doet daar enkele rake uitspraken, die mij uit het hart gegrepen zijn, o.a. 'Uit ethisch oogpunt vind ik iedere recon structie een onzuivere zaak. Een hedendaagse architect moet geacht worden deze taal niet te willen spreken.' Hij pleit voor ruimtelijke ingrepen en architectuur die een uitdrukking van deze tijd zijn, maar tegelijkertijd passen in een historische omgeving. 'Hedendaagse componisten compone ren toch ook niet a la Buxtehude?' voegt hij hier aan toe, en 'Wij spreken toch ook geen Middelnederlands meer?'. Louter nostalgisch De achterliggende argumenten om een replica te plaatsen zijn in mijn ogen van louter nostalgische aard. De algemeen directeur van Heemschut, de heer Duimel, heeft in de periode toen hij nog wethouder in Deventer was diverse pogingen ondernomen om de overblijfselen van de oorspronke lijke Bergpoort naar de stad terug te halen. Zijn inzet heeft toen niet tot het gewenste resultaat geleid. Wel is onder zijn bewind in 1989 een replica van de Bergpoort gemaakt. Deze staat op een verkeerde plek en is uitgevoerd in een merkwaardige maatvoering en schaal (drie/vierde van het origineel). Aan deze replica is overigens goed te zien dat beeldhouwwerk van die klasse niet te kopiëren is door beginners. Daarbij moet ik zeggen dat deze poort wel een prima leerproject is geweest voor leerlingen van de technische school om het metselvak in praktijk te brengen. Het voorstel van Geurt Brinkgreve om de Bergpoort te repli ceren is eigenlijk al ingehaald door de praktijk, zij het niet op de wetenschap pelijke wijze zoals hij zich die voorstelt. Wederom wordt nu o.a. door Heemschut actie ondernomen om tegemoet te komen aan de bij iedereen levende wens om de monumentenzorg dichter bij de burger te brengen door een replica te willen verwezelijken, maar dan op ware grootte. (Dit is niet juist. In tegenstelling tot deze opmerking en krantenberichten heeft Heemschut in deze zaak nog geen standpunt inge nomen. In een brief aan B en W van Deventer van 16 januari, waarin zij het december-nummer van Heemschut aanbiedt, stelt de Bond slechts de discussie over plaatsing van een replica van de poort te willen heropenen. Red.) Geschiedvervalsing Het is verspilde energie. Niemand begrijpt straks wat die poort daar doet midden op een belangrijke doorgaande weg richting Wilhelminabrug over de IJssel, en erger nog, niemand begrijpt dat het hier om geschiedvervalsing gaat want men zal de poort houden voor het zeventiende-eeuwse origineel. Laten we stoppen met het bestrijden van windmolens, met het bakken van lucht en met het voeden van nostalgi sche gevoelens. Dat is geen monu mentenzorg. Kunnen we de energie en de creativiteit die bij velen leeft niet béter bundelen? Laten we ingrepen doen in onze historische omgeving die enerzijds recht doen aan inzichten van deze tijd maar anderzijds aansluiten op de werkelijke waarden die de geschie denis ons meegeeft. Vakscholing en werkgelegenheid dient naar mijn smaak te worden ingezet in echt interessante projecten binnen de restauratiewereld. Onze ervaring is dat leerling-ambachts lieden honderd maal meer leren van een zorgvuldig voorbereide restauratie van een zestiende-eeuws huis, dan van een herbouwproject op een plek die sinds de afbraak van de poort een nieuwe, en historisch gezien zeker niet minder interessante geschiedenis kent: de laat negentiende-eeuwse Raambuurt met zijn unieke combinatie van architec tuur van wonen en werken. De laatste jaren maakt de monumen tenzorg een essentiële verschuiving door van een behoudzuchtige, elitaire bezigheid voor liefhebbers naar een daadwerkelijk meebepalende factor binnen de ruimtelijke kwaliteit van onze omgeving. Dit houdt niet in dat monumentenzorg in Deventer op de schop gaat, integendeel: ik pleit voor een inhoudelijke verdieping van waar het werkelijk om gaat. Rita Bos is wethouder voor Wonen, Monumentenzorg, Buurt- en opbouw werk en Cultuur in Denenter. Alle stucornamenten zoals hoeken, kooflijsten, cirkels en appUkaties, bij ons verkrijgbaar. Elegant en bijna altijd toepasbaar Informeert u eens bij ons, voor een kreatie op hoog niveau! STUCORNAMENTEN Langs de Hey 16 6136 KR Sittard Telefoon 046-4522136 Fax 4521917 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 21