Leidse Meelfabriek beter beschermd Amsterdamse bruggen bedreigd De Leidse Meelfabriek aan de Zijlsingel (zie Heemschut 51994, pag. 36-37) wordt beter beschermd. De Gemeentelijke Monumentencommissie Leiden (GML) adviseert B en Wom de oudste delen van het complex als rijksmonu ment bij de minister van onderwijs en wetenschappen aan te melden. Het gaat om het ketelhuis uit 1896 en het twee jaar jongere silogebouw, die volgens de commissie uniek zijn in de geschiedenis van de Nederlandse bouwkunde. Tevens overweegt de commissie om andere delen van het complex in de toekomst voor te dragen voor de gemeentelijke monumentenlijst. Waarschijnlijk kunnen B en W van Leiden pas in september een defini tieve aanbeveling doen voor de rijks lijst, omdat eerst nog een aantal proce dures moet worden doorlopen. Daarna is het laatste woord aan de minister. De in 1988 gesloten Meelfabriek werd lange tijd met sloop bedreigd, omdat de hoge betonnen kolos niet zou passen aan de rand van de klein schalig bebouwde Leidse binnenstad. Verder had de gemeente lange tijd een oogje op het terrein om er ofwel woningen neer te zetten, ofwel een park aan te leggen. Plaatselijke behoudsor- ganisaties hebben (onder aanvoering van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden) jarenlang geijverd voor behoud en hun argumenten hebben nu eindelijk gehoor gevonden bij de GML. Vooral bouwkundige aspecten liet de commissie zwaar wegen bij haar advies. Zo staan in het ketelhuis gietijzeren kolommen met zeer bijzondere kopstukken. Verder bestaat het dak van dit onderdeel uit een betonnen tongewelf dat een overspanning heeft van minstens vijftien meter. Deze 19de eeuwse constructie is nog niet eerder in Nederland aangetroffen. Het silogebouw is niet alleen het eerste betonnen gebouw in zijn soort in Nederland, maar ook het oudste grote gebouw in Nederland dat uit gewapend beton is opgetrokken. Ericjan Weterings De gemeente Amsterdam besloot vorig jaar om 72 monumentale bruggen in de binnenstad op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Voor twee exemplaren lijkt die bescherming te laat te komen. Stedelijk Beheer maakte al eerder plannen voor modernisering, die nu alsnog dreigen te worden uitgevoerd. Het gaat om twee zogenoemde enkele wipbruggen uit 1899 met drie door vaarten: brug nummer 146 op de hoek Brouwersgracht en Binnen Oranjestraat en nummer 148 op de hoek Brouwers gracht en Binnen Dommerstraat. Tot voor kort.verdwenen veel karakteristieke bruggen, omdat bij modernisering vooral werd gekeken naar de technische eisen, terwijl aan de historische waarde nauwelijks aandacht werd besteed. Dat dreigt bij nummer 146 en 148 ook weer te gebeuren, terwijl de gemeente dat door plaatsing op de monumentenlijst juist wilde voorkomen. Stamine (de Stichting Amsterdams Industrieel Erfgoed) heeft tegen deze gang van zaken geprotesteerd in een brief aan de Amsterdamse wethouder voor monumentenzorg Bakker. De stichting vraagt de wethouder stappen te ondernemen tegen de dreigende renovatie. 'Het geld voor de moderni sering zou ons inziens beter gebruikt kunnen worden voor een historisch verantwoorde restauratie', besluit Stamine haar brief. De wethouder heeft nog niet gereageerd. Ericjan Weterings 25 De voormalige Meelfabriek in Leiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 25