Anne Marie ten Cate BOEKEN Jaarboek Monumentenzorg Architectuur van de 20ste eeuw Orgels Alkmaar MIP Gelderland Hedendaagse architectuur Friesland Overijsselse Molens Het jaarboek Monumentenzorg 1995, inmiddels al weer het zesde deel, is gewijd aan ''Monumenten en oorlogstijd' waarmee ingespeeld werd op 50 jaar bevrijding. De oorlogstijd leidde niet alleen tot veel schade en herstel, maar ook tot de eerste wettelijke monumen tenzorg. Bovendien is aan het aspect monumentenzorg (restauratie-ethiek en monumentenbeleid) tijdens en vlak na de oorlog tot op heden weinig aandacht geschonken, een reden te meer voor uitgave van deze opstellen bundel, aldus het voorwoord. De bundel wil dan ook een aanzet zijn tot verder onderzoek van dit nagenoeg onont gonnen terrein. Het boek bevat 13 bijdragen van verschillende (oud)medewerkers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en even zovele invalshoeken, zowel historisch, theoretisch (monumentenwetgeving, restauratieopvattingen) als object- gericht (De Rijksbewaarplaats van Kunstschatten in Paaslo). Andere onderwerpen zijn de Rijksgebouwendienst, de Wederopbouw, grote restauraties (Abdij van Middelburg), prijsvraag ontwerpen voor kerktorens en de Inspectie Kunstbescherming, in 1939 in het leven geroepen om de nationale kunstschatten te beschermen tegen oorlogsgevaar, enz. Een interessante uitgave met een keur aan korte, afwis selende opstellen en vooral daardoor aantrekkelijk leesvoer. Zwolle, Waanders, 1995. 240p. ISBN90.400.9745.3. Prijsf35- Het NAi beschouwt de uitgave 'Nederlandse Architectuur van de 20ste eeuwdoor Hans Ibelings, medewerker van het NAi als de belangrijkste uitgave van 1995Het betreft een selectief overzicht in 10 hoofdstukken van de voornaamste gebouwen, hoog tepunten, van deze eeuw, ingeleid door een korte beschrijving van stro ming en/of periode. Beginnend met de Beurs van Berlage en eindigend met het veel besproken Chassé Theater van Hertzberger in Breda. Het boek is voorzien van tekeningen en oude en speciaal voor het boek gemaakte prachtige foto's. Tot slot bevat het boek korte biografieën van 42 architecten. Naast het grote aantal overzichten van de Nederlandse archi tectuur dat inmiddels verscheen, houden wij nog een overzicht van de laatste vijf jaar van deze eeuw te goed. En als het aan de keuze van Ibelings ligt, zijn dat vooral werken van Neutelings, OMA, het bureau MVRDV, Van Berkel en Arets. Rotterdam, Nai-uitgevers, 1995.192 p. ISBN 90.72469.93.3 Prijs f69,50 Het Bulletin van de Stichting Drents- Overijsselse Kerken nummer 13 (juli 1995) is gewijd aan 'Johan Christoff Scheuer (1776-1854); het einde van een Zwolse orgelmakerij'geschreven door H.C.J. Wullink. Het werk van J.C. Scheuer behoort tot de hoogtepunten van de 19de eeuwse orgelbouw in Overijssel. Samen met zijn drie zonen bouwde hij voor vele kerken in en nabij Overijssel orgels. Na de dood van de vader, stopten de broers, waar schijnlijk wegens te veel concurrentie en onenigheden met kerkbesturen, met de bouw van orgels en emigreer den naar Zuid-Afrika. Het adres van de Stichting is Postbus 22 7490 AA Delden. Tel 073-3763868 Geworteld in de bodem'archeologisch en historisch onderzoek van een pottenbakkerij bij de Wortelsteeg in Alkmaar', werd samengesteld door gemeentelijk archeoloog Peter Bitter en met bijdragen van derden. Het is het eerste deel en tevens de eerste uitgave van de Gemeentelijk afdeling monumentenzorg en archeologie in Alkmaar. De Pottenbakkerij De Properepot produceerde tussen 1550 en 1620 rood