De Caetsbaen' van Huis ter Kleef Een van de laatste adellijke overdekte tennisbanen van Nederland JAAP KAMERLING Haarlembeschikt over een uniek cultuurhistorisch monument. In de volksmond heet het Huis ter Kleef: een slot met een leuk torentje aan de Kleverlaan, gebouwd rond 1560. Literatuur niuafmuHfl De Caetsbaen Huis ter Kleef uit 1560 te Haarlem met modern kantoor ernaast. Het oorspronkelijke Ter Kleef was vele malen groter. Het slot werd in 1573 opgeblazen door de Spanjaarden. Een gebouw overleefde de explosie: de 'caetsbaen' van Hendrik van Brederode, de beroemde Geuzenleider. Deze baan, nu kantine/kantoorruimte, en de caetsbaen van Huis Bergh in 's-Heerenberg, na de oorlog verbouwd tot wooneenheden, zijn waarschijnlijk de enige oude tennisbanen, die niet ten offer zijn gevallen aan de slopers hamer. Vroeger was er ook nog een baan'op Kasteel Batestein in Vianen, die tot 1785 is gebruikt en daarna exercitiéterrein werd. Elendrik van Brederode was bijzonder gesteld op een partijtje tennis op deze 16de eeuwse baan. De tennisbanen dienden voor zijn eigen ontspanning en boden tevens vermaak voor geno digden op de feesten en partijen, die hij regelmatig op Het Huis ter Kleef gaf. De Brederodes werden op grond van hun afkomst en positie gezien als de natuurlijke leiders van de Hollandse adel. Elendrik was iemand die, niet alleen op de tennisbaan, respect afdwong wat tot uitdrukking kwam in zijn verkiezing tot Geuzenleider in 1566. Hij was na Oranje en Egmond waarschijnlijk de meest vermogende edelman van het gewest. De Brederodes bezaten verscheidene imposante kastelen: behalve Huis ter Kleef het Huis Brederode te Santpoort en Kasteel Batestein in Vianen. De nu nog van het Huis ter Kleef overgebleven overdekte tennisbaan heeft momenteel een geheel andere functie: een kantoorruimte voor het Natuur en Milieucentrum (NMC) annex kantine. De Haarlemse bevolking heeft bij het zien van het nieuw gebouwde kantoor, vastgeplakt aan het oude gebouw met het torentje, nauwelijks associatie meer met het veelbewogen verleden: tennisbaan tussen 1560 en 1572 en - tijdens het beleg van Haarlem - gevangenis. In zijn dagboek over dit beleg schrijft Jan Willem,sz Verroer in 1573, dat vele Hollandse krijgsgevan genen 'opt huys ter Kleef in die caesbaen van honger ende commer ende ongemack ghestorven' zijn. Anderen, 200 a 300, hielden het in de kaatsbaangevangenis nog weken uit en werden op 11 augustus 1573 onthoofd. Het NMC ziet op dit moment in verband met uitbreiding uit naar een nieuwe locatie. De gemeente Haarlem gaf aan verhuizing echter nog geen goedkeuring. Het NMC zit nog niet zo lang in het nieuwe gebouw naast de overdekte baan, die het gebruikt als kantine en aanvullende kantoor ruimte. Voorlopig blijft het dus 'bezet' door het NMC. Mocht binnen enkele jaren het wel tot verhuizing van het Natuurcentrum komen dan zou dat een unieke kans zijn het gebouw met het torentje in zijn originele staat te herstellen. In 1943 werd het geschikt gemaakt voor bewoning. Van het otide interieur bleef niets over. Op een aquarel van de schilder Saenredam is het torentje van het gebouw nog koepelvormig. Later, wellicht begin 17de eeuw, werd het vervangen door een spitse toren. Heemschut is gevraagd zich in te zetten voor de rehabilitatie van dit bijzondere cultuurhistorische gebouw. Cees de Bondt, 'Heeft yemant lust met bal of met reliet te spelen? Tennis in Nederland 1500-1800'. Hilversum 1993. Tekening Caetsbaen van de Leidse studenten uit 1610.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 30