KORTE BERICHTEN Noord-Holland Stadslogementenroute Kasteel Floris V Als monument voorgedragen Watertoren rijksmonument? Gebuikers gezocht voor watertoren Groningen Stoepje Ter Apel Schelpengrot Nienoord Tramstation Centraal Station Groningen Hek praalgraf Midwolde terug De provincie Noord-Holland is in gesprek met de provincie Friesland over het idee van stadslogementen. Gekoppeld aan het wereldwijd bekende toeristische begrip van de Friese elfsteden, dat niet alleen meer met schaatsen verbonden is, bestaat in Friesland de mogelijkheid om in elk jaargetijde die steden toeristisch te verkennen en daarbij te verblijven in een monument, dat als logement werd ingericht en anders misschien onder de slopershamer zou zijn gevallen. Op doorreis langs die route komt men ook de nodige terpen tegen en voorlopig wordt gedacht aan eenzelfde route in het noorden van Noord-Holland, waar ook van oudsher nog vele terpen aanwezig zijn, op enkele waarvan Floris V zijn dwangburchten heeft gebouwd. Van die burchten is kasteel Radboud in Medemblik als voorbeeld nog redelijk in tact gebleven en verschillende andere restanten zijn nog te bezichtigen. Wijdenes - In dit plaatsje zal binnenkort archeologisch onderzoek moeten aantonen of daar het kasteel van Floris V in de buurt van de camping Het Hof heeft gestaan. Ook dat was een dwang- burcht van de graaf. Het vermoeden bestaat, dat het kasteel buitendijks heeft gelegen. In het verleden was de stroming daar zo sterk, dat het water achter de dijk wel 10 meter diep was, zodat ook het vermoeden gerechtvaar digd is, dat de overblijfselen zijn weggespoeld. Radaronderzoek zal het een en ander hopelijk duidelijk maken. Huizen - De monumentencommissie van Huizen heeft onlangs van de 87 panden, die onderzocht zijn 38 aange wezen als mogelijk monument. Dat landgoed Oud-Bussum en landgoed Crailo daarop voorkomen is niet verwonderlijk. Nieuw op de lijst zijn o.m. houten huizen met een uniek bouwsysteem, dat begin deze eeuw werd toegepast. Twee daarvan staan aan de Naarderstraat. Verder komen op de lijst het tolhuisje aan dezelfde Naarderstraat, de visrokerij aan de Havenstraat en de grenspaaltjes van Crailo voor. Zeevang - De watertoren van Kwadijk in de gemeente Zeevang zal vermoe delijk een rijksmonument en geen provinciaal monument worden. Dat blijkt uit de beantwoording van desbetreffende vragen van enkele Noordhollandse statenleden. Het provinciale MSP-team (Monumenten Selectie Project) heeft een desbe treffend voorstel gedaan voor plaat sing op de Rijksmonumentenlijst. Het Noordhollandse Waterleidingbedrijf is naarstig op zoek naar een bestem ming voor de toren. Bussum. - Het gemeentebestuur van Bussum recruteert belangstellenden als gebruiker van de watertoren bij het NS-station Bussum-Zuid. Zo wordt gedacht aan enkele in ruimtenood verkerende verenigingen in Bussum, die de toren zouden kunnen gebrui ken. De Gooische Sterrenwacht, die de toren voor lezingen etc. te klein vindt, zou deze wel kunnen gebruiken voor de sterrenkijker en blijkt dus vooralsnog geïnteresseerde. Jan-Derk Gerritsen PR-medewerker Noord-Holland Vlagtwedde - Het gemeentebestuur van Vlagtwedde is een onderzoek gestart naar het verwijderen van een stoeptrede in het middeleeuwse kloos ter van Ter Apel. Of hier sprake is van het al dan niet overtreden van de Monumentenwet is nog niet bekend. Leek - De schelpengrot op het landgoed Nienoord te Leek wordt op dit moment in opdracht van de gemeente Leek gerestaureerd. Het gebouw, eigenlijk een tuinkoepel, dateert van ca 1700. De binnenkant is geheel gedecoreerd met schelpen, stukjes marmer en koraal. Tijdens de restauratie blijft de schelpengrot open voor bezichtiging. Leek - De RABO-bank in Leek heeft plannen om het gebouwtje van het oude tramstation uit 1913, dat in december bij een brand het dak verloor, te vervangen door kantoor- nieuwbouw. Vanuit de dorpsgemeen schap en vanuit het gemeentebestuur komen vele protesten tegen eventuele sloop van het gebouw. Het pand is de laatste herinnering aan de stoomtram- lijn Groningen-Drachten, later spoor lijn, die jarenlang dwars door het dorp liep. Groningen - Op 14 maart is in Groningen de Stichting Centraal Station opgericht. Doel van de stich ting is in korte tijd 15 miljoen gulden bijeen te brengen uit fondsen, van bedrijven en instellingen, voor de restauratie van het 100-jarig station, een ontwerp van architect I. Gosschalk (zie 'Heemschut' van april 1995). Heemschut Groningen heeft zitting in de Raad van Advies die is ingesteld ten behoeve van deze restauratie. Midwolde - Het originele 17de eeuwse hek rond het praalgraf van beeldhou wer Rombout Verhulst in de kerk van Midwolde (zie Heemschut nr. 6 van 1994, pag.40 is gerestaureerd en teruggeplaatst. Het hekwerk is na de restauratie van de kerk, in 1986, in depot bewaard. Behalve dat het hek het praalgraf weer compleet maakt, is het ook zeer functioneel. Het houdt het witte Carrara-marmer van het kapitale grafmonument buiten hand bereik van de toeristen. Saskia SimonHeemschut Groningen De schelpengrot op landgoed Nienoord te Leek, die wordt gerestaureerd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 37