Anne-Marie ten Cate BOEKEN Theekoepels en tuinhuizen Haarlem Beurs van Berlage Cri-de-coeur Shell-gebouw Fryske Tsjerken Bij uitgeverij Heureka in Weesp verscheen op initiatief van de Stichting Commissie voor de Vecht en het oostelijk en westelijk plassengebied de uitgave 'Theekoepels en tuinhuizen in de Vechtstreek; overvloed en welbehagen door Wint Meulenkamp. De foto's zijn van EvertBoeve. De uitgave is gebaseerd op de historisch uitgave 'Theekoepels en tuinhuizen in de Vechtstreek en 's-Graveland' van Bart O. van den Berg, Evert Boeve Dedalo Carasso en Carla Oldenburger uit 1980 dat spoedig na verschijnen al uitverkocht was. De vraag naar het boek bleef echter veel vuldig, vandaar deze nieuwe uitgave, waarin het onderwerp in een breder kader werd geplaatst door kunsthisto ricus Meulenkamp, bekend van uitga ven over 'Follies'. Ook werden verge lijkingen mogelijk door tal van deelpublicaties met andere koepels en theehuizen in den lande en in het buitenland. Het accent in deze uitgave ligt meer op de sociaalculturele beteke nis van de bouwwerken en hun relatie met de omgeving. In feite is het boek dus een aanvulling op de eerste uitgave mede als gevolg van een herinventari satie van het theekoepel- en tuinhui- zenbestand. Voor de volledigheid van de verschillende types wordt ook een aantal verdwenen doch interessante koepels beschreven. Het boek telt vijf hoofdstukken; aller eerst een overzicht van de ontwikke ling en types. Nieuw in deze uitgave is het hoofdstuk over de koepel in de literatuur (de literaire roman) van bijvoorbeeld Van hennep, Potgieter en Dickens; welke rol speelde de koepel in de 18de en 19de eeuw in het dagelijks leven. Ook nieuw is het onderzoek naar inrichting, kosten, handel, herge bruik en verplaatsing. De catalogus bevat een beschrijving, datering en foto's uit verschillende perioden. Ook werden tekeningen van de meeste koepels uit de inventarisa ties opgenomen. Het is een mooie uitgave geworden, met vele foto's ook in kleur. Tenslotte bevat het boek een notenapparaat en een bibliografie. De prijs van de uitgave is helaas aan de hoge kant. Weesp, Heureka, 1996. 167p. ISBN 90.6262.362.X. Prijsf 79,-. Onder redactie van J.J. Temminck verscheen 'Huis ter Kleef; het enige kasteel van Haarlemdat in 15 7 3 in opdracht van de Hertog van Alva werd opgeblazen, waardoor de gemeente Haarlem nu in het bezit is van een ruïne. Tussen 1973 en 1975 vond er onder leiding van professor Renaud beperkt archeologisch onderzoek plaats, omdat de in 1910 door Springer aangelegde rotstuin om botanische redenen gehandhaafd moest blijven. Dit onderzoek beantwoordde echter lang niet alle vragen en leidde ook tot nieuwe vragen. In 1977 verrichtte mr Groesheek historisch onderzoek. Tussen 1990 en 1994 vond er hernieuwd onderzoek plaats door de Archeologische Werkgroep Haarlem en werden de bouwonderde len bouwhistorisch onderzocht. Aan de opgravingen werd deelgenomen door de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis en de Nederlandse Vereniging van Monumentenzorgers. Er werd ook historisch onderzoek verricht naar gebruik en gebruikers van het kasteel. O.a. om deze publicatie mogelijk te maken, werd de Stichting Huis ter Kleef opgericht. Verschillende auteurs leverden bijdragen over de geschiede nis van het kasteel, de ligging en bodemgesteldheid, het bouwhisto risch verslag met de verschillende bouwfasen (1250-1500), over het gebruik van hout, glazen en metalen voorwerpen, keramiek en leer. Tot slot een bijdrage over de eetgewoon ten van de slotbewoners. Met deze monografie is de geschiedenis van Huis ter Kleef veel meer gaan spreken. Haarlem., Schuyt Co, 1996.135p. ISBN. 