Ingangspartij Kasteel De Hoogenweerth. Bierbrouwers en zwartgoedkopers Petrus Hubertus Regout, machtig man Van privé-bezit naar zwerversdomein Het particulier initiatief Renaissance-stijl gehandhaafd, met gebruik van kruisramen, omlijst met Namense hardsteen, en de topgevels voorzien van friezen. In 1821 wordt De Hoogenweerth vanuit Friesland te koop aangeboden. Nieuwe eigenaar wordt Mariejoseph Coenegracht, zoon van een berucht zwartgoedkoper. Zijn vader Christiaan Coenegracht wist tegen zeer lage prijzen door ae Fransen na 1795 geconfisceerd onroerend goed op te kopen. Met deze opkopingen wist hij een fortuin te vergaren. Daarnaast was hij een belang rijk bierbrouwer in de stad. Zijn zoon wist van het fortuin van zijn vader te profiteren. De gehele 19de eeuw bleef de kasteel hoeve in handen van Maastrichtse bier brouwers. Na de familie Coenegracht, de families Bemelmans en Straetmans. De families waren door huwelijksban den aan elkaar geparenteerd. In deze periode werden er geen noemens waardige veranderingen aangebracht aan het interieur, noch buitenom. Een grote verandering zien we weer in het begin van deze eeuw als de kasteel hoeve in 1904 opgekocht wordt door Petrus Hubertus Regout. De familie Regout is een begrip in het Maastrichtse economische, sociale en politieke leven. Ook is het een familie die door moeder natuur gezegend is met een omvangrijk en dynamisch nageslacht. Veel nakomelingen van Petrus (de Vierde) Leonardus Dominicus en zijn vrouw Maria Gertrudis Nijsten, grondleggers van het aardewerk- en kristalimperium, vonden hun weg in het Maastrichtse bedrijfsleven. Zo ook Petrus Hubertus Regout, de koper van De Hoogenweerth. Bij de koop werd besloten tot een grote renovatie en uitbreiding van het complex. Het grondplan werd met de helft uitge breid. De opstand werd wederom in de zelfde stijl uitgevoerd, de bijbeho rende stallen en remise ondergingen een grote opknapbeurt. Toen Petrus Hubertus in 1929 over leed, kreeg zijn (ongetrouwde) zoon Pierre bij deling De Hoogenweerth toegewezen. Pierre was, evenals zijn vader, een vooraanstaand industrieel. In 1928 werd hij directeur van de ENCI. In 1967 overleed Pierre Regout op De Hoogenweerth. Zijn erfgenamen, de kinderen van zijn zus Bertha Regout, verkochten in 1970 de kasteelhoeve aan de provincie. Met de aankoop door de provincie zou de geschiedenis van de kasteelhoeve een drastische wending krijgen. Voorheen was de kasteelhoeve omgeven door landerijen, weilanden en boomgaarden. Tien jaar later was van dat landschap nauwelijks nog iets te herkennen. De provincie had De Hoogenweerth en omliggende gronden in 1970 aangekocht om zodoende in de toekomst gevrijwaard te zijn van onteigeningsprocedures. Deze procedures zouden noodzakelijk kunnen worden omdat de provincie bepaald had dat in dit gebied ontgrin- dingen en afgravingen zouden plaats vinden voor de industrie en bouwnij verheid. In de jaren die volgden werd het gehele gebied afgegraven voor de zand- en kiezelwinning. De Hoogenweerth kwam steeds meer ingebed te liggen tussen waterplassen, aan de gebouwen werd geen aandacht meer besteed. Het complex werd meer en meer een ruïne, waarin 's nachts junks en zwervers werden gesignal eerd. Daar overheen kwam nog een grote brand in 1975 die een groot deel van het hoofdgebouw in de as legde. Wat te doen met de gebouwen? Afbreken? Tijdig heeft men echter ingezien dat daarmede een belangrijk gebouw in de Maastrichtse geschiede nis verloren zou gaan. Maar wat men er wel mee moest, bleef tot enkele jaren geleden een open vraag. Door de afgravingen was in Zuid- en Midden-Limburg langs de Maas een gordel van waterplassen ontstaan. Sinds begin jaren '80 van deze eeuw werd de recreatie op en aan het water een speerpunt in het provinciaal- economisch en landschappelijk beleid. In samenspraak met de grindproduce- rende bedrijven werd het gehele gebied in ontwikkeling gebracht en werd een infrastructuur aangelegd die het mogelijk maakte de geplande doel stellingen, recreatie op en aan het water, te realiseren. Het voormalig grondgebied van de kasteelhoeve werd als Water-Recreatie- Centrum tot ontwikkeling gebracht, met als hoofdfunctie dagrecreatie en als belangrijke nevenfunctie de water sport. De Hoogenweerth herrees als een phoenix uit haar as. De kasteel hoeve zou in het gehele ontwikke lingsplan een centrale plaats gaan innemen. In 1992 werd begonnen met de aanleg 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 25