Philips Willem HEEMSCHUT ACTIEF Overijssel Zeedijk 'Rond den Alerdinck' Heemaf-terrein interessant Passantenhaven Heemschut-lid geeft Deventer beeldje terug Prinsen- of Venerietzijl niet slopen PC Groningen Heemschut Overijssel wacht met belangstelling af of het verzoek aan de Provincie om de zeedijk Rond den Alerdinck op de lijst van provinciale infrastructuur-monumenten te plaat sen, gehonoreerd wordt. Heemschut steunt de voorstellen die mr. S.E. van Voorst tot Voorst, directeur van het landgoed, heeft gedaan met betrek king tot de wijze waarop in het plan voor ruilverkaveling Salland-West met de zeedijk moet worden omge gaan. Hengelo - Heemschut Overijssel heeft zich tot B en W van Hengelo gewend met de vraag om bij de planvoorberei ding voor het terrein van de Heemaf zorgvuldig rekening te houden met de steeds interessanter wordende histori sche vondsten die daar worden gedaan. Niet alleen de fundamenten van Huis Hengelo, maar nog veel oudere vond sten duiden erop dat op deze plek de historie van de stad is begonnen. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek en de provinciale archeoloog zijn zeer geïnteresseerd en komende zomer zullen er doelgerichte opgravingen plaatsvinden. Zwolle - B en W van Zwolle hebben de suggestie van Heemschut Overijssel om bij de ontwikkeling van de nieuwe wijk Stadshagen bij de Rademakerzijl een passantenhaven voor recreatie vaart op te nemen, van de hand gewezen. Heemschut uitte z'n teleur stelling over dat standpunt en meent dat het op onjuiste gronden berust. Er zal dan een nieuwe brief naar de gemeente worden gestuurd. Heemschut is namelijk van mening dat de kans om het historisch belangrijke sluisje in het kader van een nieuwe stadswijk een grondige restauratie te laten onder gaan niet mag worden gemist. Heemschut heeft in september '94 een informatiepaneel op het sluisje aange bracht, dat door de heer Van Ittersum, dijkgraaf van het waterschap IJsseldelta, werd onthuld. Deventer - Heemschut-lid G. Witteveen, penningmeester van Heemschut Overijssel, heeft de stad Deventer onlangs het beeldje 'Kiek uut de Pot' teruggegeven. Het beeldje was bij het bombardement van de stad op 6 februari 1945 gesneuveld. Het bevond zich tot die tijd aan een gevel van het Deventer Waaggebouw. De heer Witteveen was, als bewoner van de Brink waar het Waaggebouw staat, ooggetuige van het bombarde ment. Vijftig jaar na dato schonk hij de stad een fraaie replica, die op de oorspronkelijke plaats is bevestigd. Burgemeester Van Lidth dejeude van Deventer verrich tte de officiële onthulling. Genemuiden - Heemschut heeft het College van B en W van de gemeente Genemuiden verzocht geen gehoor te geven aan een verzoek tot een sloop vergunning voor de Prinsen- of Venerietzijl. De vergunning werd aangevraagd door het waterschap IJsseldelta, met als doel het bouwen van een nieuwe uitwateringssluis op die plaats. Volgens Heemschut heeft de Prinsen- of Venerietesluis echter een grote cultuurhistorische waarde. Volgens Heemschut is de sluis er één van een zeer uitzondelijk type en verkeert hij in een betere staat dan zijn 'tweelingbroer', de Gelderse zijl. Bovendien ligt de sluis op slechts acht honderd meter van het oud-stoomge maal Mastenbroek en zou hij daarom voor bezoekers van het gemaal een interessante tweede bezienswaardig heid kunnen zijn. Verder is het de bedoeling dat de Prinsenzijl deel gaat uitmaken van een route langs histori sche interessante waterstaatobjecten die wordt samengesteld door de Culturele Raad Overijssel. Heemschut hoopt dat deze argumen ten voor B en W van Genemuiden voldoende aanleiding vormen om een sloop- en/of bouwvergunning niet te verlenen. Heemschut geeft de voor keur aan een verantwoorde moderni sering van de sluis. Richard Kers, PR-medewerker Heemschut-Overijssel Groningen-T\]A om eens rustig door te praten over bepaalde onderwerpen of zienswijzen is er tijdens de reguliere, zakelijke vergaderingen van de Provinciale Commissie meestal niet. Daarom is de Commissie Groningen begonnen met het organiseren van tussentijdse discussiebijeenkomsten rondom één enkel thema. Zo is er meer tijd en aandacht voor onder andere een vraag als: Hoe bereiken we als Provinciale Commissie van Heemschut beter ons doel? Een andere bijeenkomst had als onderwerp het bouwplan op de Westerhaven in de stad Groningen. Saskia Simon, PC Groningen De heer A.H. Salden ontving op 20 mei op de Jaarvergadering uit handen van voorzitter J.Franssen de Ton Koot-penning voor zijn grote verdiensten, Heemschut bewezen. Salden is ruim 35 jaar lid geweest van de Provinciale Commissie Heemschut Limburg, nu afdeling Limburg van de Bond Heemschut geheten. In het aprilnummer van uw blad dat ik ontving stond een artikel van Gerard Bayens getiteld 'Goes weet van de Prins geen kwaad'. Over het zalen complex 'De Prins van Oranje' wordt in dit artikel de naamgeving verbonden met Prins Maurits. Mij lijkt dat een onjuiste conclusie. Het complex werd gebouwd in 1594 en op het moment was Philips Willem nog prins van Oranje. Prins Maurits verkreeg deze titel pas na de dood van zijn halfbroer in 1618. Overigens meen ik mij te herinneren dat de Magdalenakerk in Goes van de 16 tot de 18de eeuw tot de zogenaamde wandel- kerken behoorden, evenals de Buurkerk in Utrecht. M. C. de Haan, Eindhoven 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 35