I t s uitzonderlijk van kwaliteit en opgegra ven op het terrein van het voormalig minderbroedersklooster. Cornelis van Beveren heeft een prachtig grafmonu ment in de naar hem genoemde kapel. De schilders Albert Cuyp en Abraham van Strij vinden in de kerk eveneens hun laatste rustplaats. Het tot op heden gevonden oudste graf (1333) is dat van mr. Jan van Florince, secretaris/ klerk van graaf Willem III. Niet zonder inzicht is het grafschrift op een buiten de kerk liggende steen van doodgraver A. de Vogel: 'Hij die gewoon was het graf met lijken te verzaden ligt daardoor afgemat hier zelf ten spijs der maden. Aanblik noordzijde kerk en poort naar Voorstraat, (foto Van der Sluijs en Van Dijk). Bouwgeschiedenis De grond waarop het klooster is gesticht loopt vanaf de Voorstraat tot de Augustijnenkamp en wordt ter weerszijden begrensd door het Steegoversloot en de achterzijde van het huis van Hubert Tack -later de Berckepoort geheten- aan de Nieuwstraat. Graaf Floris V(1256- 1296) 'Der Keerlen God' zou de grond aan de Augustijnen geschonken hebben. De precieze bouwdatum van het klooster is niet bekend. De eerste steen voor de kerk is in 1293 gelegd door Goetschalckx Oem. De zijbeuk met de fraaie Schrijvers kapel, de Van Beveren kapel en de tot Segwaert kapel samengevoegde kapellen van de families Scharlaken en Drenkwaert, worden gedateerd op 1450. Hethuidige kloostercomplex is vrijwel in zijn geheel herbouwd na de grote brand van 1512. Opmerkelijk is dat op de kaart van Guicciardini (1521-1589) wel de kerk en de Berckepoort staan, maar niet de refter en kloostergang. Na de brand van 1733, zijn een aanbouw met voorgevel en de huidige ramen aange bracht. Rond 1850 tenslotte is het houten voorportaal ingebouwd. De Restauratie van 1995/96: uitgangspunten De voorzitter van de Stichting tot behoud van de Augustijnenkerk, voor malig Dordts gemeente secretaris en kerkvoogd, de heerj. van Vliet, verwoordt het uitgangspunt voor de Nederlands Hervormde Gemeente: de kerk voor haar bijeenkomsten te behouden en de restauratie zodanig vorm te geven dat het historisch karakter waaruit geschiedenis en wortels van de Gemeente blijken, behouden blijven. Diegenen die de kerk bezoeken ondergaan de werking van het historische gebouw, wat de religieuze beleving versterkt. Gevel zuid-west met Schrijverskapel, Segvaertkapel en Van Beverenkapel. a 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 15