Hoogovens verkoopt oude ovens aan Derde Wereld Tweede leven voor industrieel erfgoed ERICJAN WETERINGS Langs het Noordzeekanaal in IJmuiden is nog een van de weinige 'klassieke' industrielandschappen van Nederland te zien: grote stalen constructiessilo's, buizen, transportbanden en rokende schoorstenen. Naast de bekende papier fabriek Crown van Gelder zijn het vooral de fabrieken van Hoogovens die de skyline domineren. Dit jaar verdwijnt een deel van dit karakteristieke indus triële erfgoed. Twee oude hoogovens worden gedemonteerd om aan het andere einde van de wereld in Maleisië weer te worden opgebouwd. Zicht op Hoogovens 4 en 5 vanaf Noordzeekanaal. (Fotoarchief Hoogovens). Maleisië Walserij naar China De installaties werden gebouwd in de jaren vijftig, toen het IJmuidense staal bedrijf een snelle groei doormaakte. Hoogoven 4 werd aangestoken op 14 januari 1958, waarna nummer 5 op 12 december 1961 volgde. De drie 'oude' hoogovens, gebouwd tussen 1924 en 1930, werden nog niet buiten gebruik gesteld om aan de grote vraag naar verschillende staalsoorten te kunnen voldoen. In een hoogoven wordt het erts gesmolten tot ruwijzer, waarna in de staalfabriek de verdere verwerking tot zogenoemde stalen plakken en knuppels plaatsvindt. Daarna volgt in de walserij de verwer king tot eindprodukt, dat ten slotte nog vertint, geverfd of anderszins bewerkt kan worden. Hoogovens 4 en 5 waren bij de opening hypermoderne installaties, die zo'n 6.000 ton ruwijzer per etmaal produceerden, ongeveer drie keer zoveel als de oude exemplaren. Langs het Noordzeekanaal zijn momenteel vooral de ovens 4 en 5 nog herkenbare blikvangers. De moderne versies 6 en 7 die momenteel in bedrijf zijn, staan wat meer verscholen achter andere installaties op het terrein van de IJmuidense staalfabriek. Nog in de vroege jaren zeventig stonden langs het Noordzeekanaal de oudste vijf ovens op een rij ruwijzer te produce ren. Pas toen hoogovens 6 en 7 met htm veel grotere capaciteit in bedrijf werden genomen, viel het doek voor de oudjes. Gedurende veertien dagen in 1972 waren alle zeven hoogovens in bedrijf, maar daarna werden de oudste vijf stuk voor stuk gedoofd. Nummer, 1, 2 en 3 werden gesloopt, maar hoogoven, 4 en 5 hield de directie achter de hand als reserve-exemplaren. Eind 1988 werd de dertig jaar oude oven 4 weer in bedrijf genomen als gevolg van de groeiende vraag naar staal. Om aan de strengere milieu-eisen te voldoen, moest voor zes miljoen gulden worden geïnvesteerd in de installatie. Twee jaar later werd de produktie echter alweer gestaakt, omdat de staalmarkt inzakte. Even dreigde voor hoogovens 4 en 5 de weg die hun voorgangers waren gegaan: verwerking tot schroot in de staalfabriek. Dat lot wisten beide installaties te ontspringen door de verkoop aan Gunawan Iron Steel, een Indonesische staalfabrikant met een vestiging in Maleisië. Nadat de Nederlandse handelsmissie in augustus vorig jaar in Indonesië het voorwerk had gedaan, werd in december de definitieve koop gesloten. Constructiebedrijf Stork Wescom uit Woerden zal de twee installaties demonteren, versche pen en in Maleisië weer opbouwen. Daar zal overigens alleen hoogoven vier herrijzen, aangevuld met onder delen van nummer vijf. Stork verwacht voor deze unieke klus zeker twee jaar nodig te hebben. Momenteel studeren technici op de vraag hoe ze de operatie moeten aanpakken, waarna de feitelijke demontage later dit jaar kan beginnen. Het is niet de eerste keer dat Hoogovens afgeschreven installaties van de hand doet. Twee jaar geleden verkocht het bedrijf haar oude Walserij West aan het Chinese staalbedrijf Jinan Iron and Steel General Works. Ongeveer honderd technici waren een jaar lang bezig de installatie te demon teren, waarna deze vorig jaar verpakt in kisten, kratten en containers door twee grote vrachtschepen naar haar nieuwe bestemming in China werd gevaren. Daar wordt de walserij momenteel weer opgebouwd. Voor de laatste keer brandde het vuur in hoogovens 4 en 5 in 1991 Gedurende vier maanden moesten beide installaties toen de capaciteit aanvullen, omdat hoogoven 7 werd gerenoveerd. Nummer 5 voldeed toen niet meer aan de milieu-eisen, maar de verantwoordelijke autoriteiten knepen een oogje toe. Op 16 juli 1991 werd voor de laatste keer het vuur in ovens 4 en 5 gedoofd. Ericjan Weterings is historicus en jour nalist te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 12