Kasteelhoeve De Hoogenweerth Pï In 1993 werd de restauratie voltooid van de fraaie kasteelhoeve De Hoogenweerth in Maastricht. Henk Vaessen heeft een boekje over de geschiedenis van dit bijzondere bouwwerk geschreven. Heemschut mocht de voorpublicatie verzorgen van dit interessante werkje, dat komend voorjaar verschijnt in de serie Maastrichts Silhouet. De Hoogenweerth ligt aan de oost kant van de Maas in de Maastrichtse wijk Heugem. Aan de overkant van de rivier ligt de St. Pietersberg. Eeuwen lang hebben de bewoners van De Hoogenweerth een prachtig uitzicht gehad op zijn beboste hellingen. De Hoogenweerth was een kasteel hoeve, en bestond uit twee gedeelten. Het belangrijkste was het hoofdge bouw, waarin het woongedeelte was gevestigd. Het hoofdgebouw heeft een kasteelachtige uitstraling, hoog en breed, de vertrekken zijn dito inge richt, smaakvol en met stijlmeubelen. Naast het hoofdgebouw staat een' aantal bijgebouwen, pachthof, stallen en remise. Tezamen vormen zij het boerderijgedeelte. De pachthof met omliggende fruit boomgaarden, weilanden en moestui nen werd hetzij in eigen beheer geëxp loiteerd, hetzij, en dat gebeurde meermalen, in pacht uitgegeven aan rijke boeren uit de omgeving. Kasteelhoeve De Hoogenweerth is eeuwenlang in het bezit geweest van de familie Vaes. De familie was een belangrijk magistraatsgeslacht in Maastricht. De eerste eigenaar van De Hoogenweerth, Antonius Vaes (1543- 1579), stierf in 1579 op de muren van Maastricht, tijdens het beleg van de stad door de hertog van Parma, Alexander Famese. Zijn kleinzoon Antonius Vaes (1620-1685) bekleedde belangrijke ambten in de stad. Hij was schepen van het Luiks Hooggerecht, secretaris van het Indivies Laaggerecht en vanaf 1646 stadspensionaris. In zijn laatste functie werd hij uitgezonden naar de vredesbesprekingen van 1648 te Munster. Antonius Vaes is de eerste die De Hoogenweerth heeft laten verbou wen. Hij heeft de westvleugel van de kasteelhoeve in Maaslandse Renaissance-stijl laten vernieuwen. De buitenmuren werden opgetrokken uit mergel met daartussen banden Namense hardsteen. Tot in de 18de eeuw woonde de familie Vaes op de kasteelhoeve. Daarna ging de familie een meer seig neuraal leven leiden. Ze trouwden met adellijke families uit de omgeving van Maastricht en trokken zich terug uit de top van de stedelijke magistraat. Ze wisten zich te parenteren aan de adel lijke families De Bounam De Ryckbolt op chateau Ryckholt en de familie Van Brienen op hun leengoed Guesselt. In deze eeuw 'degenereert' de kasteel hoeve uit het familiebezit. Was het voorheen de stamplaats van de familie, nu wordt De Hoogenweerth aan huwbare dochters meegegeven als huwelijksgeschenk. Zo kan het gebeu ren dat de blote eigendom van de kasteelhoeve naar Friesland verhuist. De erfgename van De Hoogenweerth in 1765, Maria GertrudisAdriana Josephina barones de Selys de Fanson, nicht van de vorige eigenaar Joannes Libertus Vaes van Scberpenberg), vertrekt met haar echtgenoot Baron Van Cammingha naar Goutum. Baron Van Cammingha was luitenant-kolonel bij het regiment Oranje-Friesland en in Maastricht in garnizoen gelegerd. Hij was door een erfenis in het bezit gekomen van het beroemde Wiarda- state. Joannes Libertus Vaes (1692-1774) heeft De Hoogenweerth nog laten uitbreiden met het middengedeelte. Bij de uitbreiding zijn dezelfde mate rialen gebruikt als bij het oudste gedeelte. Tevens is de Maaslandse HENKVAESSEN De familie Vaes Adellijke pretenties Tekening Kasteel "De Houweert" te Gronsveld van A. Schaepkens. 24

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 24