Door schenkingen aan Heemschut beschermingsacties mogelijk maken 85-jarige Heemschut doet appel op haar leden: Dit jaar bestaat de Bond Heemschut 8 5jaar. Sinds 1911 al waakt Heemschut ervoor, dat het Nederlandse culturele erfgoed zorgvuldig en met respect wordt behandeld. De Bond viert zijn 85-jarig bestaan onder meer met een grote Ledenwerfactie en een Rechtshulp Fonds (ziepag. 13). Het aantal gevallen van aantasting en verwaarlozing van het cultureel erfgoed is helaas nog steeds groot. Éénmalige schenking Fonds op naam A.J. LE COULTRE-FOEST Mr.D.W.Beels, voorzitter van Heemschut Zuid-Holland spreekt de vele belangstellenden bij de uitreiking van het februari-nummer van Heemschut in de Dordtse Augustijnenkerk toe. Elke week start Heemschut weer nieuwe acties, alarmeert zij autoritei ten en stimuleert locale en regionale initiatieven. In goed overleg met alle betrokkenen zoekt zij naar oplossin gen, die recht doen aan de waarde en betekenis van ons cultureel erfgoed. Heemschut heeft zelf geen monumen ten in eigendom. Haar kracht ligt in het voeren van acties wanneer dat nodig is - desnoods met juridische middelen - in de juiste contacten op het juiste moment, daarbij onder steund door haar leden. Natuurlijk heeft de Bond geld nodig om acties te kunnen voeren, nieuwe leden te werven en de huidige leden op de hoogte te houden van haar acti viteiten. De contributies zijn daarvoor niet voldoende. De Bond Heemschut doet daarom een beroep op iedereen, die het culturele erfgoed van Nederland ter harte gaat, om een schenking te doen. Hieronder zet de penningmeester van Heemschut mevrouw A.J. Le Coultre-Foest de diverse mogelijkheden op een rijtje met daarbij de fiscale aspecten. U kunt de Bond Heemschut zelf of één van de onderdelen van de vereni ging éénmalig een bedrag geven. Zo'n éénmalige schenking kunt u desge wenst jaarlijks herhalen. Schenkingen aan de Bond Heemschut, de Stichting Heemschut Restauratie Hulpfonds of het Hoegenfonds zijn vrijgesteld van schenkingsrecht. In het algemeen geldt dat u voor de berekening van de inkomstenbelasting schenkingen op uw belastbare inkomen' in mindering kunt brengen. Het totale bedrag van de schenkingen in een bepaald jaar dient dan aan twee voor waarden te voldoen; het moet meer bedragen dan 120,- en meer dan één procent en minder dan tien procent van uw onzuivere inkomen uitmaken. Lijfrente Door de schenking de vorm van een lijfrente te geven, zijn de bedragen die u schenkt aan de Bond Heemschut of aan een Fonds op Naam - waarover hieronder meer - eveneens aftrekbaar van de inkomstenbelasting, waarbij geen maximum geldt. Aan het schenken van lijfrente-termij nen wordt een aantal voorwaarden gesteld. Zo moet de lij ff enteverplich ting worden aangegaan via een notariële acte en dient u de lijfrente termijnen toe te zeggen voor een periode van ten minste vijf jaar. Uw notaris kan u nader informeren over de inhoudelijke aspecten van schenkingen in de vorm van een lijfrente en over de voorwaar den die daaraan zijn verbonden. Schenkingen in de vorm van een lijf rente bieden aanzienlijke fiscale voordelen. Stel dat een initiatiefnemer besluit bij leven een bedrag van 500.000,- aan de Bond Heemschut of aan een Fonds op Naam te schen ken, waarbij de jaarlijkse lijfrentepre mie gedurende een periode van vijf jaar 100.000,- per jaar bedraagt. Dat levert gedurende die periode jaarlijks een aftrekpost op van 100.000,-. Dit betekent dat de netto-kosten (na aftrek van de belasting) voor de initiatiefnemer uiteindelijk slechts 200.000,- belopen, indien hij in het tarief inkomstenbelasting van 60% valt. Dit voordeel kan zelfs nog groter worden wanneer de schenker onder worpen is aan het hoogste tarief van de inkomsten- en vermogensbelasting (68%). Particuliere rechtspersonen, zoals bedrijven en instellingen, die schen kingen doen, kunnen deze, conform artikel 47 van de Wet Inkomsten belasting en artikel 16 van de Wet Vennootschapsbelasting indien het een NV betreft, als aftrekpost opvoeren voor de belastingaangifte. Indien er echter een tegenprestatie wordt geleverd, bijvoorbeeld naamsvermelding op folders, brochures e.d., dan geldt de sponsorregeling en is de gift niet aftrekbaar. Legaten en erfstellingen Een andere mogelijkheid is per testa ment een bedrag na te laten aan de vereniging. Een dergelijke erfstelling of legaat is tot een bepaald bedrag vrijge steld van successierechten, mits de totale gift het bedrag van de vrijstelling niet te boven gaat. Dit bedrag wordt jaarlijks door de fiscus aangepast. Legateert u meer dan dit vrijgestelde bedrag, dan betaalt de vereniging een vast laag tarief van 11 aan successierechten. Besluit u een gift aan de Bond Heemschut te legateren, dan laat u in uw testament een passage opnemen die als volgt kan luiden: 'Ik legateer, uit te keren binnen drie maanden na mijn overlijden, aan de Bond Heemschut, Vereniging tot bescher ming van cultuurmonumenten in Nederland,...' Behalve door schenkingen of legaten aan de Bond Heemschut zelf, kunt u ons steunen door het oprichten van een Fonds op Naam. U kunt dan zelf bepalen voor welk soort activiteit uw gift of legaat in het kader van het werk van de Bond Heemschut wordt aange wend. Een Fonds op Naam kan worden gesticht door een of meer personen, een familie of een rechtspersoon; zowel bij leven als door middel van een bepaling in het testament. Het fonds wordt beheerd uit naam en volgens de wens van de initiatiefnemer(s). Een fonds op Naam heeft geen eigen rechtspersoonlijkheid maar vormt een apart en zichtbaar onder deel van de Vereniging tot bescher ming van cultuurmonumenten in Nederland, de Bond Heemschut. U kunt het fonds oprichten ten behoeve van elk onderdeel van de activiteiten van de Bond Heemschut. U bepaalt zelf op welke wijze en aan welke 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 33