Opmerkelijke restauratie van 20ste eeuwse wijk Tuinwijk-zuid Al eerder besteedde Heemschut met het artikel van Wim de Wagt aandacht aan de beroemde wijk van Haarlem: Tuinwijk-zuid zie Heemschut nr.3 uit 1990). In dit artikel wordt ingegaan op de problematiek die bij de ontstaansgeschiedenis speelde. Ook wordt de onlangs uitgevoerde restauratie van dit Rijksmonument nader belicht. OLGAVAN DER KLOOSTER Tuinwijk-zuid, vanaf het binnenpark naar de openbare straat. Tuinwijk-zuid werd in de periode 1919-1922 gebouwd in een villapark aan de rivier het Spaarne dat toen nog tot de gemeente Heemstede behoorde. De woningen waren speci aal bestemd voor de huisvesting van de gegoede middenklasse: een groeiende groep mensen waarvoor nog te weinig woningen waren. Tegenwoordig is Tuinwijk-zuid een rijksmonument (nu in Haarlem) en het wordt beschouwd als een topstuk in de Nederlandse architectuurgeschiedenis van de twin tigste eeuw. Destijds dacht men daar héél anders over! De nieuwe woonwijk met zijn 86 aaneengeschakelde middenstandswo ningen hoorde niet in het villapark thuis. Dat park was aangelegd in de romantische Engelse landschapsstijl en speciaal bestemd voor deftige, vrij staande landhuizen en niet voor conti- nuebouw. Na driejaar'slooprijp' Ook de voor die tijd vernieuwende architectuurstijl, gekenmerkt door de functionele, kubusvormige woningen met keukens en bergruimtes aan de straatzijde, vond men niet geweldig. Zo kon het Heemsteedse raadslid Tromp hoegenaamd 'de voorkant van de woningen maar niet vinden' en raads lid Waller stelde onomwonden vast dat er 'buitengewoon grote sommen geld worden gevraagd voor het maken van zoveel lelijkheid.' De grootste weerzin tegen Tuinwijk zuid ontstond nadat bleek dat de woningen direct na oplevering al in slechte staat verkeerden. Bij de bouw, waarbij architect j.B.van Loghem de directie voerde, waren fouten gemaakt. De funderingslaag bood te weinig stevigheid op de slappe Spaarneoever en daardoor verzakten de huizen. Er ontbraken spouwmuren, dilatatievoe- gen en waterwerende elementen, als waterlijsten. Ook de onervarenheid in het bouwen van platte daken was er debet aan dat de huizen zo lek waren als een mandje. Drie jaar na opleve ring achtte men de wijk slooprijp. Rijksmonument Maar Tuinwijk-zuid bestaat nog. Weliswaar bleek in 1989 nog dat 'alleen de brievenbussen geen gebreken vertoonden', de bewoners waren er met geen stok uit te krijgen. Begrijpelijk. De huizen zijn groot en comfortabel, de huren waren vóór de restauratie laag en de locatie van de wijk is ideaal. Daarnaast was een aantal bewoners - architecten - overtuigd van de cultuurhistorische waarde van hun woonwijk. Tuinwijk-zuid bleek van groot belang voor de Nederlandse Eenheid in de architectuur en toch afwisseling. Kleurverschillen in metselwerk werken storend.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 23