en wit aardewerk. In het boek wordt het verloop van het onder zoek verteld en worden de verschil lende vondsten- aardewerk, glas en speelgoed- toegelicht. Voorts bevat de uitgave een historische speurtocht naar de verschillende bewoners van de lokatie- wat zijn aten bijvoorbeeld- in de vorm van een biologische onder zoek naar planten- en dierenresten. Aardig is de bijdrage, waarin met medewerking van een experimentele pottenbakker het oude ambacht nader wordt bekeken. Tot slot een catalogus van glas en aardewerk met tekeningen en foto's Het boek werd uitgegeven door de Stichting Promotie Archeologie (SPA) te Zwolle, alwaar de uitgave is te bestellen door overmaking vanf32,50 op girorekening 703734 of op bankgiro 94.87.98.017 o.v.v. 'Alkmaarboek'. In de MlP-serie verscheen eind vorig jaar deel 14 'Architectuur en Stedebouw in Gelderland 1850-1940' samengesteld door W.H. Knoop en onder redactie van J.A. van Oudheusden. De inventari satie van de Jonge Bouwkunst lag in handen van de Provincie Gelderland, waar tussen 1988 en 1994 talloze potentiele monumenten werden geïnventariseerd. De grote rivieren en de waterbeheer sing hebben van oudsher een belang rijke rol gespeeld en dat weerspiegelt zich in de gebouwde omgeving. Evenals de overige delen bevat het boek een historische inleiding, gevolgd door de beschrijving van een aantal gebieden met bijzondere waarde. Daarna volgt er een selectieve beschrijving van verschillende typen van gebouwen, aangevuld met een groot aantal foto's. Een uitgave van uitgeverij Waanders in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Zwolle, Waanders, 1995.176p. ISBN 90.400.9749.6 Prijs f35,- De uitgave 'Het betere werk; panorama van hedendaagse architectuur in Friesland' is tot stand gekomen op initiatief van de 'Stichting Keunstwurk' en HUS HIEM, de instelling die in Friesland voor de welstandszorg jaarlijks vele bouwplannen beoordeelt. Sedert 1989 maakt HUS HIEM een kwaliteits selectie, het zogenaamde 'betere werk', die ten grondslag ligt aan dit boek. De onderwerpen varieren van nieuwbouw, aanpassing en restauratie tot renovatie. De catalogus wordt ingeleid door Ruud Brouwers van het NAi, gevolgd door 80 korte beschrij vingen met afbeelding en kaarten. Het boek beoogt te prikkelen tot het ervaren van goede hedendaagse architectuur en nodigt uit tot beschouwing ter plekke, aangezien de foto's (wellicht opzettelijk) klein zijn. Leeuwarden, Friese Pers Boekerij, 1995. 60p. ISBN90 3301802 0. Prijs f25,- De Stichting Overijsselse Molen gaf in samenwerking met uitgeverij Waanders ter gelegenheid van het 70- jarig jubileum van 'Het Oversticht' een prachtig boek uit. 'De Wind- en watermolens in Overijssel' werd samengesteld door Frits D. Zeiler en GerritJ. PerforsDe indrukwek kende foto's zijn van Ger Dekkers, die noch door weer en wind noch door zonneschijn gehinderd schijnt. Als dochter van de eerste voorzitter van de Stichting 'De Overijsselse Molen', Tinus Bergsma, ben ik aan zijn hand naar menig molen meegenomen en heb enkele restauraties met name in Vasse op de voet gevolgd. Sinds die beginjaren is een groot aantal molens gerestaureerd en functies in ere hersteld. Alle type molens worden beschreven evenals geschiedenis, behoud en herstel ervan. Achterin het boek bevinden zich een inventarisatie van 81 molens (waaronder als laatste het WindparkNoordoostpolder), de technische gegevens met afbeelding en een kaartje met locaties. Ten opzichte van het vorige molen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 36