Groene rivier Kaapstander Overwinning BOEKEN Havezaten Twente Groningen Stoeptrede oud klooster gesloopt Noord-Holland Olympisch stadion 7 van het verhogen van de overlaten, aangepast. De Prinsensluis is gelegen in de hoofdwaterkring tussen IJsselmuiden en Genemuiden en is gesitueerd in het Venerietekanaal. Het woord 'Prinsen' in Prinsensluis heeft betrekking op de naam van een vroegere sluiswachter. Via dit kanaal wordt het door het Venerietegemaal, vanuit de polder Mastenbroek, uitgeslagen overtollige water naar het Zwartemeer geleid. De staat van onderhoud van de uit metsel werk opgetrokken sluis is slecht. Ook de sluisdeuren hebben hun beste tijd gehad. De Prinsensluis is inmiddels het enig overgebleven object van een rivieraf leidingssysteem langs de Gelderse IJssel. Deze 'groene rivier' liep van Lobith, waar de Rijn Nederland binnenstroomt, tot de bewuste Prinsensluis. De Groene Rivier diende als een soort 'bypass' wanneer er ijsdammen zouden ontstaan in de Nederrijn en/of de Gelderse IJssel. Het rivierwater zou men in dergelijke gevallen via sluizen laten overstromen in het grasland. Vandaar de naam 'groene rivier'. Ook moest de groene rivier wanneer nodig de Lek ondasten en voorkomen dat deze rivier door z'n rechter dijk brak, waardoor een groot deel van west-Nederland onder water zou komen te staan. Dit rivier-afleidingssysteem werd in het midden van de vorige eeuw buiten gebruik gesteld. Met name de forse kritiek vanuit het Overijsselse en andere 'stroomgebieden' van de groene rivier lag hieraan ten grond slag. Ook de aanleg van de spoorwe gen speelde een rol: zou de groene rivier als bypass gehandhaafd blijven, dan moesten hiervoor kostbare door- laatbruggen en hogere spoorbruggen worden aangelegd. De Prinsensluis heeft nog meer bijzondere kenmerken. Zo was de sluis oorspronkelijk uitgerust met zoge naamde kaapstanders. Een kaapstan der is een windwerk met een verticale as, gebruikt voor het ophijsen van de schotbalken. Tegenwoordig worden kaapstanders bij de sluizen in ons land niet meer gebruikt. Van der Schrier: 'De bedoeling is om bij de Prinsensluis een kaapstander na te bouwen. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van de originele tekeningen.' Een ander opvallend aspect aan de historie van de sluis is de rol die de Prinsensluis bij een eventuele - Russische - inval zou vervullen in de na-oorlogse IJssellinie. Deze IJssellinie-strategiewastot 1963 een serieuze defensie-optie (onder de code naam 'Operatie Leeuw'), maar verdween daarna van het toneel. Van der Schrier vertelt: 'Was de waterlinie inderdaad operationeel geworden, dan had dit verstrekkende gevolgen gehad voor land en bevolking. Vele honderd duizenden zouden geevacueerd moeten worden en de waterhuishouding in grote delen van Gelderland en Overijssel zou volkomen ontregeld raken.' Daarnaast had de Prinsensluis uiter aard een reguliere sluisfunctie: die van uitwateringssluis. Deze functie is tot vandaag de dag actueel gebleven. De Prinsensluis staat op de inventarisatie lijst van de gemeente Genemuiden van het Monumenten Inventarisatie Project en op de lijst van monumenten van provinciaal belang. De 'tweelingbroer' van de Prinsensluis is de Gelderse Sluis bij het Dronthermeer. Ook deze sluis wordt gerestaureerd, wat als argument gold om in te stemmen met de sloop van de Prinsensluis. 'Maar dat is net zoiets als in een stad een monument slopen omdat zich in een andere stad een soortgelijk monument bevindt', ageert Dirk van der Schrier. 