Goed en fout Natuur Cultureel erfgoed Pers-PR Prullenbak ten, ter wille van de heilige koe, die elke binnenstad toch nog verstopt, ondanks alle gebrachte offers en monstrueuze parkeertorens. En wat te denken van een museumtoren op het Van Abbe museum in Eindhoven. Nee toch. Het kan ook goed of beter gaan. Stokstraat in Maastricht, Bergkwartier Deventer, de waterleidingpanden aan de Amsterdamse Nieuwe Herengracht, de St. Annenstraat panden, vele kaste len, molens en boerderijen in het hele land, met kennis van zaken en vakmanschap en liefdevol, geduldig, herbouwd, gereconstrueerd, gerestau reerd. Respectvoor ons verleden. Het nieuwe Groningse museum, een prachtig staaltje van creatieve, moderne architectuur. Over de plaats valt te redetwisten. Waar(om) gaat het zo vaak fout? Afgezien van geldgebrek gaan vele plannen de foute kant op, omdat met name de dames en heren bestuurders en politici geen kennis hebben van, geen inzicht hebben in en daardoor geen gevoel hebben voor ons aller waardevolle erfgoed. Wellicht moet onze Bond Heemschut, samen met andere instan ties en verenigingen, verzameld in het N.C.M. een opleidingsplan opstellen èn uitvoeren om met name bij de poli tici op alle niveaus het deel van vooral regionale en soms nationale mestover schotten, dat in hun oogjes terecht is gekomen, er uit te wassen. Als door kennisoverdracht de inzichten en de mentaliteit zijn veranderd komt het geld ook wel Sensibiliseren is het motto. Voor behoud en herstel van de natuur heeft men ook jaren moeten knokken. Miljoenen worden uitgegeven om indertijd gekanaliseerde beken weer te laten meanderen, om boeren te bewegen geen teveel aan mest meer te produceren en op ander gebruik van kennis en grond over te gaan, om bodem, water en lucht te zuiveren van de voortbrengselen, liever afvalpro ducten, van onze moderne tijd. Er zijn wel miljoenen beschikbaar om RudiFuchs en andere museumdirec teuren moderne kunst te laten kopen, of te laten restaureren, vakkundig of niet (Who's afraid of Red, Yellow and Blue). Wellicht nog te weinig, om goede moderne kunstenaars (veelal onredelijk verdeeld) in het leven te houden. Voor ons aller, bewezen waardevolle erfgoed, met name onze onroerende monumenten, is er veel te weinig geld beschikbaar gesteld door de politiek. Voor een groot deel komt het van particuliere liefhebbers. Elitair? Neen, wel een kwestie van kennis, opleiding en daardoor inzicht. Opleiding en scholing is er nu voor iedereen: een goede verworvenheid van onze tijd. Laten we in die scholing ook een stukje kennisoverdracht stoppen om de jonge generaties te laten opgroeien met respect voor het verleden en hun erfgoed. Dan komen er hopelijk net zo veel leden bij Heemschut en de Vereniging Open Monumenten als bij Natuurmonumenten. Naast een goed gesprek met het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen om de scholing en opleiding van de generaties na ons te verbeteren zijn er voldoende moderne methoden en gereedschappen om schrijvende pers, tv, radio en andere p.r- instanties te gebruiken om politici op alle niveaus wijzer te maken dan ze nu blijken te zijn. Met name gemeenteraadsleden, veelal generalisten, veel minder specialisten, met politieke en andere belangen, weten te weinig van cultuurhistorie en van het waardevolle uit hun directe omgeving, om gefundeerde beslissin gen te kunnen nemen ten aanzien van het bewaren en (re)construeren van hun steden en dorpen en buitengebie den. Haarlem, Groningen en zelfs Amsterdam, waar het unieke en schone toch naast de deur van het stadhuis te zien zij: bijna macabere voorbeelden van