1 ÉP Kaart van Ludovico Giucciardini: La Descrittione delli tutti i Paesi Bassi. Antwerpen 1567. Uitgangspunt voor de gemeente Dordrecht zoals verwoord door wethouder W.J.J.M. Verbakei, is primair de toekomst van gebouw en huidige functie zeker stellen en daarmee de binnenstadsfunctie te versterken. Verder het stimuleren van het particulier initiatief tot behoud en herstel van de kerk aangezien dit de enige nog in tact zijnde kloosterkerk in Dordrecht is. Tenslotte beoogt hij de kerk te integreren in de culturele functie die het voormalig klooster reeds heeft en de naastgelegen Berckepoort in de toekomst krijgt. Architect, ir. A. Lugten zet uiteen dat hij zijn functie als architect bescheiden opvat: terughoudend ten dienste van de bestaande architectuur. Verwijderingen en nieuwe toevoegingen worden in dat licht bezien en gewogen. De oorspronkelijke ruimtelijke werking van het gebouw herstelde hij door het verwijderen van een houten entreeportaal uit ca 1850. Hierdoor wordt bovendien de lichtval versterkt en ontstaat de mogelijkheid in een bescheiden doch krachtig ontwerp twee kalk-zandsteen blokken symme trisch onder het orgel te plaatsen waarin het sanitair is ondergebracht. De kerkfunctie versterkte hij door de opstelling van de banken ten opzichte van de preekstoel tot een carré aan te vullen. Voor het middendeel, waar grafzerken te bewonderen zijn, is gekozen voor comfortabele stoelen, die bij concerten naar het podium gericht kunnen worden. De kleuren in de kerk werden gekozen op grond van een kleurenonderzoek. Onderzoek De restauratie is vergezeld gegaan van een vrijwel optimaal aantal onderzoe ken welke door, dan wel onder leiding van de architectenbureau Lugten en Malschaert plaats vinden. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg wordt evenals het Rijkslaboratorium in Amsterdam, daarbij herhaaldelijk geraadpleegd. Het onderzoek behelsde globaal fundering, constructie, klimaat en houtconservering. Graven en stenen zijn minutieus geïnventariseerd, beschreven en gefotografeerd. De restaurator van het Dordrechts Museum de heer P.J.M. Deuss heeft bij Opname Augustijnenkerk uit najaar 1995 vanuit de zijbeuk, (foto Van der Sluijs en Van Dijk). 16

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 16