9.6097.407.7 Prijs f45,- De Amerikaanse architect Daniël Castor werd, zoals zovelen, bij zijn bezoek aan Amsterdam verliefd op de beurs van Berlage. Deze liefde resul teerde in een serie nauwkeurige potloodtekeningen welke in 'Drawing Berlage 's Exchangewerden uitgegeven en in het Architectuurinstituut werden tentoongesteld. In het midden van het boek bevindt zich een indrukwek kende twee meter brede tekening van de opstand 'rondom' het gebouw. Ook maakte hij tekeningen met verschil lende perspectieven en probeert op die manier de achterliggende gedachten en Berlage's bedoelingen met dit totaalkunstwerk te achterhalen. De manier waarop de tekeningen tot stand zijn gekomen, evenals de verschillende tekeningen worden uitvoerig door Castor belicht. Rotterdam, NAi Uitgevers, 1996. 80p. ISBN 90.5662.011.8. f59,50,-. Musicus Gustav Leonhardt, groot liefhebber van historisch Amsterdam, neemt de lezer in 'Amsterdams onvol tooid verleden' op stap door de binnen stad van Amsterdam en wijst hem en haar op voorbeelden van restauraties en nieuwbouw, die in zijn ogen missers zijn. Ook spreekt hij menig keer zijn verontwaardiging uit over het feit dat Amsterdam nog steeds geen beschermd stadsgezicht is. Hij toont gelukkig ook enkele voorbeelden van wat volgens hem perfecte restauraties zijn. Hij heeft kritiek op de samenstelling van de Welstandscommissie, op het ambtelijke apparaat en op de commis sie Oude Stad. Een estheet pur sang is aan het woord en daarbij wordt geen blad voor de mond genomen. Elij wil met deze 'wandeling' beogen met meer aandacht de gevels te beschouwen. Volgens Leonhardt 'doet' slechts 1 van de gevels het goed, 50% wacht op een goede opknapbeurt en 49% stelt ergens heimelijk teleur. De wandeling nu voert langs deze 'heimelijke' teleur stellingen en Leonhardt probeert tekst en uidég te geven bij het waarom, zich bewust van het feit dat schoonheid subjectief is en keuzes moeilijk zijn. Amsterdam, Architectura irNatura, 1996. 69p. ISBN90.71570.66.5 Prijs f24,50. In december verscheen de monografie 'Het Shell-gebouw van J.J.P. Oud; ontwerp en receptie' door Ed Taverne en Dolf Broekhuizen. Het Shell-gebouw aan de Wassenaarseweg wordt als een omslag in het oeuvre van Oud (1890- 1963) beschouwd. Bij tijdgenoten zowel in binnen- als buitenland bracht het ontwerp (een prijsvraagontwerp) een schok teweeg en vormde voortdu rend aanleiding tot debat. Het zou te zeer teruggrijpen op de klassieke beginselen van architectonische composities en strijdig zijn met de conventies van de Moderne Beweging, mede ingezet door Oud. Pas recent krijgt het latere werk van Oud aandacht binnen de Nederlandse architectuurgeschiedenis aldus de schrijvers. Ze proberen met deze studie aan te tonen dat er in feite geen sprake is van een breuk in het werk van Oud, noch in de Nederlandse architectuurontwikkeling. Schrijvers proberen in het eerste deel van het boek het ontwerpproces te reconstru eren, mogelijk gemaakt door de grote hoeveelheid tekeningen, studies en geschreven bronnen. Het tweede deel is gewijd aan correspondenties en kritieken (door en over Oud) door de jaren heen uit binnen en buitenland. Rotterdam, NAi uitgevers, 1995. 168p. ISBN90.72469.73.9 Prijs f59,50. Nederlands- en Engelstalig. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Alde Fryske Tsjerken heeft deze een Jubileumboek uitgegeven: 'Het Friese kerkinterieur; geloof, dood en adel in monumentale beeldtaal', door Regn. Steensma, directeur van het Instituut voor Liturgiewetenschap aan de R.U. Groningen. Aan de hand van verschil lende Friese voorbeelden wordt de 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 35