Heemschut in Weiwerd Een tere zon beschijnt een beschaafd gezelschap, dat, pratend en wijzend op bijzonderheden, rondwandelt over het Groningse platteland. Wat is hieraan de hand? Dit is Heemschut in actie, eind februari. De Provinciale Commissie Groningen is naar dit dorp gekomen, dichtbij Delfzijl, om zich op de hoogte te stellen van de problematiek hier. De pers is deze dag ook goed vertegenwoor digd, met een cameraploeg van TV-Noord, en fotografen en journalisten van twee dagbladen. Groningen 't Schildhoes Oude wagenmakerij/stelmakerij Succes in Winschoten Westerhaven niet volbouwen Herstel De wierde Weiwerd heeft een ca 2500 jaar oude bewoningsgeschiedenis. De ondergrond is een archeologisch monument. Het dorp zelf met zijn zeldzame radiaire structuur* is in de zestiger jaren verkocht als industriege bied aan 'Het Havenschap'. Daarbij is het opmerkelijk dat het bestemmings plan uit 1956 nooit vernieuwd is en dat het dorp formeel nog een woonbe stemming heeft. Het is de bedoeling dat er binnen een jaar een nieuw bestemmingsplan wordt vastgesteld. In 1972 begon de afbraak, de centraal gelegen kerk uit 18 7 7 ging als een van de eerste gebouwen tegen de vlakte. Zonder gemor. De nabijgelegen wier- dedorpjes Heveskes en Oterdum waren toch ook al weg? En er is werk gelegenheid beloofd. Industrie is er op deze plaats niet gekomen. Wat nu nog rest zijn twaalf panden, het centraal Steendam - Heemschut Groningen vraagt het gemeentebestuur van Slochteren nog eens na te denken over het lot van Hotel Restaurant 't Schildhoes aan het Schildmeer te Steendam. Dit recreatiegebouw uit 1928 dreigt ten onder te gaan in de geplande grootschalige recreatieplan nen rondom het Schildmeer. Het gebouw is karakteristiek, met kenmer ken van de Amsterdamse school, en als zodanig een goede representant van recreatiebouw uit de jaren twintig. Vooral de stedebouwkundige situering van het pand acht Heemschut van belang, als overgang van de traditio nele bebouwing naar de nieuwe recre atie-ontwikkeling. Herbestemming zou zeer wel mogelijk zijn. Wagenborgen - Heemschut Groningen onderzoekt de mogelijkheden om een authentieke wagenmakerij/stelmakerij uit 1856, het oudste pand van Wagenborgen, te behouden. Het beeldbepalende pand, dat nog in goede staat verkeert, bevat een bedrijfsdeel met een aangebouwd woonhuis. De volle dige stelmakers-inventaris is nog aanwezig, alsmede een traditionele vloer van wagenwielen en andere gelegen kerkhof, de kerkgracht en de radiaire structuur. De doelstellingen van Stichting Behoud Weiwerd, namelijk het voor komen van verdere afbraak van het dorp en het herstellen van de radiaire structuur, spreken Heemschut aan. Uit contacten met voorzitter Derk Huizinga van de Stichting komt de uitnodiging voort, om ter plekke de zaak te onderzoeken. Derk Huizinga is verheugd over de bemoeienis van Heemschut: 'Jullie zijn de eerste organisatie die daadwer kelijk reageert.' 'Hier mag niets meer weg' Na de rondwandeling door wat restte van Weiwerd is het Heemschut duide lijk. Hier kan niets meer weg. Verdere afbraak van de opstallen tast de struc tuur van het wierdedorp teveel aan. originele onderdelen. Nu de laatste stelmaker is overleden, is onzeker geworden wat er met het pand en de inventaris gaat gebeuren. Winschoten - Drie panden, in de Blijhamsterstraat en in de Torenstraat, blijven definitief behouden en krijgen een herbestemming. Een van de panden is het Jugendstilpand 'Kok'. Met het behoud van de panden zijn de acties, die vanaf 1992 o.a. door Heemschut gevoerd werden, een succes geworden. Groningen - Heemschut Groningen blijft tegenstander van het volbouwen van de Westerhaven. Er zijn vergevor derde plannen voor een groot winkel centrum hier, met woningen en een parkeergarage. De Westerhaven is een waardevolle openbare ruimte, die als zodanig gerespecteerd dient te worden. Ontwikkelingen zouden geconcen treerd kunnen worden op de westelijke zijde van het gebied, met zo nodig ter versterking van de zuidelijke beëindi ging van de noord-zuid arm van de voormalige haven een daartoe geëi gend bouwvolume. Heemschut betwijfelt of er in de stad Groningen wel behoefte bestaat aan nog meer winkels. De aanwezige detail handel in het centrum van de stad heeft Vanuit de Provinciale Commissie zal allereerst een schrijven uitgaan aan B en W van Delfzijl met het verzoek om er naar te streven dat verder geen panden afgebroken worden. Eigenaar van de grond in het dorp, Het Havenschap, heeft de actievoer ders van St. Behoud Weiwerd welis waar toestemming gegeven de paden en beplantingen op te schonen en te snoeien, maar dat wil nog niet zeggen dat de plannen voor de oprichting van een bedrijvenpark nu van de baan zijn. Om eenieder te doordringen van het belang van behoud van het wierdedorp als cultuurhistorisch landschappelijk monument heeft Stichting Behoud Weiwerd eind maart een rapport uitgebracht. Formeel is Weiwerd nog steeds een dorp. Het bestemmingsplan is nog steeds niet gewijzigd, dus er ligt nog steeds geen industriële bestemming op. Het is de bedoeling dat het bestem mingsplan binnen één jaar definitief wordt vastgelegd. Wellicht komt er een apart bestemmingsplan voor Weiwerd. Aan de industrie zijn destijds beloftes gedaan. Eind april gaan ROB, RDMZ, Welstandszorg en Het Havenschap om de tafel zitten om te overleggen over de planologische invulling van het gebied. Omdat Weiwerd nog steeds formeel een dorp is met woonbestemming, Vervolg op pag 28. Westerhaven tot 1961 .(foto's Gemeentearchief Groningen). Na 1961. het al moeilijk genoeg. Rapporten van o.a. het CBS (1994) en het Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf (1993) geven aan dat het inwonertal van de stad niet toeneemt, en dat er relatief veel werk lozen, jongeren en mensen met lage inkomens in en rond de stad wonen. Bovendien is er in de binnenstad een winkelreserve van 15.000 vierkante meter. Heemschut meent dat het gemeentebestuur hier een plan voor bereidt dat strijdt met het algemeen belang en dat niet op zakelijke en aantoonbare gronden gemotiveerd kan worden. 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 7