Literatuur: J.J. Raue; Gezicht op de Oude Kerk van Delft van Jan van der Heyden. eeuw laat zien. Vergelijking met de tentoongestelde stadsgezichten biedt de mogelijkheid om veel ook nu nog terug te vinden. Interieur: vorm en detail De genrestukken tonen ruimtelijk goed geproportioneerde interieurs, zoals de architectonische opbouw van de hal met trap in 'De Scholier'. Opvallend in dit genre zijn vooral de voor restauratiearchitectuur zeer bruikbare details als schouwen, deuren, ramen met binnenluiken, hang en sluitwerk en de zetting van glas in lood. Pieter de Hoogh, onbe twist de meester van het nieuwe Delftse interieur, excelleert in waar heidsgetrouw perspectief en een, door zijn tijdgenoten bewonderde, natuur getrouwe weergave. Naar thans wordt aangenomen is de vernieuwing in de genrevoorstellingen niet afkomstig van Johannes Vermeeraan wie dit aanvankelijk werd toegeschreven, doch het eerst te zien in het werk van De Hooch. Doorkijkjes en helder gestructureerde ruimten kenmerken ook het werk van de niet zo bekende Isaack Koedijck, te zien in diens schil derstuk 'de Voetoperatie' (cat. afb. 128) waar een bijzonder fraai geconst rueerde wenteltrap op voorkomt. Voor verbreding van historisch inzicht is de vergelijking interessant van de door Jacobus Vrel afgebeelde schouw met die welke is aangetroffen in 'de Cannenburch' en die welke ook nu nog voorkomt in het vroegere door- Een interieur van Pieter de Hooch, te zien op de expositie, (foto's Tom Haartsen). gangshuis voor pelgrirhs, thans café: 'de Pelgrom' in Antwerpen waarvan ook de ruimtelijke proportionering van het vertrek opvallende gelijkenis vertoont met Vrel's afbeeldingen. De catalogus bevat een waardevolle docu mentatie en sluit af met als verklaring voor het verval van Delft, dat de stad het draagvlak miste voor een omvang rijke groep schilders: velen vertrok ken; door gebrek aan opdrachten viel er voor hen geen carrière te maken K. van B er kei [et al]; De Wereld der geleerdheid rond Vermeer. Den Haag/Zwolle 1996. Catalogus tentoonstelling 1 maart tot en met 2 juni 1996 in Museum Meermanno-Westreenianum. pp. 31-49. D. Haks en M. C. van der Sman [red De Hollandse samenleving in de tijd van Vermeer. Catalogus tentoonstel ling 1 maart tot en met 2 juni 1996 in het Haags Historisch Museum. Den Haag Zwolle 1996. pp. 32-52. D.H.A.C. Lokin [et al.]; Delftse Meesters, tijdgenoten van Vermeer. Zwolle/Delft 1996. Catalogus tentoonstelling 1 maart tot en met 2 juni 1996 in het Prinsenhof te Delft, passim. De Stad Delft. Vorming en ruimte lijke ontwikkeling in de late middel eeuwen. Delft 1982. pp. 153-196. C.L. Temminck Groll [et al.]; De Cannenburch en zijn bewoners. Zutphen 1990. p. 38. 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 27