IJburg: soort Venetië of linke soep? Nieuw Amsterdams stadsdeel in het oude IJ Amsterdamop zoek naar bouwlocatiesheeft het oog laten vallen op een deel van het IJ. Het water is breed genoeg om er vele duizenden woningen te laten verrijzen. Het IJ is op de gedachte plek nogal ondiep, waardoor het mogelijk wordt land te winnen door ophoging. Je kunt er eilandjes maken door in dunne laagjes zand te storten op de ondergrond van slib. De zogenaamde pannekoekmethode. Dn dan is er, over een paar jaar, IJburg, een stadsdeel met uiteindelijk 45.000 inwoners. Maar het besluit tot de bouw moet nog genomen worden en er zijn vele tegenstanders met respectabele argumenten. Er worden termen als nachtmerrie'en ''noodlot'gebezigd. Zeker is dat de identiteit van het IJ grondig zal veranderen. En dat laat Heemschut niet over zijn kant gaan... Wie kennismaakt met het plan-IJburg, laat zich gauw mild stemmen. Want het gaat om woningen aan 'stedelijke waterranden', aan 'zachte wateroevers', of'drijvend langs steigers ofkaden'. Ze worden gebouwd op zes nieuwe eiland jes in het IJ. Slagzinnen voor een goede p.r. hoeft de gemeente Amsterdam niet te zoeken. 'Wel eens in Venetië geweest?' 'Kentu Stockholm?' Amsterdam kon voor de 100.000 tot 2005 in de regio te realiseren wonin gen op eigen land geen bouwlocaties meer vinden. Maar water is er nog genoeg in de omgeving en zo ontstond het plan-IJburg. Laagbouw en middel- hoogbouw zal er de boventoon voeren, alleen bij de nieuwe stations van het openbaar vervoer komen wat hogere torentjes (tot maximaal 12-hoog). Het Groene Hart wordt met de bebouwing van het IJmeer niet aangetast. Nieuw is de bouwlocatie niet. Er zijn al 30 jaar plannen voor het IJmeer. Het eerste was het Pampusplan in 1965 van architect Bakema. Dat was in de tijd van de grootschalige projecten: 350.000 mensen hadden er in het IJ moeten wonen. Het Pampusplan omvatte een lang eiland, tot voorbij Muiden, midden in het IJ, dat gedomineerd werd door een lange verkeersader waarlangs flats van 24 tot wel 40 hoog hadden moeten verrijzen. De gevol gen voor de omgeving telden 30 jaar geleden nog niet zo... In de tachtiger jaren ontstonden eerst ideeën over de aanleg van een veel kleiner, rechthoe kig eiland, tegen de kust aan, waarbij de hoge flats plaats hadden gemaakt voor 23.000 woningen in de laag- en middelhoogbouw. Later (1990), toen het enthousiasme voor een nieuwe wijk in het water om zich heen greep, telde het toekomstige Nieuw-Oost al 40.000 woningen en reikte het weer tot voorbij Muiden, op slechts korte afstand van Flevoland, waarmee een railverbinding aanlegd zou moeten worden. Dit plan ontmoette grote tegenstand van onder meer Heemschut en had ook financiële bezwaren. Een jaar later kwam Amsterdam met een BERTFRANSSEN Zicht op het IJ vanaf hoge flats aan Amsterdam-Rijnkanaal in Diemen. Aan de horizon het torentje van Durgerdam. (foto Chris Lucas)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1996 | | pagina 10