Woontoren van de baan Groningen Open plek behouden Heemschut in Weiwerd Ontwerp-bestemmingsplan Binnenstad '95 Groningen Rijksgebouwendienst, welke dienst zich altijd voorstander heeft getoond van de gewraakte plannen. Maar nu heeft ook rijksbouwmeester Wytze Patijn in niet mis te verstane termen zich in deze rij, die trouwens veel langer is dan hier geschetst, geschaard. Hij vindt de kwaliteit van het ontwerp beneden de maat, de bouw te massaal en het programma te complex. 'Wie wil ingrijpen in een van onze mooiste historische steden moet dat niet zo doen door een onnederlands plein te creëren daar waar we nu juist zo'n oerhollands uniek plein in Haarlem bezitten', aldus Patijn. Het laatste goede nieuws is, dat nu ook de projectont wikkelaar ING Vastgoed een gesprek heeft gevraagd met de Haarlemse bezwaarmakers en al op voorhand heeft gezegd bij monde van hun woordvoerder, D.Gloerich, dat een 'alternatief Enschedé-complex wat hem betreft bespreekbaar is. De anti reclame van de actievoerders, die pamfletten hebben verspreid met de tekst: 'Vanzelfsprekend ING Vast Niet Goed' zit dit concern uiteraard niet lekker. Oude Schouwburg De plannen voor de sloop van de oude schouwburg aan het Wilsonsplein in Haarlem, de enige art-deco schouw burg in ons land, waartegen ook Heemschut bezwaar heeft gemaakt, komen eveneens steeds meer onder vuur te liggen. De Rijkscommissie voor de bouw van schouwburgen, concertzalen en musea heeft B en W van Haarlem ernstig afgera den een nieuwe concertzaal annex schouwburg op het Enschedé-terrein te bouwen en de oude schouwburg af te breken. Ook zij vindt dat de zicht lijn op de Bavo door de nieuwbouw drastisch wordt beschadigd en dat een combinatie van schouwburg en concertzaal een achterhaald concept is. De mening van de commissie liegt er niet om: 'die ligt tussen een matig project en een stedebouwkundige ramp'. Een adequate restauratie van de oude schouwburg acht zij zeer wel mogelijk. Intussen heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zich op het stand punt gesteld, dat de bouw van een nieuwe schouwburg alleen geschrapt kan worden als er een heel nieuw stedebouwkundig plan voor het Enschedé-terrein komt. Het huidige ontwerp voor de rechtbank kan dan niet meer. Hoorn- De gemeentelijke plannen van Hoorn op het Visserseiland vóór het historische waterfront aan het IJsselmeer enkele woontorens te bouwen, waartegen ook Heemschut bezwaar had gemaakt, zijn gewijzigd. Er komt nu acceptabele laagbouw. De actie, die door het comité 'Woontorens Neen' in Hoorn in november werd georganiseerd en waarover wij in het decembernummer hebben bericht, hebben de gemeenteraadsleden en leden van Provinciale Staten overtuigd van de schade, die dit plan zou hebben aangebracht aan de redelijk onge schonden kust voor de historische VOC-stad. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland, Noord-Laren - In Noordlaren(gem. Haren) is een groep bewoners in actie gekomen tegen het voornemen van de gemeente een open plek aan de Zuinigstraat in het karakteristieke dorpsgezicht vrij te geven voor nieuw bouw. Hiervoor zou het bestem mingsplan gewijzigd moeten worden. Heemschut Groningen heeft de zaak in onderzoek genomen. Weiwerd - Heemschut Groningen vergadert af en toe 'op locatie'. Zo komt de Provinciale Commissie deze maand bijeen in Weiwerd, waar zij ontvangen en rondgeleid zal worden door Stichting Behoud Weiwerd. Deze stichting beijvert zich voor behoud en versterking van de bebou wing en structuur van dit oude wierde- dorp, voorzover die nog bleven bestaan na sloop ten behoeve van de industrie (zie 'Heemschut' van oktober '95). De bestuurder van het dorp, Het Havenschap te Delfzijl, heeft onlangs toestemming verleend de radiale structuur van het dorp weer zichtbaar te maken. Een groep vrijwilligers is hiervoor inmiddels aan het werk gegaan. Onzekerheid is er echter nog over het lot van de enkele woningen en boerderijen in het dorp, o.a. van de karakteristieke panden bij de entree. Heemschut Groningen wil de Stichting Behoud Weiwerd steunen tegen verdere afbraak en verwaarlozing, ook omdat de wierde zelf, wanneer deze niet meer bewoond wordt, gevaar loopt aange- Entree Weiwerd (foto D.Huizinga). tast te worden. Informatie, of een folder, bij: Stichting Behoud Weiwerd, Postbus 257, 9930 AG Delfzijl. Groningen - Het nieuwe ontwerp- bestemmingsplan van de gemeente Groningen is te vrijblijvend, met een grote nadruk op flexibiliteit en dyna miek. Het is een voortzetting van het sinds 1980 ingezette, door Heemschut en andere organisaties vele malen bekritiseerde, beleid, en belooft daarom voor de toekomst van de histo- risch-ruimtelijke karakteristiek van de Groningse binnenstad niets goeds. Dit is de conclusie van Heemschut Groningen na bestudering van boven genoemd plan. Al sinds het begin van de jaren '80 is er sprake van overbo dige afwijkingen van het vigerende bestemmingsplan, die de functie en de historisch-ruimtelijke structuur van de binnenstad schade berokkenen en zelfs, in het geval van de Grote Markt, in strijd zijn met de essentie van de doelstelling van de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht. Dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Raad voor het Cultuurbeheer het Groningse beleid ondersteunen kan op Heemschut Groningen geen overtuigende indruk maken na de uitvoerige corresponden tie die Heemschut met beide instan ties voerde. De hooggespannen economische verwachtingen van het gemeentebe stuur zijn niet reëel en bieden te weinig grond voor de ambitieuze plannen voor de binnenstad waar de stad haar 'eigentijds gezicht' kan laten zien. Informatie over het ontwerp-bestem mingsplan Binnenstad '95 op tele foonnummer 050 - 367 3540 van de dienst Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken van de gemeente Groningen. Saskia Simon Heemschut Groningen 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 5