De voormalige Doopsgezinde Kerk in Midden-Beemster, waarin nu het Betje Wolft Museum is gevestigd. morgen duurt), 111 binnenkavels van 20 morgen en 111 kavels van 2 morgen, de zogenaamde Purmerender kavels, waar groente verbouwd werd en fruit gekweekt, waaraan de Beemster zo rijk is. De Purmerender markt kreeg zo'n immense aanvoer, dat de stad al kort na de drooglegging octrooi aanvroeg voor uitbreiding. Van daar werd het fruit naar de Warmoes groente) straat in Amsterdam vervoerd. Buiten wonen Wie de omgeving van Haarlem kent weet hoeveel buitenplaatsen en land goederen uit de 17de en 18de eeuw, waar zich toen al vermogende Amsterdammers vestigden, vrijwel onbeschadigd bewaard zijn gebleven en nog bewoond of gebruikt worden. Ook wat dat betreft stelt de Beemster ons teleur. Van de 52 'Heerenhuizen'- en dan hebben we het over 'buitens' van het formaat van Beeckesteijn in Velsen met parken, waterpartijen, boomgaarden, koetshuizen, poortge bouwen en moestuinen- rest alleen nog een maquette in het VW- kantoor in Middenbeemster. Nu was de bereikbaarheid van Haarlem en omgeving vanuit Amsterdam ook wel wat beter dan die van de Beemster, waar Betje Wolff haar woning later had, nu museum. Pas in 1840 is men in de Beemster met de bestrating begon nen en vóór die tijd leek de weg ernaartoe en ter plaatse meer op een modderpoel. Maar de bestrating kwam te laat want de laatste buitens werden tussen 1800 en 1805 afgebro ken. Een enkele prent en namen als Vredenburgh, Zwaansvliet, Jagerslust en Belvliet resten ons nog. Slechts een oranjerie bij Vredenburgh, waarvoor onlangs een sloopvergunning is afge geven, is als u snel bent nog te zien. Vredenburgh aan de Zuiderweg werd door Pieter Post., die samen met Jcicob van Cantpen tot de beroemdste archi tecten behoorde van de 17 de eeuw, in 1642 ontworpen voor Frederick bh. Boerderij De Eenhoorn uit 1682 in Midden- Beemster, één van de weinige overgebleven hereboerderijen, (foto Shell Nederland). Alewijn net als zijn vader hoofdinge land van de polder. Zwaansvliet werd bewoond door Dirck van Os. Over de piekwaar dit buiten stond raast nu het verkeer op de Rijksweg van de Coentunnel naar Hoorn. In 1930 werd het laatste restant, de poort met het poortgebouw, afgebroken. Al wat rest zijn de beelden, die op de poort stonden en nu in het Rijksmuseum te Amsterdam bewaard worden. Zo moet u voor het bezichtigen van die gigantische rijkdom aan cultuur, die de Beemster ooit sierde naar musea of archieven. Een kaartbeeld blijft dan nog over maar dat is dan ook nog de enige werkelijkheid, die voldoende schijnt te zijn om monu mentaal in de prijzen te vallen. Met dank aan de heerj. de Groot te Middenbeemster, bestuurslid van het Museum Betje Wolff en bestuurslid van de Stichting tot Behoud van de Historische Schoonheid van de Beemster. Oud polderhuis in Midden-Beemster. (foto G.Zwart). 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 33