Conserveren soms goedkoper dan slopen HEEMSCHUT ACTIEF Groningen Open plek in Noordlaren Heemschut maakt zich sterk voor Nooterhof Grote ledenwerfactie Stichting Heemschut Rechtshulp Fonds ingesteld Directeur Strategy Business Development van Hoogovens drs. W.L.Bensdorp hield op de Nationale Monumentenstudiedag een boeiend betoog over de kijk van het bedrijfsleven op het industriële erfgoed. Bensdorp zit zelf in de Raad van Advies van het Projectbureau Industrieel Erfgoed. Volgens hem wordt de levensduur van bedrijfsin- stallaties, wat de ondernemer betreft, bepaald door economische, technolo gische en/of sociale factoren. Is die periode ten einde, dan is het parool normaal gesproken'over en sluiten, slopen of verkopen' Cultuurbehoud vormt daarbij voor de ondernemer zelden een zelfstandige factor. Toch kunnen bijkomende overigens meestal financiële-factoren heel belangrijk zijn en zelfs de door slag geven. Slopen van oude panden, puinruimen en het schoon opleveren van de grond is namelijk soms duurder dan conservering. Laten verloederen is misschien nog goedkoper maar schijn bedriegt. Op termijn zal er immers toch geïnvesteerd moeten worden om uit milieu- en veiligheids overwegingen een halt toe te roepen aan verval. Ook de negatieve uitstra ling van verloederde panden speelt een factor bij het besluit te kiezen voor herbestemming. Daar ligt dus een kans voor de organisaties, die streven naar behoud van industrieel erfgoed. Maar soms zijn die nogal traag in het ontwikkelen van een financieel en functioneel goed plan zodat sommige ondernemers alsnog dreigen af te haken. Financiële en fiscale prikkels van de overheid, gericht op conserve ring, zouden de ondernemer kunnen afhouden van een te snel besluit om te slopen. Er zijn ook andere, minder defensieve drijfveren voor behoud. Nieuwbouw kan namelijk duurder zijn dan renova tie van afgeschreven gebouwen en ook. het image van het bedrijf speelt een rol. Een oud maar representatief gebouw heeft vaak een goede uitstra ling en juist de continuïteit van een bedrijf kan worden benadrukt door behoud. Ook kunnen traditie en vakmanschap onderlijnd worden door oude installaties deels operationeel te houden. 'Kijk eens hoe wij ons ontwikkeld hebben in de loop der tijd'. Van de ontwikkeling van Hoogovens zelf is weinig tastbaars over maar er is wel een omvangrijk bedrijfsarchief en de historie is vastgelegd in twee dikke gedenkboeken. En in tastbare zin blijven installaties behouden door ze te exporteren (zie artikel hiernaast). Het door Dudok ontworpen hoofdkantoor blijft trou wens behouden. Het markante gebouw wordt gerenoveerd, gewoon omdat dat de goedkoopste oplossing is. En tenslotte bestaat er bij Hoogovens een Commissie Industrieel Erfgoed met enthousiaste medewerkers. Op initiatief van de commissie wordt er gezocht naar een leegkomende bedrijfsruimte voor conservering en wellicht expositie van industriële erfstukken. j.K. Haren - Heemschut, de Stichting Het Groninger Landschap en omwonen den lieten hun mening horen op een hoorzitting van de gemeente Haren, over het al dan niet bebouwen van een open plek aan de Zuinigstraat-zuid zijde in het fraaie dorpsgezicht van Noordlaren. Enige jaren terug toonde de gemeente Haren zich bereid mede werking te verlenen aan wijziging van het bestemmingsplan in dit kwetsbare gebied. Of het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Groningen toestemming zal geven om het bestemmingsplan te wijzigen, is nog niet bekend. Noordlaren is geen van Rijkswege beschermd dorpsgezicht. Saskia Simon PR-medeiverkster Heemschut Groningen. Zwolle - Heemschut beraadt zich over stappen tegen de verplaatsing van De Nooterhof in Zwolle. Deze hof, een soort demonstratietuin van allerhande gewassen, wordt misschien opgeno men in het Ecodrome-plan. Mocht dit plan doorgang vinden, dan zal De Nooterhof verplaatst moeten worden. De gemeente Zwolle is in dat geval van plan de grond te verkopen om het terrein te laten bebouwen. Dit idee stuit bij Heemschut op verzet. Heemschut is van mening dat het Nooterhof-terrein een belangrijk en markant punt in Zwolle vormt, onder andere omdat het gebied zich in een 'stroomdal' bevindt tussen het Zwarte Water en de Wetering. Dit karakter wordt met het verhuizen van de Nooterhof en de bouwplannen bedreigd. In Zwolle is op initiatief van natuur- en milieu-organisaties een referendum gestart over dit onder werp. Heemschut Overijssel heeft zijn adhesie betuigd en sluit zich aan bij de doelstelling van het referendum. Heemschut gaat in het kader van zijn 85-jarig bestaan een grote ledenwerfactie houden, die wordt gesponsord door NOG-Verzekeringen. Doel ervan is om via direct marketing veel nieuwe leden te winnen. Er zal een direct mail gaan naar mensen, die hebben aange geven interesse te hebben voor het werk van Heemschut en naar mensen van wie Heemschut vermoedt, dat zij interesse hebben. In mei worden er eerst doel groepen getest. Verscheidene doel groepselecties worden ten opzichte van elkaar vergeleken om tot de juiste doelgroepenkeuze te komen. Verder zullen er onder het motto 'leden door leden' in het tijdschrift advertenties verschijnen, waarin voor het werven van leden een kadootje in het vooruitzicht wordt gesteld. In locale huis-aan-huis bladen en interesse tijdschriften komen 'stoppers' over Heemschut en in de inte resse-bladen komen ook folders en antwoordkaarten. De actie wordt bege leid door Maxi Delta DM te Den Haag. De Bond Heemschut heeft besloten ter gelegenheid van zijn 85-jarig bestaan een Rechtshulp Fonds in te stellen. Doel van het Fonds is particuliere actievoerders en actiegroepen of rechtspersonen in staat te stellen de juridische bijstand te geven, die nood zakelijk is bij bepaalde beschermings acties. De provinciale commissies van Heemschut zullen, in overleg met en gesteund door de deskundige hulp van het centrale bureau in Amsterdam, beoordelen of in een bepaald geval juridische actie moet worden gevoerd en hoe. Deze acties kunnen bijvoorbeeld bestaan uit het instellen van een beroep bij de Raad van State of bij de Rechtbank. Of bijvoorbeeld uit het maken van een bezwaar tegen een besluit van B W of de minister. En als het om bestemmingsplannen gaat uit het maken van bezwaren bij een gemeenteraad of GS. Deze actiemiddelen zijn de laatste tijd erg duur geworden als gevolg van tariefsverhogingen. Een beroep bij de rechtbank of de Raad van State kost f 400,-. Als er een schorsingsverzoek wordt ingediend moet er nog eens f400,- worden betaald. Het Prins Bernardfonds heeft een flink bedrag in het Fonds gestort en financiert een direct mailing over het fonds en de speciale folder, die is gemaakt om er ruchtbaarheid aan te geven. j.K. 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 13