KORTE BERICHTEN Noord-Holland Villa Zandhoeve Natuur beschermen Watertorens Blauwe telefooncel beschermd Koninklijke wachtkamer wordt gerestaureerd Gelderland Flipje bedreigd Groningen Sien-N Excursies Oude Groninger Kerken Zandvoort -Een van de eerste villa's, die aan het eind van de vorige eeuw in Zandvoort werd gebouwd was 'De Zandhoeve', het woonhuis van de toneelschrijver Herman Heijermans. Omdat voor het pand door de nieuwe bewoner een sloopvergunning werd aangevraagd heeft het Genootschap Oud-Zandvoort de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gevraagd de woning op de Rijksmonumentenlijst te zetten. De gemeente had ook het plan de villa op zijn eigen lijst te zetten maar daar verzette de eigenaar zich tegen. En met de aanvraag van het Zandvoorts Genootschap bij de Rijksdienst wordt in elk geval voorlo pig voorkomen, dat de villa gesloopt wordt. Naarden - Het college van B en W van Naarden heeft actie ondernomen om de buitengebieden, het zogenaamde Valkeveense gebied en het gebied bij het Naardermeer beter te bescher men. Milieuorganisaties hebben de gemeente erop gewezen, dat in genoemde gebieden in toenemende mate illegale activiteiten plaatsvon den, variërend van slibstort en vuil- stort tot onwettige bebouwing. Door de bestemmingsplannen aan te passen wordt het mogelijk overtreders harder aan te pakken. Jan-Derk Gerritsen Heemschut Noord-Holland Haarlem/Boskoop - In Boskoop is de stichting tot behoud van de waterto ren aldaar opgericht. Voor een brood nodige restauratie heeft het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten 25.000,-vrijgemaakt. Via een spon- sorloterijactie hoopt de stichting nu het overige geld binnen te krijgen. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland wil een aantal watertorens verkopen. Naar aanlei ding daarvan heeft D66-statenlid mevr. D. Abbas aan GS gevraagd of ze van plan zijn de watertoren te Kwadijk op de lijst van beschermde monumen ten te plaatsen. 'Nee', was het antwoord, nu niet en straks niet. Maar GS ziet wel mogelijkheden 'in samen werking met derden en via door derden nieuw op te richten fondsen' meer aandacht aan niet-beschermde objecten te geven. Er zou over de Kwadijkse toren al contact zijn tussen het Waterleidingbedrijf en de stich ting Milieu en Bouwen te Alkmaar. Voor de watertoren in Zandvoort bestaan plannen om er appartementen in te maken. Er is echter een kansje dat deze toren wèl provinciale bescher ming krijgt. Dat zou het appartemen tencomplex kunnen verhinderen. Krabbendam - De provincie Noord- Holland heeft een blauwe telefooncel aan de Westfriese Omringdijk, tussen Schoorldam en Krabbendam, voorge dragen voor plaatsing op de rijksmo numentenlijst. De cel werd in 1932 ontworpen door Brinkman en Van der Vlugt. Hun ontwerp werd in het hele land toegepast en hield het uit tot in de jaren tachtig, toen de PTT een nieuwe huisstijl introduceerde, met de bekende groene kleur. Om de een of andere reden vergat men echter de cel aan de voet van de Westfriese dijk te vervangen. Het is een van de weinige nog overgebleven blauwe cellen. Toen de PTT er onlangs een cel naast wilde plaatsen, koos men op weinig bureau cratische manier voor het ontwerp van de oude cel. Amsterdam - De koninklijke wachtka mer van het Centraal Station in Amsterdam wordt gerestaureerd. Het is een onderdeel van een totale restau ratie van het gebouw, waarmee tien tallen miljoenen guldens gemoeid zijn. De koninklijke wachtkamer was aan restauratie toe. Overal waren scheuren, het bladgoud zat los, schilderingen kon je bijna van het stucwerk afblazen. De wachtkamer werd van 1882 tot 1885 in neo-renaissance-stijl door Pierre Cuypers gebouwd. De vele schilderin gen zijn van de hand van de Oostenrijker Georg Sturmonder meer een schilde ring van de toenmalige drie delen van het Koninkrijk der Nederlanden: Oost-Indië, West-Indië en Nederland. Ze zaten praktisch verborgen onder een vieze geel verkleurde laag vernis en 'pas nu blijkt hoe helder de echte kleuren zijn,' beweren experts. Doordat de muren kapot waren, kostte de restauratie van de wandschilderingen veel tijd. Men maakte foto's van de leeuw- en bloemmotieven, exacte sjablonen met de computer, en kleurde alles met de hand in. Koningin Beatrix gebruikt de wachtka mer gemiddeld één keer per jaar. De Spoorwegen willen de ruimte nu ook gebruiken voor niet-koninklijke recepties en ontvangsten. B.F. Tiel- twee panden van de voormalige jamfabriek De Betuwe ('Flipje') in Tiel worden met sloop bedreigd. De gemeente Tiel wil op het fabriekster rein vierhonderd woningen bouwen. De milieuwerkgroep Tiel heeft minis ter Ritzen nu gevraagd in te grijpen, om te voorkomen dat de directeurs woning en de oude perserij gesloopt worden. De gemeente heeft de panden niet op de monumentenlijst gezet, maar ze zijn wel geselecteerd voor opname op de rijksmonumenten lijst. SIEN-N is de Stichting Industrieel Erfgoed Noord-Nederland. SIEN-N wil zoveel mogelijk gegevens inventa riseren over alle industriële bouwwer ken, productietechnieken, producten en attributen uit het verleden van Groningen en Drenthe. Hiervoor zoekt SIEN-N nog correspondenten. Verdere activiteiten van SIEN-N zijn het geven van adviezen, organiseren van excursies, en het uitbrengen van een magazine. Contactpersoon: K. Holstein, telefoon 050 - 31 44 555. 20 april organiseert de stichting een excursie naar de kerken van Eelde, Haren, Noordlaren en Zuidlaren. Kosten: f37,50. Opgave bij Stichting Oude Groninger Kerken, tel. 050- 31 23 569. Op 20 april organiseert Oude Groninger Kerken weer een kerken- tocht. Ditmaal zullen worden bezocht de kerken van Eelde, Zuidlaren, Haren en Noordlaren. Het fraaie, in bosrijk gebied gelegen Noordlaren ligt op het hoogste punt van de Hondsrug. Het dorp met zijn 13 de- eeuwse kerk, molen en zeldzame boer derijen is aangewezen als beschermd dorpsgezicht. In de kerk zijn fresco's te zien uit de 13 de eeuw. Tijdens de excursie zullen de touring cars halt houden bij een pleisterplaats, voor de lunch. Kosten: f 37,50(excl. lunch). Opgave: Stichting Oude Groninger Kerken, Westersingel 43, 9718 CD Groningen, tel. 050-31 23 569. In het tijdschrift 'Groninger Kerken', nr.4 van december 1995, wijdt dr. Th. H. von der Dunk een beschouwing aan de kerktoren als theoretisch probleem in de classicistische bouwkunst, dit aan de hand van de 18de-eeuwse torens van de Der Aa-kerk te Groningen en van de kerk te Uithuizermeeden. Losse nummers van het tijdschrift zijn te bestellen bij Stichting Oude Groninger Kerken, Westersingel 43, 9718 CD Groningen, tel. 050- 31 23 569.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 38