Nieuwbouw Museum Het Nijenhuis MATH BERKERS Al enkele jaren is bekend dat het Museum Het Nijenhuis te Wijhe uitbreidingsplannen heeft. Deze plannen beginnen langzamerhand vaste vorm aan te nemen. De architectenkeuze is gemaakt en de eerste schetsplannen zijn naar buiten gebracht. De Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut volgde al die tijd de planvorming op de voet. In dit artikel worden de plannen toegelicht en neemt Heemschut stelling. Museum Het Nijenhuis is gevestigd in Het Nijenhuis, een Overijsselse have zate in Wijhe, dichtbij de grens met Heino. Overijssel is rijk bedeeld met kastelen en havezaten en Het Nijenhuis is zeker een van de mooiste en in ieder geval een van de best bewaard geble ven havezaten in deze provincie. De geschiedenis van Het Nijenhuis is ruim 600 jaar oud. Deze geschiedenis begint in 13 82in dat jaar wordt het huis door de bisschop van Utrecht beleend aan Otto van Bymnen. Jonger zijn de oudste bouwsporen die bekend zijn. Deze dateren waarschijnlijk uit de 15 de eeuw. Vanaf de statige oprijlaan heeft de havezate een 17 de eeuws karakter: het kasteel met zijn twee naar voren geschoven zijvleugels en de twee bouwhuizen. Pas als je dichterbij komt vallen de twee grote hoektorens op. De torens stammen uit het eind van de 19de eeuw. Ongeveer tegelijkertijd werd aan het westelijke bouwhuis een oranjerie gebouwd. Niet alleen de gebouwen hebben de tand des tijds goed doorstaan. Dit geldt zeker ook voor de tuinaanleg. Overheersend is nog altijd de formele, 17de eeuwse aanleg. Een deel daarvan is al vroeg, eind 18de eeuw, omgevormd tot een romantische landschapstuin. Binnen een cirkel met een straal van een kilometer lagen in dit gebied drie have zaten. De twee andere, de Velner en Hagenvoorde, zijn verdwenen, maar de lanen van deze landgoederen domineren nog altijd dit stukje Overijssel, een stukje Overijssel met bossen, oude boerde rijen, zandpaden en klinkerwegen. De laatste bewoner van het Nijenhuis was de kunstverzamelaar dr. D. Hannema. De eeuwen daarvoor werd het Nijenhuis bewoond door beroemde families als de Van Ittersum's, de BentincVs en de Van Pallandds. Hannema woonde ervan 1957 tot 1984. Op zijn initiatief werd het kasteel gerestaureerd en de beide bouwhuizen geschikt gemaakt als tentoonstellingsruimte. Sindsdien is het Nijenhuis een museum. Sinds 1967 is de Provincie Overijssel eigenaar van de gebouwen en het landgoed. De kunstcollectie is in bezit van de Hannema-de Stuers Fundatie. Deze collectie, die als basis heeft de privé-verzamelingvan dr. D. Hannema, kan door ruimtegebrek maar voor een klein deel tentoongesteld worden. Daar komt bij dat de collectie de afge- Museum Luchtopname Kasteel Het Nijenhuisj Aerophoto Schiphol BV).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 8