Afgedankte hoogovens in landschapspark Opzienbarend project in Duisburg-Noord Bewaar een afgedankt hoogovenbedrijf als industrieel monument door de kolos op te nem,en in een landschapspark met veel natuur en hem een nieuwe junctie in de culturele sfeer te geven. In ons land is zoiets om een aantal redenen ondenkbaar, maar niet zo ver over de grens - in het aangrenzende Ruhr- gebied - wordt dit idee werkelijkheid. WIBO BURGERS Schachtgebouw uit 1932 van de mijn Zollverein XII. De vierde april 1985 was de laatste dag waarop het Meidereichter Hüttenwerk aan de Emscherstrasse in Duisburg in bedrijf was. Daarna doofden de gloeiende vuren in de ovens en kwam een definitief einde aan het werk in dit hoogoven- bedrijf dat in 1902 werd opgericht en aanvankelijk tot het Thyssen-concern behoorde. In de ruim tachtig jaar van zijn bestaan had het bedrijf 3 7 miljoen ton ruwijzer geproduceerd. Pas toen de industrialisatie in het Ruhrgebied al flink op gang was gekomen, zo rond 1880, kwamen de gebieden in het noorden, waartoe ook Duisburg behoorde, aan de beurt. De zware industrie rukte op in noorde lijke richting en het landschap veran derde dermate, dat de oude contouren onherkenbaar werden. Nu de zware industrie in toenemende mate terugtreedt in deze contreien komen werkzaamheden om het land schap te herstellen op gang. Breng de natuur terug, zorg.voor recreatie bij de deur ten behoeve van mensen, die in de steden wonen, en integreer bedrijfsgebouwen in deze opzet door ze een functie te geven. Die gedachte is de basis van het werk van de 'Internationale Bauausstellung Emscher Park'. Voor Duisburg-Noord kwam een plan voor een landschapspark op tafel, waarin het oude Meiderechter hoog ovenbedrijf als industrieel monument bewaard zal blijven. Al in 1995 kon de bevolking delen van het landschap spark gebruiken. Verschillende gebouwen van het hoogovenbedrijf, zoals bij voorbeeld de windmachine- hal, zijn geschikt gemaakt voor theatervoorstellingen. Decor voor televisiefilms De grote oude bedrijfsgebouwen en produktie-eenheden bieden een ietwat spookachtige maar ook zeer eigen tijdse aanblik (en zijn dan ook geliefd als décor voor televisiefilms en recla mefotografie). Hier en daar zijn de conserveringswerkzaamheden al aan de gang. Uitgangspunt is dat ook het interieur van de gebouwen blijft, zoals het op 4 april 1985 werd verlaten. De muren worden niet strak wit geverfd, zoals je zou verwachten. Ze worden gerepareerd en geconserveerd, maar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 16