Enschedé-plannen misschien toch nog goede kant op Veneriete-district IJsseldelta noviteit Uitbreiding Nijenhuis En niet zoals de voorbeelden in de structuurvisie-folder, want dat is zeker géén topkwaliteit.' Een voorstel voor herplaatsing van de vroegere Bergpoort (of een replica daarvan) in het Raambuurt-gebied is door het college van B en W van Deventer afgewezen. Heemschut was één van de organisaties die hiervoor aandacht hadden gevraagd. De reactie van B en W op het voorstel kwam volgens de heer Veldhuis wel heel erg vlug. 'Het is nu nog niet het moment om te zeggen wat in de toekomst wel en wat niet mogelijk zal zijn.' JAN-DERK GERRITSEN Haarlem - Zou de Jontinuing story' van het Enschede-plan, formeel geheten het bestemmingsplan de Appelaar dan toch een happy end' krijgen? Daar ziet het naar uit, nu de gemeenteraad van Haarlem op 7 maart jl. geen beslissing heeft durven nemen over de bouw van een concertgebouw annex schouwburg eenjustitiegebouw en een hotel op een lokatie in de schaduw van de eeuwen oude Bavokerk op de Grote Markt. Genemuiden - De thema-avond 'De Prinsensluis en zijn omgeving' die Heemschut op vrijdag 8 maart in zaal De Meent te Genemuiden hield, was zeer geslaagd. De avond werd bezocht door zo'n vijftig belangstellenden. Heemschut had de bijeenkomst georganiseerd in samenwerking met de Stichting Vrienden van Oud-Genemuiden en de Stichting Stadswacht Genemuiden. Heemschut nam de gelegenheid te baat om een monumentale noviteit te introduceren: het Veneriete-district IJsseldelta, een monumentaal water staatsdistrict. Het is voor het eerst dat de Bond Heemschut voorstelt een gebied tot monumentaal district te maken. De IJsseldelta kent vele interessante waterstaatsobjecten. Binnen afzien bare tijd komt daar de Keersluis Ramspol nog bij. Een relatief groot aantal van de gebiedskenmerkende objecten en structuren is te vinden langs en bij de waterloop Veneriete. Het Veneriete-district dient volgens Heemschut dan ook in zijn geheel als waterstaatsmonument te worden aangemerkt. Het gebied kan zich, met het museum Oude Stoomgemaal Mastenbroek als centrum, ontwikke len tot een toeristisch-recreatief steunpunt van grote betekenis. In of bij het centrum zal culturele, educa tieve en toeristische informatie verkrijgbaar zijn over de IJsseldelta in het algemeen en het Veneriete-district in het bijzonder. Heino - Heemschut Overijssel heeft zich, na kennisneming van de nieuwe variant voor het Paviljoenplan van architect Gunnar Daan, opnieuw uitgesproken voor het Boerderijplan als minst bezwaarlijke vorm van uitbrei ding van het Nijenhuis-museum. In de nieuwste variant verdwijnt de uitbreiding overigens vrijwel geheel onder de grond. Sinds 1993 al deponeert Heemschut zijn ernstige bezwaren bij het gemeen tebestuur van de Spaarnestad en ook kort vóór de recente raadsvergadering heeft onze vereniging die weer kenbaar gemaakt. U kunt de inhoud daarvan nog eens nalezen in de edities van Heemschut van december en februari jl. Een motie van wantrouwen van de voltallige oppositie heeft het dan in de raad net niet gehaald maar de brede tegenstand van de bevolking, de felle acties en waarschuwingen van notabelen in en buiten Haarlem en zelfs die van vele instanties hebben het gemeentebestuur toch aan het denken gezet. Voor dat denken is minimaal twee maanden uitgetrokken, waar binnen onderzocht zal worden of het plan van een nieuwe schouwburg uit het totale plan geschrapt zou kunnen worden zodat meer ruimte en een lager bouwvolume dan gepland kan ontstaan voor het justitiegebouw, dat van de drie elementen het hoogst en meest massaal moest worden. Dat zou ook betekenen, dat de oude schouw burg op het Wilsonsplein zijn functie kan behouden. Aanvragen voor een monumentenstatus van dit unieke Art Deco bouwsel zijn reeds ingediend, ook door Heemschut. Deze resulteer den in een voorlopige status als Rijksmonument tot eind 1996, in welke periode er onderzoek moet worden verricht naar de historische waarden van de Schouwburg. Heemschut en de Historische Vereniging Haarlem droegen de Schouwburg als voorlopig Rijksmonument voor. De projectontwikkelaar ING- Vastgoed is ook bij zo'n publieke tegenstand gebaat bij goede public relations en had zich al eerder bereid getoond over een nieuwe invulling te willen praten, hetgeen ook gebeurd is. Misleidende tekeningen Een van de redenen van deze verande ring van visie van ING is ook geweest, de misleidende zogenaamde planvisu alisatie van de gemeente, waaruit bleek, dat het storend effect van de rechtbank op de historische bebou wing van de Grote Markt met de Bavo, de Damstraat en de gevels aan het Spaarne wel meeviel. Een onder zoek van de Haarlemse architect Peter Janssen in opdracht van de Wijkraad Binnenstad, heeft echter uitgewezen, dat die visualisatie het rooskleuriger voorstelde dan de werkelijkheid. Janssen zegt niet te willen beweren, dat dat onderzoek manipulatief was maar wel dat de lokaties van waaruit die visualisering is opgezet toevallig allemaal in eenzelfde richting wijzen, die de voorstanders in het gelijk stelt. Op grond van die visualisaties zijn ook alle bezwaren van de tegenstanders - ook die van Heemschut - ongegrond verklaard. Op de hierbij afgedrukte illustraties kunt u als voorbeeld zien, dat geen rechtbank te zien is in de visie van de gemeente maar dat Janssen, die 30 meter meer naar links ging staan de rechtbank er wel degelijk bovenuit ziet torenen. Het is slechts één van de voorbeelden, die laat zien, dat niet alleen de plaats van waaruit de waarne ming is gedaan maar zelfs de ooghoek verdacht veel verricht is met oogklep pen, die van tevoren leken te zijn opgezet. Planvisualisatie Enschedé-plannen van de gemeente. Het Justitiegebouw is niet zichtbaar. Lichtlijnstudie van P.Janssen, plm. 30 meter naar links genomen. De Rechtbank is hier duidelijk zichtbaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 6