Aannemingbedrijf Zeeburgerpad 49 1019 AB Amsterdam 020-6940306 restauratie onderhoud verbouw schilderwerken nieuwbouw Kentering Even leek het of de binnenstad van Haarlem werd overwoekerd door gesloten rolluiken en volkomen ontta kelde onderkanten van zorgvuldig ontworpen monumenten. Maar nu, in de jaren negentig, is een verandering geleidelijk aan waar neembaar. Er wordt weer naar kwali teit in de vormgeving van winkelarchi tectuur gestreefd. De gevels komen weer 'te staan' door het doorzetten van de penanten tot op de begane grond. In de meeste gevallen ontstaat weer een verdeling van de pui, waarin gaten weer gereduceerd zijn tot etala ges en ingangen. De kunststoffabrikant heeft zich 553— ES2 Barteljorisstraat 31de in aluminium uitgevoerde winkelpui is van Engels fabrikaat. Raamprofielen, stijlen en panelen worden op bestelling op maat en in bijna elke gewenste vorm geleverd. letterlijk in dat nieuwe gat gestort en komt nu met historische modellen in aluminium. Uit voorbeeldcatalogi kan de opdrachtgever kiezen en zijn nieuwe pui wordt pasklaar aangele verd. Een voorbeeld van zo'n serie matige winkelpui is de Barteljorisstraat 31 Het is niet verwonderlijk dat in de winkelstraten, die niet tot het zoge noemde 'keiharde' winkelgebied behoren, minder vaak puiwijzigingen worden doorgevoerd, zodat de oorspronkelijke winkelarchitectuur daar beter bewaard is gebleven. Dat geldt ondermeer voor de Zijlstraat, Lange Veerstraat, Kleine Houtstraat en Warmoesstraat. Deze straten hebben nog veel historische winkel puien, waarvan een aantal nu zal worden voorgedragen voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. Loes Vroom is architectuurhistorica te Haarlem De Werkgroep Architecttmr Haarlem stelde Het winkelgezicht van Haarlem, samen, een selectie van 83 goede en oorspronkelijke voorbeelden van Haarlemse winkelpuien van de laatste 180 jaar (onder redactie van Piet Roos, Bart Uittenhout en Loes Vroom), uitgege ven door Schuyt Co, Haarlem 1994, ISBN 90 6091318X, prijs f34,50 J. KNEPPERS STICHTING VAKGROEP RESTAURATIE

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 27