Fabriekscomplex, gezien vanaf de Singel. dit alles omringd door het water van de Buitengracht. Je kunt hier het verleden van industrieel Deventer in zijn eerste periode nog met eigen ogen zien. Nu, na bijna een eeuw. Achterstand Behoud van deze unieke fabrieksstraat staat de Stichting Industrieel Erfgoed Deventer voor ogen. In de zomer van het afgelopen jaar is deze stichting opgericht. Voorzitter dr. ir. J.M. Dirkzwager. 'Daarmee haalden wij een achterstand in. Deventer was een witte vlek op het terrein van het industrieel erfgoed.' Met steun van het stadsbe stuur, de maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Kamer van Koophandel kwam de stichting, die thans drie werkgroepen telt, tot stand. De stichting wil er in de eerste plaats voor ijveren dat de fabriekspanden en woningen aan de Bergpoortstraat blijven. 'Zo'n uniek stadsbeeld, zo weggehaald uit de vorige eeuw, mag niet verloren gaan. Eerst moet er maar eens onder zoek komen, slopen kan altijd nog.' Het stichtingsbestuur ontplooit dan ook een koortsachtige activiteit. Het ziet er naar uit dat de structuurvisie van het stadsbestuur in maart door de gemeenteraad zal worden behandeld. In februari belegt de Stichting Industrieel Erfgoed Deventer een bijeenkomst, waarop ieder die gerea geerd heeft op het vernieuwingsplan welkom is, evenals uiteraard raadsle den en het stadsbestuur. Hoe wordt er in kringen van de gemeente gedacht over een mogelijk behoud van het industrieel erfgoed dat hier in het geding is? Onderzoeker J.L.M. van de Laar van de afdeling Monumentenzorg en ook adviseur van de stichting: 'De afdeling monumen tenzorg is geporteerd voor het behoud van de structuur inclusief de panden als dat maar even mogelijk is. Daarentegen stelt het gemeentelijk projectbureau Grachtengordel zich terughoudend op.' Herbestemming Volgens Van de Laar is een omslag in het denken nodig. Je moet er op voor hand niet van uitgaan dat behoud onmogelijk is, ook al zijn de financiële consequenties ingrijpend. De Stichting Industrieel Erfgoed meent dat moet worden begonnen met onderzoek naar de mogelijkheden van herbestemming van de fabriekspanden. Zo kan worden gedacht aan vestiging van woningen en kleine bedrijven in deze gebouwen, aan een parkeergarage of een hotel en ook een museale functie bijvoorbeeld voor een provinciaal museum voor moderne kunst) mag niet worden uitgesloten. Van de Laar: 'Naar mijn smaak gaat het hier om oplosbare problemen.' In het recente verleden is al eens een plan ontwikkeld voor herbestemming: de stichting van een museum voor hedendaagse kunst in de fabriekspan den aan de Bergpoortstraat. De hoge gebouwen met bovenlicht lijken heel geschikt als expositieruimte, terwijl het silogebouw als depotruimte zou kunnen worden gebruikt. De stichting meent dat in veel sterkere mate dan thans het geval is, aanslui ting moet worden gezocht bij bestaande kwaliteiten van de bebou wing in het Raamkwartier. Zo heeft de stichting bezwaar tegen de torenach tige gebouwen, die er volgens de plannen op de voormalige bastions moeten komen. 'Het huidige karakter van het Raamkwartier kent een aantal bouwkundige accenten, met name de voorgestelde monumenten. De gesuggereerde torenachtige gebouwen zullen op de meest opval lende plekken de bestaande accenten beconcurreren. Bovendien is er geen historische rechtvaardiging voor een bouwkundig accent op de bastions, behalve wellicht de molens, die vaak vestingen op deze plaatsen verleven digden. Onderzoek naar de mogelijkheden van herbestemming, een vernieuwde waardestelling en ook aanwijzing van het Raamkwartier tot beschermd stadsgezicht - dat zijn de doelen waarop de Stichting Industrieel Erfgoed Deventer in eerste aanleg mikt. Deventer heeft nu de kans om een stukje van zijn eerste industriële verleden levend te houden. Een derge lijke kans is zeldzaam en komt ook niet terug! Maalderij De IJzermolen. 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 23