Symposium 'Zicht op kleir kernen' Heemschut-agenda Kruisraket verwijderd Excursie Noord-Holland Brochure industrieel erfgoed EXPOSITIES Excursie Heemschut Noord-Brabant Excursie Heemschut Limburg Excursie naar Ostfriesland Kleine kernen vormen al lange tijd een punt van discussie waarbij de leefbaar heid centraal staat. Dorpen verliezen hun functie door leegloop of kennen een ongestructureerde groei. Met name de ruimtelijke consequentie hiervan vormen het onderwerp van een symposium dat de Provinciale Commissie van Heemschut Zeeland op vrijdagmiddag 22 september vanaf 14.00 uur in Middelburg organiseert. De titel van het symposium is: 'Zicht op kleine kernen'. De PC-Zeeland wil met dit symposium een bijdrage leveren aan de gedachten- en plan vorming met betrekking tot de ruim telijke ontwikkeling van kleine kernen. De problematiek rondom de uitbrei ding van met name de Zeeuwse dorpen zal worden benaderd vanuit de stedebouwkundige, de sociaal-econo mische en de politieke invalshoek. Het symposium wordt afgesloten met een forumdiscussie onder leiding van het Zeeuwse lid van de Eerste Kamer, drs. H. Eversdijk, tevens voorzitter van het symposium. Voor meer informatie en voor aanmelding kunt u contact opnemen met de secretaris van PC- Zeeland, Mw. B. Sens, Griffioenstraat 18, 43 34 BKMiddelburg, tel. 01180-2 3175. Aanmeldingen voor deelname vóór 10 september a.s. 15,22,26juli en 2,9 aug. Excursie naar Ostfriesland. (zie op deze pag. 2 september Excursie Heemschut Limburg (zie op deze pag. 9 september Open Monumentendag 22 september Symposium 'Zicht op kleine kernen' georg. door Eleemschut Zeeland (zie op deze pag. 30 september Landelijke Heemschutdag naar Groningen e.o. (zie het aug. nummer). 7 oktober Excursie Heemschut Noord-Brabant, (zie op deze pag. Amsterdam - De verguisde Kruisraket van Miletic is verwijderd. Deze sculptuur was begin jaren 80 op het Museumplein verrezen na de demonstratie tegen de kruisraketten waaraan 400.000 mensen deelnamen. Cineast Theo van Gogh en journalist Max Pam keken er met afgrij zen naar in hun tv-programma 'De Woestijn Leeft', door de Amsterdamse zender AT5 uitgezonden. Zij besloten hun Heemschut-persprijs van £2500,- die zij voor De Woestijn Leeft ontvin gen, te besteden aan de verwijdering van de kruisraket. Het beeld komt in de geplande ondergrondse parkeergarage onder het Museumplein te staan. De prijswinnaars hebben daar vrede mee. 14 oktober Excursie Heemschut Noord-Holland (zie op deze pag. Heemschut Noord-Holland organi seert op 14 oktober een excursie naar waardevolle cultuurlandschappen in Waterland, de Beemster en Zeevang. Bestaande kwaliteiten, bedreigingen en oplossingen komen uitvoerig aan de orde. Zie ook het aug. nummer. Binnenkort zullen de leden van Heemschut de publicatie 'Oude fabrieken, nieuwe functies; herbe stemming van industrieel erfgoed' toegezonden krijgen. Dit is een uitgave van het Projectbureau Industrieel Erfgoed (PIE) te Zeist. (vervolg van pag. 4) Appingedam; t/m 13-8 expositie over wederopbouw Appingedam na WO II in het Gewest. Museum, Blankestein 2. Nederland als kunstwerk-vijf eeuwen bouwen door ingenieurs; t/m 3-9 in het Nederlands Architectuurinstituut, Museumpark 2 5 Rotterdam. De excursie van de Provinciale Commissie Noord-Brabant zal dit jaar plaats vinden op zaterdag 7 oktober 1995. Nog niet alle gegevens zijn bekend, vandaar deze vooraankondiging. Nader gegevens zullen worden opgenomen in het volgende nummer van Heemschut. De excursie zal in het teken staan van het jonge monument. De leiding ligt dan ook in handen van één van de inventarisatoren van het MIP in Noord-Brabant, de heer Joost Michels. Bezocht worden onder meer Budel- Dorplein, een fabriekskolonie bij de Budelse zinkfabriek, een kazematten- reeks uit 1939 bij Weert, de ontgin ningsdorpen in de Peel Helenaveen, Griendtsveen en Westerbeek. Zo mogelijk zal dit programma nog worden uitgebreid. Wij streven naar geschikte opstap plaatsen, zoals het station van Eindhoven en van Weert of Deurne. Wie zich verzekeren wil van een plaats in de bus kan zich voorlopig opgeven bij H.H.M. Strijbos, Areven 18, 5521 BAEersel. Er wordt dan een plaats gereserveerd. Na het verschijnen van het definitieve bericht kunt u zich definitief laten inschrijven en de kosten per giro voldoen. Op zaterdag 2 september 1995 organi seert de afdeling Limburg weer haar jaarlijkse excursie. Deze excursie, getiteld 'cultuur en natuur langs de Grens-Maas', zal een verkenning zijn van het gebied tussen de (grens)rivier de Maas en het Julianakanaal. De kosten die verbonden zijn aan deelname bedragen f42,50 p.p.. Opgave voor deelname kan uitsluitend geschieden door overmaking van dit bedrag op Postbank rekeningnr. 124326 t.n.v. Bond Heemschut te Amsterdam, onder vermelding van 'Excursie Limburg'. De aanmelding sluit op 20 augustus 1995. Het maximum aantal deelnemers is vastgesteld op 50 perso nen. Het programma is als volgt: 10.05 uur: Vertrek vanaf het NS-station Maastricht; 10.30 uur: bezichtiging Kasteel 'Borgharen' te Borgharen; 11.15 uur: bezoek Martinuskerk te Geulle; 12.15 uur: lunch en wandeling door de oude kern van Elsloo; 14.30 uur: bezoek Kasteel 'Obbicht' te Obbicht (normaal niet toegankelijk!) 15.30 uur: bezoek Kasteel 'Hasselholte' te Ohé en Laak (normaal niet toegankelijk!) 16.15 uur: koffie met vlaai te Stevensweert; 17.30 uur: aankomst op het NS-station Roennond Stichting Oude Groninger Kerken organiseert op 15, 22 en 26 juli en 2 en 9 augustus tochten naar vier kerken in Harlingerland, in Ostfriesland. Het gaat om de middeleeuwse kerken van Blersum, Buttforde, Funnix en Werdum. In de kerken zijn zeer fraaie altaren, preekstoelen, orgels en beelden te zien. Vertrek: 08.00 uur vanaf Groninger CS. De reissom bedraagt f55,-. Informatie: Stichting Oude Groninger Kerken, telefoon 050-123569. 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 45