Zonering het antwoord op ontwikkelingen in het landschap? H. VAN DERIEST Het Friese Landschap is dood en ik heb geen behoefte om bij de lijkschouwing aanwezig te zijnof 'Is werkeloosheid werkelijk belangrijker dan natuur en cultuur?' Deze en andere opmerkingen kwamen aan de orde tijdens de tweede thema avond, georganiseerd door de Provinciale Commissie Heemschut- Friesland. Impressie van het Friese landschap. Windmolens De éne keer is het een windmolen park, de andere keer een bungalow park of een park waar industriële ontwikkelingen zich (moeten gaan) concentreren. Dit totaal aan ontwik kelingen, dat schijnbaar los en onafge- wogen van elkaar lijkt te worden gere aliseerd, baart Heemschut zorgen. Worden er op beleidsniveau wel goede afwegingen gemaakt? Friesland kent 53.000 werklozen en een uitstroom van goed opgeleide jongeren, vertelde de heer Haarkens van de Vereniging voor Nederlandse Ondernemers. Dit zijn zorgelijke ontwikkelingen. Het ontwikkelen en ondersteunen van het regionale bedrijfsleven kan deze tendens tegen gaan. Het is nodig dat er goed samen gewerkt wordt tussen overheden en bedrijven om het schaarse geld zo doelmatig mogelijk in te kunnen zetten. Daarbij staat de trits wonen/ werken/verkeer soms recht tegenover die van milieu/landschap/ cultuur. Zonering is het kernwoord om zowel de kool (de benodigde werkgelegen heid) als de geit (het Friese cultuur landschap) te kunnen sparen. Aldus de heer Schroor, historische geograaf. Concentratie van werkgelegenheid in de Westergozone en langs de rijksweg A7. Ook de nieuwbouwplannen voor het wonen zouden in deze gebieden moeten worden gerealiseerd. Hiermee wordt aantasting van het overige land schap beperkt gehouden. De provincie heeft een aantal instru menten tot het sturen van de ruimte indeling van het landschap, zo verteld de heer Beks, adjunct-hoofd Ruimtelijke Plannen van de Provincie Friesland. Het streekplan biedt een beschrijving in hoofdlijnen. Stedebouwkundige en landschappelijke kwaliteiten zijn belangrijke uitgangspunten hierin. Aan het streekplan worden de bestemmings plannen van de gemeente getoetst. Naast juridische instrumenten wordt ook gestuurd door de inzet van finan ciële middelen. Ten aanzien van de ontwikkelingen van de windmolens in Friesland wenst de provincie een beleid van concentra ties in zones. Ook nieuwe recreatie parken zullen alleen worden toege staan als ze iets extra's bieden boven het huidige aanbod. De provincie heeft een voorkeur voor concentratie. De ontwikkelingen in kleine kernen worden echter niet tegen gehouden. Na de pauze werd door de toehoorders in de zaal aangegeven dat de concen tratiegedachten van de heer Schroor zeker ook nadelen in zich heeft voor de nog schaarse landschappelijk waar devolle elementen van dit middenge bied van Friesland. Ook kan de concentratie-gedachten juist voor het omliggende gebied fysiek verval ople veren. Want in deze gebieden zouden dan geen stadsvernieuwing en ruilver kaveling meer plaatsvinden en geen nieuwe infrastructuur meer worden aangelegd. Dit in tegenstelling tot het gevoerde provinciale beleid om elke kern leefbaar te houden. De heer Schroor gaf als antwoord dat ook juist dit 'verval' kansen biedt voor cultuur toerisme, voor dat soort publiek dat dergelijk landschapsschoon weet te waarderen. Het landschap is wel degelijk een zorg van de overheid, maar in een tijdperk van een terugtredende overheid met minder financiële middelen en terug dringing van de regelgeving ook sterker een zorg van particulieren. Heemschut kan samen met andere op dit terrein actieve organisaties een rol vervullen. Afgesproken is dat er meer samengewerkt moet worden met die andere actieve organisaties, om samen duidelijker gehoord te worden. De stelling 'het Friese landschap is dood' wordt dan ook voor Friesland in ieder geval nog niet onderstreept. H. van der lest is lid van de PC-Heemschut Friesland. 36

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 36