Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 49 restauratie 1019 AB Amsterdam onderhoud 020-69403 06 verbouw schilderwerken nieuwbouw Ary Scheffer Literatuur ISflSjflB STICHTING Oaji. VAKGROEP ïiïfiÜÉ RESTAURATIE Willem, Charlotte de Bourbon hield als gast van de familie Berck, haar hof in het naastgelegen huys 'de Berckepoort'. Dit pand werd door prof.dr.ir. C.L. Temminck Groll, na onderzoek aangemerkt als het, uit die periode belangrijkste, nog bestaande burgerlijke gebouw in het voormalig graafschap Holland. Op 10 februari 1795, tweehonderd jaar nadat de Augustijner monniken zijn vertrokken, werd Ary Scheffer geboren in het huis, gelegen naast de Augustijnenkerk. Het pand wordt aan de andere zijde begrensd door de voormalige ingang naar de cour van het huis van Matthijs Berck, ter plaatse van Voorstraat 220. Op 13 mei daar opvolgend werd hij in deze kerk gedoopt als lid van de Nederlands Hervormde Gemeente. Nu, tweehon derd jaar later, wordt deze vooral in Parijs beroemde schilder in het Dordrechts Museum herdacht met een expositie waarin naast het meest complete overzicht van zijn werk ook zijn authentiek heringerichte'atelier - een prestatie van formaat- te zien is. Een ander onderdeel van de tentoon stelling is de negentiende eeuws inge richte 'Salon van Ary Scheffer'. Deze is met kaarsen verlicht, comfortabel gemeubileerd en bevat het minder bekende werk. Aan de grote tafel kan de ter inzage liggende literatuur worden geraadpleegd, in de zitjes kan thee worden gedronken. Het is een levendig ontmoetings- en gespreks- centrum, waardoor de bezoeker zelf deel heeft aan deze expositie. Saillant detail is, dat het museum er in is geslaagd om tijdens de tentoonstelling een sinds 1859, zoekgeraakte olieverf- schets te verwerven die, na een eerste conserverende behandeling door restaurator Jos Deuss, nu ook te zien is. Voorstudies zijn vaak interessanter dan het eigenlijke werk en deze expressieve voorstudie van 'Leonore- De Doden rijden snel' wordt door Bh. Burty in de Gazette des Beaux Arts van 1859, beschouwd als Scheffers' mooiste schets. De expositie, wordt begeleid door een catalogus waarvan ieder die het boekdrukken als kunst verloren waande, tot zijn genoegen zal ervaren een kunstwerk in de hand te houden. De Augustijnenkerk is met ingang van 24 februari 1996 op zaterdagen voor het publiek opengesteld. Het direct daaraan grenzende Hofcomplex met Statenzaal is eveneens toegankelijk. Via de kloostertuin bereikt men in enkele minuten het Dordrechts Museum. De tentoonstelling loopt tot en met 10 maart aanstaande en is daarna in Parijs te zien. De koorbanken zijn in de Grote Kerk te bezichtigen. Een gecombineerd bezoek is goed te doen en is niet alleen een wandeling door de kunst- en bouwhistorie maar ook en vooral een beleving van de historische continuïteit. - Ewals, Leo; Ary Scheffer 1795-1858: gevierd romanticus. Dordrecht/Zwolle 1995. Catalogus met voorwoord van Drs. J.M. de Groot, directeur Dordrechts Museum. - P.A. HenderikxDe oudste bedelor dekloosters in het Graafschap Holland en Zeeland. Amsterdam/Dordrecht 1977. - Nelemans, A.; De Augustijnenkerk van Dordrecht. Dordrecht 1993. - A.K. de Meijer O.S.A. &P.A, Hendrikx; Augustijnenkerk 700 jaar. Twee voordrachten. Brochures Provincialaat O.S.A. no 7. Utrecht 1993. - Wim van Wijk [et al.]; Dordt in de kaart gekeken. Dordrecht/Zwolle 1995. Met dank aan Ineke Vink, die de tekst nog eens kritisch doorlas. Drs. Hans Bollebakker is lid van de Provinciale Commissie van Heemschut in Zuid-Holland en lid van de redactieraad. J. KNEPPERS

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 18