Heemschut lijkt gevecht om Prinsensluiste winnen HEEMSCHUT ACTIEF Dankzij persoonlijke inzet PC-lid Van der Schrier RICHARD KERS Het lijkt erop dat Dirk van der Schrier, lid van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel, zich niet voor niets inmiddels enkele jaren inzet voor de Prinsensluis in de gemeente Genemuiden. Van dit karakteristieke Waterstaats- monument leek het einde in 1994 alleszins in zicht. De bedoeling was om de sluis te laten verdwijnen ten behoeve van een nabij te verrijzen nieuw te bouwen sluis. Het Waterschap IJsseldelta, Provincie en Gemeente waren het nagenoeg eens over deze gang van zaken. Zoniet de door de sloopplannen danig in zijn wiek geschoten Zwollenaar Dirk van der Schrier, die zich namens Heemschut met de zaak ging bemoeien. De Prinsensluis, nog in verwaarloosde staat. De voormalige Waterstaatsingenieur mobiliseerde publiek en politieke opinie, waardoor hij de sloopplannen wist op te schorten. Met als uiteinde lijk -positief- resultaat, dat de sluis niet gesloopt wordt maar gerestaureerd. De oude sluis blijft functioneel in tact. Hij blijft in zijn oorspronkelijke toestand bewaard, alleen de accessoires worden wat aangepast aan de huidige bedieningsmethoden. De nieuwbouw gaat dus niet door. Content De heer Van der Schrier is uiteraard zeer content met het resultaat van zijn Heemschut-actie pur sang. 'Maar inmiddels zijn er weer nieuwe proble men ontstaan tussen Genemuiden en het Waterschap IJsseldelta, die allebei een deel van de restauratiekosten op zich nemen', vertelt Van der Schrier. 'De gemeente wil restauratie in de huidige staat, met drie paar bewe gende deuren. Het waterschap wil één paar bewegende deuren. Heemschut voelt meer voor de opvatting van de gemeente.' Het cultuurhistorisch belang van de Prinsensluis kan volgens Van der Schrier niet genoeg benadrukt worden. 'De sluis is van een uitzon derlijk type en één van de weinige in z'n soort die nog functioneert. Een interessante bijkomstigheid is dat de sluis op circa achthonderd meter afstand ligt van het oud-stoomgemaal Mastenbroek. Bezoekers van dit gemaal zouden tevens een bezoek kunnen brengen aan de Prinsensluis. Bovendien is de sluis deel gaan uitma ken van een route die de Stichting Kunst Cultuur Overijssel heeft uitgezet langs monumentale en histo risch interessante Waterstaat-objecten.' Historie Tijdens de grote watersnood van februari 1825 raakten de Mastenbroekse dijken zwaar beschadigd. Om dijk doorbraken verder te voorkomen werd besloten lage overlaatkaden te maken in plaats van het volledig herstellen van de zeedijken. De Prinsensluis met overlaatkade is gebouwd in 1825. De sluis kreeg drie openingen met drie paar deuren. Helaas bleken de overlaten niet te voldoen. Zij 'werkten' te vaak en het golvende en daarbij zoute water veroorzaakte veel schade. De Prinsensluis werd in 1865, ten tijde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 6