Trend naar 'duurzaamheid' biedt nieuwe kansen Voor hergebruik (industrieel) erfgoed WIBO BURGERS Hoe gaan wij om met onze historische gebouwen? Deze vraag stond centraal op de onlangs gehouden ontmoetingsdag van Nederlandse en Vlaamse profes sionals en vrijwilligers uit de monumentenwereld. Deze studiedag, de Vlaamse pendan t van de Nationale Monumentenstudiedag en door de Vlaamse Contactcommissie Monumenten in samenwerking met het NCM georganiseerd, was gewijd aan hergebruik en herbestemming van vooral het industrieel erfgoed. Zij vond plaats temidden van de schachtbokken van de vroegere mijnzetel Disden in Belgisch Limburg. In de jaren tachtig werden hier nog kolen naar boven gehaald, nu leert men leven met de resten van het verleden. Eén van de resterende schachtbokken in Eisden, direct naast het conferentiegebouw gelegen. De sluiting van de steenkoolmijnen in de Kempen kwam veel later dan die van de Nederlandse mijnen. In 1965 besloot de Nederlandse regering tot sluiting van de (staats)mijnen, nog geen tien jaar later was ook de laatste mijn dicht. In Zuid-Limburg is nog maar weinig te zien uit die tijd. Enkele decennia later, nu Belgisch Limburg een soortgelijk proces doormaakt, ziet het er naar uit dat hier in elk geval aanzienlijk meer zal overblijven van het mijnlandschap dan in Nederland. Wat niet wegneemt dat ook hier in acht jaar tijd al veel is gesloopt. De inleidingen op de conferentie werden gehouden in de vroegere centrale mijnmagazijnen, die na een grondige 'reconversie', zoals de Vlamingen dat noemen, dienst doen als kunst- en muziekakademie. Het gebouw, daterend uit 1912, is een van de oudste van deze streek. Wanneer men naar buiten kijkt, ziet men een van de oude schachtbokken. Museum De Mijnwerkerswoning Daarnaast herbergt Eisden (gemeente Maasmechelen) nog een aantal geres taureerde of nog te restaureren mijn- gebouwen, zoals het 'hoofdbureel' van de mijn, vol Franse grandeur, een schitterende directeursvilla, een fraaie 'tuinwijk' met mijnwoningen en in een daarvan het curieuze museum De Mijnwerkerswoning. Eisden, gemakkelijk bereikbaar via Sittard, hoopt intussen op een toestroom van cultuur- en natuurtoe- risten. In dat kader wordt de komst van een vestiging van Centerparcs nabij de vroegere mijn met gejuich begroet. Want de sluiting van de mijnen heeft geleid tot een forse werk loosheid en een moeilijke financiële positie van de gemeente Maasmechelen. Vandaar dat nieuwe impulsen belangrijk zijn voor deze streek. Overigens is Eisden natuurlijk niet de enige vroegere mijnzetel in deze omgeving. Ook in Winterslag, in Waterschei, Beringen en Zolder is men aan de slag gegaan om waar mogelijk de 14

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 14