blindheid. Natuurlijk, vanzelf sprekend moeten de binnenstad en enkele buurten buiten de Singel grachten als beschermd stadsgezicht aangemerkt worden. Bang, dat het een openluchtmuseum wordt? Ik kan me weinig binnensteden voor de geest halen die zo bruisen van activiteiten als het oude Amsterdam. Maar ook oude dorps- en kleine stedelijke kernen als Oirschot, Eersel, Delft, Gouda, Schoonhoven, Grave, Ravenstein, Sittard, Zwolle, Deventer, Zutphen, Alkmaar, Groningen, Leeuwarden, Middelburg, Zierikzee, Workum, Hindeloopen, Sneek, Hoorn, noem maar op bruisen, leven, èn hebben echte sfeer. Op provinciaal niveau vinden we over het algemeen een beter niveau bestuurders en ambtenaren, met wat meer kennis en inzicht. Dat we bewaard mogen blijven voor minipro- vincies of stadsprovincies, dan zakt, ben ik bang, het niveau weer en gaan lokale belangen op economisch gebied met name overheersen boven cultuur historische belangen. Op Rijksniveau zijn nog meer gespecialiseerd talent en kennis aanwezig met bijbehorend inzicht. Daar kan dan ook (al of niet democratisch gecontroleerd) de provincie zonodig en in elk geval de gemeente 'overruled' worden. De decentralisatie van monumenten zorg naar de gemeenten heeft voorde len, maar zeker waar het de kleinere gemeenten betreft, door gebrek aan inzicht en kennis, ook nadelen. Ambtenaren, zonder specialistische kennis, bereiden raadsvoorstellen voor, die een onoordeelkundig college van B en W een onkundige raad voor legt. Adviezen van monumentencom missies zijn slechts adviezen, waarvoor een breed draagvlak volgens B en W dan mankeert. De enkele burger, die zijn nek durft uit te steken start eindeloze, geld en tijd verslindende 'zienswijzen'-proce- dures, vroeger bezwaarschriften procedures geheten. De tafels waar de zienswijzen van afgeveegd worden blijken klein, de prullenbakken groot. Geld, tijd en energie, gestoken in deze procedures zouden beter in goede voorlichting, opleidingen en scholing gestoken kunnen worden. In plaats van een gevecht tussen de onbetaalde liefhebber en de bezol digde ambtenaren, is wellicht een samenspel van ambtelijke apparaten en kenners mogelijk om inzichten en wederzijds respect te verbeteren. De tv en de radio zouden ingeschakeld moeten kunnen worden om onze landgenoten te doordringen van de schoonheid en het belang van ons aller culturele erfgoed. Kan Heemschut, met alle kennis daar aanwezig, samen met andere gelijkgestemde instellin gen, lokaal, provinciaal en landelijk een spannende tv-serie maken, met onze monumenten als decor? En dan tevens leden werven? De Vereniging Open Monumenten als brede volks vereniging bedoeld, kan met haar weinig leden en lezers van hun tijd schrift, te weinig mensen bereiken. Hun formule is, dacht ik, wel een goede, om in bredere lagen velen te bereiken. Liever een spannende serie, bijv. Woeltje en stuurman Aart Kapitein Wessels van Fabricius, met Hoorn, Enkhuizen en Amsterdam als achter grond, dan Space age-onzin en geweld of cowboy en indianen-draken. Liever een serie over huizen-, kerken-, forten-, en kastelenbouw, dan de love- boat quiz. Kunst of Kitsch, Eenmaal andermaal trekken toch ook al veel kijkers en publiek? Evenals van Gewest tot Gewest. De (commerciële) tv geeft handenvol geld uit aan allerlei programma's, waar je weinig van mee neemt, anders dan puur, veelal infantiel vermaak. We moeten samen de ogen openen van de komende generaties en van ambtenaren en politici. H.M. Mauserlid van Heemschut, de vereniging Open Monum.enten, het Brabants Landschap en de Monum,entencommissie Oirschot. 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 13