Steunpunt monumentenzorg Brabant van start Noord JAAP KAMERLING Op 29 november is in het Provinciehuis te s-Hertogenbosch het Steunpunt Monumentenzorg Noord-Brabant van start gegaan. Het bureau in Vught bestaat uitzeven mensen en is dagelijks tussen negen en vijf bereikbaar. u Kasteel Cray bij Aarle-Rixtel. (foto B.C.van Noordwijk). Het steunpunt is een samenwerkings verband tussen de belangrijkste partijen in de monumentenzorg: gemeenten, provincie, particulier initiatief en rijksoverheid, waaronder de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Taak van de steunpunten is het overleg tussen die partijen te stimule ren en vorm te geven en onderlinge afstemming te bereiken. Het streven is de kwaliteit van het monumenten beleid en de uitvoering ervan te verbeteren door steun en hulp te bieden waar dat nodig is ên door kennis en informatie te verstrekken. Ook in Drenthe is inmiddels een steunpunt van start gegaan, we schreven hier reeds over in het december nummer. Het geplande steunpunt in Gelderland gaat voorlopig niet door. De samenwerking in deze provincie wordt wel geïntensiveerd maar zal nog niet leiden tot een steunpunt. Waarschijnlijk zal Limburg voor Gelderland in de plaats komen. Vanuit het merendeel van de overige provincies is inmiddels veel belangstelling getoond voor het Steunpuntennetwerk. Het gaat bij de steunpunten om een experiment. Het nieuwe steunpunt in Noord-Brabant zal voorlopig tot halverwege 1997 functioneren. Daarna vindt een evaluatie plaats. Mede daarvan zal afhangen of het steunpunt defini tief wordt en in welke provincies of regio's ook steunpunten komen. Dagelijks bereikbaar Vanaf januari functioneert na Drenthe nu dus ook het Brabantse bureau. Elke dag is er wel iemand van de Rijksdienst aanwezig en vaak ook een functionaris van de Provincie. Speelt in Drenthe de provincie de centrale rol in het steun punt, het Brabantse steunpunt wordt gecoördineerd vanuit de Regioservice (Regio Zuid) van de Rijksdienst. Een voorbereidingsgroep met verte genwoordigers van de RDMZ, de Provincie en de Monumentenwacht Noord-Brabant heeft vanaf de zomer intensief gewerkt aan de inventarisatie van het Brabantse monumentenveld. Die inventarisatie betrof de diverse in de provincie actieve partijen, de raak vlakken met andere beleidsterreinen, ieders specifieke taken, de mogelijke personele en materiële inzet, onder linge afstemming en bestaande over legstructuren. Er is op dit moment wekelijks overleg binnen het steunpunt tussen Rijksdienst, Provincie en Monumentenwacht. Ook is er al veel contact met de gemeenten. De heer Akerboom van het Steunpunt vertelde ons, dat er elke week afspraken zijn met gemeentebesturen om speci fieke problemen op te lossen. Waar men vroeger helemaal naar Zeist moest voor een probleem kan dat nu door het steunpunt opgelost worden. Naast de drie centrale partners (RDMZ, Provincie en Monumentenwacht) participeren de Vereniging Brabantse Gemeenten, de Federatie Noord brabants Monumentenoverleg, Welstandszorg Noord-Brabant en de Bond Heemschut in het steunpunt. De Begeleidingscommissie wordt voorgezeten door de Brabantse Gedeputeerde voor Monumentenzorg, mevrouw drs. H.M.A. Magis-Habets. Namens Heemschut zit drs. ir. H.N.G.M. Boot, secretaris van Heemschut Noord-Brabant in de commissie. Ook zijn negen werkgroepen inge steld, die de taken van het Steunpunt nader moeten uitwerken en bepaalde thema's gaan inventariseren. In de werkgroepen zitten vertegenwoordi gers van de partners, w.o. Heemschut en daarnaast ook van bijvoorbeeld de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, het Ministerie van Landbouw en Natuurbeheer, de Stichting Pandenbank Noord-Brabant en het Bisdom 's-Hertogenbosch. Er zijn werkgroepen ingesteld voor: - organisatieontwikkeling steunpunt - cultuurhistorische hoofdstructuur/ Ruimtelijke Ordening finan ciering monumentenzorg - herbestemming grote monumentale gebouwen - kennis- en informatiesysteem monumentenzorg - scholings- en werkgelegenheids programma monumentenzorg - technische werkgroep - afstemming uitvoering wet- en regelgeving - monumentenbescherming Vooral de werkgroepen organisatie ontwikkeling en herbestemming hebben het erg druk. Het steunpunt zal immers zo snel mogelijk moeten gaan functioneren als 'loket' voor met name de Brabantse gemeenten. En de werkgroep herbestemming heeft veel om handen. Het aantal leegstaande en leegkomende kerkelijke complexen neemt immers snel toe. Alleen in Tilburg al komen tien binnenstads- kerken leeg te staan de komende jaren. Heemschut participeert met twee technisch adviseurs van zijn commissie in Noord-Brabant in drie werkgroepen: cultuurhistorische hoofdstructuur, afstemming wet- en regelgeving en monumentenbescherming/cultuur- waardenonderzoek. Nadere informatie bij de projectleider ir. K.G. Rouwenhorst, tel. 030-6983219 of bij: Steunpunt Noord-Brabant Oud Sparrendaal, Sparrendaalseweg 5 5262 LR Vught, tel. (0411) 643366. telefax (0411)643405. 32

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 32