HEEMSCHUT ACTIEF Zeeland De binnenstad van Goes Minder hoog en massaal Kantongerecht Oostburg Zuid-Holland Geen grootschalige supermarkt Begraafplaats behouden Noord-Brabant Kruithuis Den Bosch Goes - Heemschut Zeeland heeft bij de gemeente Goes zijn mening kenbaar gemaakt over het voorontwerp bestemmingsplan 'Binnenstad- Centrum'. Volgens Heemschut wordt in het voorontwerp te zeer nadruk gelegd op de vestigingsmogelijkheid van winkel- en horecabedrijven in de binnenstad. Aandacht voor beeldkwa liteit is er nauwelijks. Tekenend is dat bij de opsomming van de nota's, die gebruikt zijn bij het opstellen van het ontwerp een 'monumentennota', het MIP, of de beschrijving van Goes t.b.v. de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht ontbreken. Juist het bestemmingsplan is bij uitstek het instrument van de gemeente om de karakteristieken van het stadsgezicht te beschermen. Hiervan blijkt niets uit de plankaart, de toelichting of de voorschriften. Niet alleen het 'waar', maar ook het 'hoe' is voor het behoud van de kwaliteit van Goes van essen tiële betekenis. Heemschut vraagt met klem aan deze aspecten aandacht te besteden. Heemschut heeft eerder vergeefs bezwaar gemaakt tegen de sloop van een tweetal scholen aan de Westwal in Goes. Het terrein heeft de bestem ming 'M2Het gebouw dat nu op de plaats van de gesloopte scholen verrijst heeft echter vier bouwlagen en is derhalve strijdig met het bestem mingsplan en met het specifieke karakter van de Westwal. Heemschut vraagt Goes meer aandacht voor zijn mooie binnenstad. Tholen - Is Albert Heijn te groot om op de kleintjes te letten? Het beschermd stadsgezicht van het stadje Tholen loopt langs de voormalige Eendracht tot aan de historische stadswerf. Vlak hiertegenover, enkele meters buiten het beschermde gebied, op het 'Slachtveld', is de nieuwbouw van Albert Heijn geprojecteerd. Dit zou voor het aanzicht van Tholen geen probleem zijn, omdat de supermarkt niet of nauwelijks boven de dijk uitsteekt. Maar door de voorgenomen bouw van appartementen in drie tot vijf woonlagen bovenop de super markt zou een massief blok ontstaan met een lengte van 120 meter en een maximale hoogte van 17 meter boven de dijk. Een gebouw dat het gezicht op Tholen zou domineren en in geen verhouding staat tot de fijnmazige structuur en het silhouet van het stadje. Er bestond bij de Thoolse bevolking veel weerstand tegen dit plan en ook Heemschut heeft verzet tegen die plannen aangetekend. Dit alles gebeurde eind 1993. Nu, ruim twee jaar later, is de projectont wikkelaar tot de conclusie gekomen dat zijn opponenten gelijk hadden en het plan inderdaad niet paste in de Thoolse situatie. 'Soms moetje je ongelijk erkennen, daar is niets mis mee', aldus de projectontwikkelaar. In de nieuwe versie worden de panden minder hoog en minder massaal. Het nieuwe ontwerp zal binnenkort aan de Tholenaars worden voorgelegd. Heemschut zal zeker meekijken. Oostburg - Het Zeeuws-Vlaamse Oostburg heeft het in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog zwaar te verduren gehad. In het gevecht om de Scheldemonding in september- oktober 1944 werd tachtig procent van de gebouwen onherstelbaar verwoest. Oostburg kreeg een ander gezicht. Aan het nieuwe Ledelplein verrees in 1953 het kantongerecht annex belastingkantoor. Het werd ontworpen door de rijksbouwmeester G. Friedhoff (ontwerper van o.a. het voormalig Ministerie van O.K. W. te Den Haag). Sinds de verplaatsing van het kantongerecht en belasting dienst naar Terneuzen staat het pand leeg en dreigt te worden gesloopt ten behoeve van de verbetering van het wegenverkeersplan en om ruimte te maken voor de vestiging van een HEMA-filiaal. Het gebouw is nog te jong om tot monument te worden verbeven, maar wordt door deskundi gen op architectonisch en cultuurhis torisch gebied beschouwd als één van de meesterwerken van de wederop bouw in Nederland. Het Cuypers- genootschap heeft zich bij het gemeentebestuur van Oostburg en bij Gedeputeerde Staten van Zeeland sterk gemaakt voor het behoud van dit gebouw en ook Heemschut zal zich bij deze actie aansluiten. Gerard Baijens PR-medewerker Heemschut Zeeland Leidschendam - Heemschut heeft bezwaar aangetekend tegen het bouw plan tot het oprichten van een super markt annex woongebouw aan de noordoostzijde van het Damplein, tussen Molenpad en Kerkstraat. Het onderhavige bouwplan is naar de mening van Heemschut te groot schalig voor de bestaande historische structuur en zal daaraan grote afbreuk doen. In deze zaak wordt nauw samen gewerkt met de Stichting Behoud Erfgoed Leidschendam (StiBEL), die tevens een bezwaar heeft ingediend. De provinciale commissie Zuid- Holland is via naar PR-medewerker als adviseur aan het bestuur van StiBEL verbonden. In de hoorzitting, waar ook technisch adviseur A.C. Bitter van Heemschut aanwezig was lichtte hij het standpunt namens StiBEL toe. Op 2 april heeft een gesprek plaatsgevonden tussen het bestuur van StiBEL en de wethouders voor respectievelijk ruimtelijke orde ning en cultuur. Ook hierbij was Heemschut aanwezig. Bij het formuleren van een alternatief, het mobiliseren van de publieke opinie en een eventuele beroepsprocedure tegen het plan zal nauw worden samengewerkt tussen Heemschut en StiBEL. Krimpen aan de IJssel - In een brief aan B en W heeft Heemschut bepleit een oude, buitendijks gelegen begraaf plaats niet op te heffen. Het gebied om de begraafplaats heen is volledig met bedrijven bebouwd. Het prijsgeven van dit gebied, waarvan de waarde in het MIP is omschreven, zou ook de herinnering uitwissen aan het vroe gere gebruik dat de samenleving van dergelijk niet omdijkt land maakte. Heemschut staat, met zoveel mogelijk behoud van het oorspronkelijke karak ter, behoud en herinrichting als groenvoorziening voor de werkenden op het bedrijventerrein voor. Om meer ruchtbaarheid aan de zaak te geven verscheen een door Heemschut opgesteld persbedricht in de plaatse lijke pers. Leo van der Meule PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland. Den Bosch - In een brief aan B en W van de gemeente Den Bosch heeft de Bond Heemschut haar zienswijze uitgelegd, omtrent het bestemmings plan Zuid-Willemsvaart/Aa. Heemschut pleit ervoor het gehele terrein met alle opstallen te beschermen. Heemschut is tegen hoogbouw op dit terrein, omdat het gehele kruithuis voor Den Bosch een historische betekenis heeft. Het zou jammer zijn als de officiers woningen aan de Citadellaan zouden worden afgebroken. Stedebouwkundig geven deze wonin gen een belangrijke bijdrage aan het straatkarakter van de Citadellaan tussen de beide bruggen. Het is, zo vindt Heemschut, een prachtig ensemble dat niet aangetast mag worden. De geplande nieuwbouw is daarom voor Heemschut onaanvaardbaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 4