om 15.30 uur een presentatie met dia's van het Waterleidingbedrijf Soestduinen verzorgd worden door de heer M. de Munck. Vervolgens zal de heer Henk van der Veenauteur van het boek 'Watertorens in Nederland' een voor dracht houden over de watertorens, die vanaf 1836 een karakteristiek onderdeel vormen van de gebouwde omgeving in Nederland. Met behulp van dia's zal de heer Van der Veen uitleg geven over de werking, de tech niek, de architectuur en de toekomst van de watertorens in Nederland. Daarna is er gelegenheid, onder het genot van een aperitief, de oude pompen in de aangrenzende machine kamer in werking te zien, tot 17.30 uur. De Algemene Ledenvergadering van de Bond Heemschut wordt dit jaar gehouden in het voormalige pompstation van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland te Soestduinen. Een uitstekende keus. Het pompstation is de moeite van het bezoek meer dan waard en de bossen van het waterwinge bied en het daarnaast gelegen landgoed De Paltz zijn een uitgelezen plek om, zover als het programma het toelaat, de benen te strekken en een frisse neus te halen. Water is er genoeg in Nederland. Maar niet alle water is drinkwater. Het grondwater in West-Nederland is meestal brak en het oppervlaktewater, de rivieren, de meren, kanalen en grachten, vervuild. Het is dan ook in dit deel van Nederland waar de eerste drinkwaterleidingbedrijven werden opgericht. Amsterdam had in 1853 de primeur. Precies veertig jaar later kreeg de stad Utrecht een centrale drinkwaterleiding. In 1883 werd de voorloper van het huidige industrieel monument geopend. De waterleiding werd aangelegd door een Belgische firma, de 'Compagnie Générale des Conduites d'Eau'. Op het eerste gezicht lijkt het vreemd dat een Belgisch bedrijf in Nederland een waterleiding aanlegde, maar de Compagnie Générale bezat ook grote staalfabrieken en op deze manier creëerde zij zelf een afzetmarkt voor stalen buizen. Soestduinen was een uitgelezen plek om een pompstation aan te leggen. Het zand en grind waar de Utrechtse Heuvelrug uit bestaat is een belangrijk reservoirgesteente voor grondwater en precies op die plaats lag het grond waterpeil slechts 10 meter beneden het maaiveld. Soestduinen was om een tweetal andere redenen een uitste kende locatie. Het hoogteverschil met de stad Utrecht is zo groot dat het opgepompte water vanzelf naar de stad toestroomt. Een watertoren was daardoor niet nodig. Op 500 meter afstand liep een spoor lijn. Het is nog de tijd van de stoom machine en de benodigde steenkool was dus gemakkelijk aan te voeren. Vandaag de dag wordt bij Soestduinen nog steeds drinkwater gewonnen. Het nieuwe pompstation ligt op een steen worp afstand van het oude station. Het gewonnen water is nog steeds van een uitstekende kwaliteit en kan zonder verdere zuivering, het water wordt alleen belucht, de waterleiding in worden gepompt. Nu wordt het water echter van veel grotere diepte opge pompt. Bijna twintig jaar na de aanleg van de waterleiding, in 1902, werd het huidige pompstation gebouwd. Het gebouw ligt verdiept ten opzichte van de weg. De pompen uit die tijd hadden slechts een geringe capaciteit. Om

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 8