Heemschut actief in Haarlem Het onderwerp van gesprek in Haarlemse monumentenzorgers-kringen is natuurlijk de invulling van het Enschedé-terrein. Maar er spelen meer zaken waarmee Heemschut en zijn Provinciale Commissie Noord-Holland bemoeienis heeft. LEO VAN DERMEULE De schouwburg aan het Wilsonsplein (foto's Jos Fielmich). Het Frederikspark Aan de rand van de Haarlemse binnenstad ligt een park dat nu eens niet is ontstaan door het slopen van oude stadswallen maar er al eeuwen als (min of meer) beschermd groengebied ligt. Reeds in 1390 werd het voor eeuwig tot speelweide bestemd en stond het bekend als De Baan. In de honderden jaren die volgen duikt het steeds in de bronnen op als een plaats waar groen, rust en recreatie hand in hand gaan. In de negentiende eeuw houden de tuinarchitecten van het geslacht Zocher zich met het gebied bezig. Er wordt een park aangelegd in de (Engelse) landschapsstijl, her en der verrijzen villa's en aan de rand van het park het zogeheten brongebouw. In dit gebouw hoopte men, via de aanvoer van heilzaam bronwater, een soort Kurort te stichten. Blijkbaar lag Haarlem toch teveel buiten het gezichtsveld van de 'chic' en zijn medische adviseurs want het werd een commerciële flop. In 1932 werd het brongebouw dan ook afgebroken maar werd de grond opnieuw bebouwd met een sportfondsenbad van de architec ten Verspoor en Muylaard. Als adviseur trad architect Van Lochem op. Het zal destijds ongetwijfeld een modern geheel zijn geweest, dat aan alle gebruikseisen voldeed. Modernere baden en andere recreatie-mogelijk heden deden het bezoek aan het bad teruglopen. De gemeente besloot het bad in 1992 te slopen. Nogal wat Haarlemmers en bewoners van het park hoopten dat de plek nu groen gelaten zou worden zoals ook vastge legd in het bestemmingsplan van 1987. Na maar liefst veertien overleg rondes tussen buurt en gemeente leek het terugbrengen van het groen in kannen en kruiken. De afdeling Bouwen, Wonen en Economie gooide echter roet in het eten door eenzijdig en tegen de gemaakte afspraken in met een plan voor een congrescentrum te komen. De gemeente verkocht toen zijn ziel aan de mammon en koos voor bebouwing nadat zij een advies van Heemschut om een beeldkwaliteitplan te maken naast zich neer had gelegd. Het congrescentrum was na enige tijd weer van de baan en nu begon men aan woningbouw te denken. Twee proj ect-ontwikkelaars presenteerden een plan. De gemeente koos voor het kleinste plan van architect Rudy Uyttenhaak. Men tekende een voorlo pig koopcontract met de projectont wikkelaar. De gemeente kan het geld, begrijpelijk, goed gebruiken en vindt de locatie, aan de rand van het park, van weinig belangvoor de sfeer en de belevingswaarde daarvan. Deze opvat ting is de Stichting tot Behoud van het Frederikspark evenwel een doorn in het oog: het plan is te groot en past slecht in zijn omgeving. Als niet- bouwen onmogelijk is (geworden) dan zijn er ook qua architectonisch ontwerp nog wel andere mogelijkheden. Bovendien wordt de discussie over (stedebouw- kundige) kwaliteit nu vertroebeld door het financiële aspect, zo vindt de Stichting bij monde van haar secreta ris. De gemeente probeert het bestem mingsplan via een artikel 19 procedure te omzeilen. Zij heeft nu wel de Stich ting, de buurtbewoners en de project ontwikkelaar voor overleg uitgeno digd. Of dat iets oplevert valt nog te bezien. De hele procedure van tervi- sie-legging enz. moet nog beginnen. Op dit traject wil de Stichting weer graag ondersteuning van Heemschut. Schouwburg Wilsonsplein Nauw verbonden met de gang van zaken rond het Enschedé-complex is het lot van de oude schouwburg aan het Wilsonsplein. Op de terreinen van de vroegere drukkerij moeten een gerechtsgebouw, een hotel, apparte menten, een nieuwe schouwburg, een parkeergarage en een uitbreiding van de oude concertzaal een plaats vinden. Volgens velen in Haarlem moeten de gebouwen zo ongeveer met een schoenlepel op hun plaats gewurmd worden. Men is dan ook de mening toegedaan dat de oude schouwburg, gebouwd tijdens de eerste wereldoor log in een mengeling van Duits- Oostenrijks Classicisme en Wiener Sezession, gewoon schouwburg moet blijven. Lekker toneel spelen en kijken in zo'n oude kast met veel sfeer en de geur van boenwas, pluche en schmink, dat is wat veel Haarlemmers willen. Het gebouw is er op dit ogenblik niet best aan toe, de gemeente pleegt al jaren geen onderhoud, maar zal na renovatie en uitbreiding uitstekend voor zijn taak berekend blijken. Voor herbestemming leent het gebouw zich niet, zo oordeelt architect Nico Andriessen, er moet dan zoveel aan verbouwd en veranderd worden dat het qua inrichting en sfeer toch niet meer herkenbaar is. Een aantal archi tecten heeft al heel aantrekkelijke schetsplannen voor het gebouw, met behoud van de schouwburgfunctie, ontworpen. Heemschut wil het gebouw hoe dan ook behouden. De gemeente heeft laten weten de schouwburg in ieder geval niet te willen slopen maar als de functie door de bouw van een nieuw theater op het Enschedé-terrein vervalt, bedreigt leegstand wel de (financiële) bestaans grond van het gebouw. Aangezien over de invulling van het Enschedé- terrein het laatste woord nog lang niet is gezegd, geldt dat evenzeer voor het voortbestaan van de oude schouwburg. Te hopen is dat het doek voor dit oude theater voorlopig nog niet valt. Leo van der Meule is lid van de PC Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 22