Het einde van molen 'De Eendracht' te Wageningen Gemeente heeft weinig respect voor historie De ironie van het lot wil dat, rond de dag dat het jaar van het Industriële Erfgoed werd geopend, een begin is gemaakt met de sloop van de molen lDe Eendrachtte Wageningen, de op één na oudste stenen molen van de Veluwe. Een afbraak die pijn doet. Pogingen om de molen op de Rijksmonumentenlijst te krijgen, en daarmee het oudste industriële monument voor Wageningen te behouden zijn mislukt. samenhangende leerindustrie was vroeger op de Veluwe van groot belang. Oorspronkelijk was de Eendracht een beltmolen maar hij werd na een brand in 1906 4,5 meter verhoogd en van een stelling voorzien waardoor de zeld zame combinatie belt-en stellingmo len ontstond. Deze aanpassing was noodzakelijk geworden om de molen van voldoende windvang te voorzien nadat er rondom villa's waren verrezen. 'De Eendracht' was de enige belt-en stellingmolen op de Veluwe en een prachtig voorbeeld van inventiviteit en aanpassing aan veranderde omstandig heden. In 1939 werd de molen aange past aan het zogenaamde 'systeem-van Bussel' waarvoor de eigenaar, mole naar Van Rooijen, terecht het eerste Certificaat van Verdienste van de vereniging 'De Hollandsche Molen' ontving. Helaas verloor de molen tijdens de zware storm van november 1940, die veel molens in Nederland noodlottig werd, zijn kap en werd het wiekenkruis verwoest. Er vond geen restauratie plaats en het betekende het einde van het windbedrijf, het wieken kruis kwam niet meer terug. Bestaande windmolens kunnen vrijwel zeker zijn van hun voortbestaan, maar molenrompen of molenstompen vallen veelal niet onder enige bescher ming. In 1990 zag een projectontwik kelaar brood in de schitterend gelegen locatie met zijn fraaie uitzicht, kocht het terrein met de daarop staande molen romp van de eigenaresse en liet de gemeente het bestemmingsplan wijzi gen. De Vereniging 'Oud-Wageningen' 'De Eendracht' heeft een bewogen geschiedenis, een geschiedenis die zeker teruggaat tot het jaar 1383, waarin voor het eerst de voorloper van de molen wordt genoemd. Voordat hij 1785 in opdracht van de provincie werd gebouwd hadden er op die plaats al twee houten middeleeuwse voor gangers gestaan, die beide door brand werden verwoest. De Eendracht werd als stenen korenmolen gebouwd, maar was in de 19de eeuw ook een tijd als runmolen (eekmolen) in gebruik. Deze runfabricage en de daarmee 19 BART VAN ALLER Molenrompen onbeschermd De Eendracht in de jaren '30.(foto's Archeologische Werkgroep Wageningen). Restanten van de Eendracht eind april 1996.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 19