'Een derge lijke gedachtengang past absoluut niet binnen de hedendaagse opvattingen over bescherming van ons cultuurgoed.' De restauratie van de Prinsensluis werd door het waterschap geraamd op liefst 4,3 miljoen (ter vergelijking: restauratie van de Gelderse sluis was geraamd op een half miljoen!). Als bouwkosten voor nieuwbouw werd 2,7 miljoen geraamd, inclusief sloop van de oorspronkelijke Prinsensluis. 'Als Heemschut zijn we echter van mening dat je voor 2,7 miljoen ook prima een restauratie kunt uitvoeren. Dat hebben we gestaafd met een verklaring van een aannemer die de sluis goed kent van onderhoudsbeurten. Overigens maakt nieuwbouw sloop van het oude niet per definitie noodzakelijk.' Het stadium waarin het 'gevecht' om de Prinsensluis op dit moment verkeert, vindt de heer Van der Schrier een geweldige overwinning voor Heemschut. Wel is hij nog niet hele maal gerust over het verdere verloop van de restauratie. 'Uiteraard moet die restauratie optimaal worden uitgevoerd. Het moet niet zo zijn dat we over een aantal jaren wederom te maken krijgen met achterstallig onderhoud.' Op vrijdag 8 maart om 20.00 uur orga niseert Heemschut i.s.m. de Stichting Vrienden van Oud-Genemuiden een speciale bijeenkomst over 'De Prinsensluis en zijn omgeving'. De heer van der Schrier zal daar ook het voorstel doen om van de sluis en zijn omgeving een monumentaal districtje te maken. De plaats van de bijeenkomst: Gebouw De Meent, Dorus Rijkersstraat 2 Genemuiden. Richard Kers PR-m edew erker Heemschut Overijssel Vorig jaar verscheen bij Matrijs de prachtige uitgaveKastelen en ridder hofsteden in Utrecht' (zie afl. 6, 1995 van Heemschut), op de voet gevolgd door Waanders' indrukwekkende Havezaten in Twente en hun bewoners' samengesteld door Jhr. A.J. Gevers en A.J. Mensema in samenwerking met het Rijksarchief in Zwolle. Per richter ambt of stadsgericht wordt de geschie denis van veertig havezaten beschreven. Daarbij behoren ook de betreffende omgeving, de onderlinge verhoudin gen en de tuinen. Allereerst biedt het boek een aantal inleidende hoofdstuk ken over de staatkundige situatie van Overijssel tijdens de Republiek, over de Ridderschap en de daarmee verband houdende term havezate (edelmans- woning), rechten en het adellijke stands bewustzijn. Hierna volgt een overzicht van de gebouwen, hun bewoners en de tuinen, tot stand gekomen in de periode 1578-1795 en wordt hun verdere ontwikkeling tot op heden beschreven. Het boek bevat vele afbeeldingen, waarvan een groot aantal in kleur, uitgebreid kaartenmateriaal, tekenin gen, plattegronden, een aanzienlijk notenapparaat en literatuurlijsten ten behoeve van verder onderzoek. Zwolle, Waanders, 1995. 544 p. ISBN 90.400.9766.6 Prijs f125,- TerApel- Uit de toegang tot de priors kamer van het voormalige Kruisheren klooster, het huidige Museum Klooster in Ter Apel is een historische stoeptrede weggesloopt, die door de eeuwen heen was uitgesleten. De Stichting Museum Klooster gaf daartoe zonder contact vooraf met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg opdracht. Het bestuur meent, dat de ongelijke drempel een gevaar vormt voor de bezoekers. Het gaat hier om een gotisch klooster complex uit de 15 de eeuw, het enig overgebleven plattelandsklooster in Nederland. Heemschut is niet geluk kig met de ingreep van de Stichting. Het probleem had ook anders kunnen worden opgelost, denkt de Bond. Amsterdam- Er is nog een kleine kans op behoud van het monumentale Olympisch Stadion. De Provincie heeft weliswaar via een bestemmingsplan woningbouw ter plaatse mogelijk gemaakt maar wil nog eens de moge lijkheid van combinatie van woning bouw en behoud van het stadion laten onderzoeken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 7