Houtsnijwerk: geen sluitpost maar de vlag op het werk IFEEI MATH BERKERS Ze zijn er nog steeds, de glazeniers, de stucadoors, de steenhouwers en de houtsnijders, ambachtslieden die hun vak verstaan. In de moderne architectuur wordt van hun expertise nauwelijks gebruik gemaakt, maar dankzij de omvangrijke restauratiestroom van de afgelopen decennia is deze vakkennis bewaard gebleven. Of stel ik het nu te rooskleurig voor? Om een antwoord te krijgen op deze vraag bracht ik een bezoek aan het atelier van beeldhouwer en houtsnijder Maarten Robert. Snijraam in pand Ramen 2/3 te Hoorn. 34 Maarten Robert is restaurateur van beeldhouwwerk en houten objecten. Hij is gespecialiseerd in ornamentiek, in stijlvaste reconstructies en in de restauratie van houten objecten en lijsten. Zijn atelier ligt afgelegen, ergens op het Friese platteland, in Echtenerbrug, dichtbij het Tjeukemeer. Misschien zelfs wat te afgelegen, Maarten is daarom van plan te gaan verhuizen naar Zutphen. En als alles gaat zoals gepland dan betrekt hij daar binnenkort een pakhuis in het centrum van de stad. 'Stel je het te rooskleurig?', Maarten Robert herhaalt nadenkend mijn vraag. 'Het is moeilijk om hier een, twee, drie een antwoord op te geven. Ik denk dat er in Nederland op dit moment een handjevol houtsnijders van hun vak probeert te leven. Een aantal lukt dat heel aardig, sommigen hebben zo af en toe werk en voor een enkeling levert het wel een erg schraal belegde boterham op. Ik denk dat het goed is dat ons vak nadrukkelijk onder de aandacht wordt gebracht. Hiertoe is een groep oud-Uilenburg medewer kers bijeengekomen, beeldhouwers in steen en in hout, om zich te beraden over de toekomst. Maarten Robert heeft het vak geleerd bij Atelier Uilenburg te Amsterdam. Dit atelier is in de jaren '60 opgericht door de beeldhouwer Hans 't Mannetje. Helaas heeft Uilenburg zich niet kunnen handhaven: 10 jaar geleden is het atelier opgeheven. Tussen 1970 en 1975 heeft Maarten Robert bij Uilenburg het vak geleerd. Houtsnijden is een vak dat alleen maar in de praktijk onder de knie te krijgen valt. En in die tijd was er werk genoeg: zijn leerjaren, vlak voor het Monumentenjaar 1975, vielen samen met de grootste piek in de naoorlogse restauratiestroom. De leermeesters van Maarten Robert hebben hun vak geleerd toen houtsnij- ornamentiek nog werd toegepast. En dankzij de talloze restauraties is de vakkennis over de oorlog heengetild. Maarten Robert: 'Natuurlijk, ook nu wordt er heel wat gerestaureerd. Maar toch heb ik het idee dat er iets veranderd is. In de tijd van Uilenburg werd veel actiever gerestaureerd: onherstelbaar ornamentwerk werd vervangen en ontbrekende onderdelen gereconstrueerd. Dat is ook het vakmanschap van een goede hout snijder: stijlvast restaureren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 34