Openbare ruimte goed inrichten Interieur van straks bewoonde zolder boven winkel aan Gedempte Oude Gracht 146. past en wordt maximaal 25 meter. In het zuidelijk deel van de bebouwing gaat de vijfde laag eraf en wordt de vierde laag teruggelegd. Anders zou de bebouwing vanaf het Spaarne gezien te veel opvallen'. Voor Heemschut nog altijd te hoog. Bij de liftopbouwen wordt de dakgoot van de Bavo juist 'ingehaald'. Het adagium van Schouten is echter 'Ook een oude binnenstad moet in de moderne tijd kunnen functioneren'. Maar, vindt hij, als dingen gaan detoneren, moetje er wat aan doen. 'Dat hebben we gedaan en daarmee ook de kritiek van o.m. de Welstandscommissie ondervangen.' 'De Welstandscommissie had grote twijfels over het stedebouwkundig model - ze vond het terrein wel erg vol worden - maar heeft de plannen niet fundamenteel afgewezen. Ze had grote problemen met de hoogte van de toneeltoren maar daaraan is tegemoet gekomen. Nu is er nog twijfel over bijvoorbeeld de detaillering van de rechtbank maar die wordt nu verbeterd'. De geplande brug, die de kantoren van de rechtbank aan weerszijden van de Damstraat zou moeten verbinden, ziet de wethouder het liefst geschrapt. Gelukkig is MBO bereid dit te overwegen. Schouwburg Is die schouwburg echt nodig 'Opknappen van de oude schouwburg aan het Wilsonsplein is mogelijk. Financieel maakt het niet veel uit of je dat doet of nieuwbouw pleegt op het Enschedé-terrein. Maar als je zodanig opknapt, dat je in de grond gaat wroeten - en dat moet want de toneel toren is te klein - dan krijg je grote saneringsproblemen want de grond onder de oude schouwburg is sterk vervuild.Het saneringsprobleem op het Enschedé-terrein is nu geregeld, rond de oude schouwburg niet. Ik kies daarom voor nieuwbouw, dat is ook op de langere termijn beter. Overigens blijft de oude schouwburg staan. Er wordt gezocht naar een nieuwe bestemming.' Hoe is de architectenkeuze verlopen? 'In de samenwerkingsovereenkomst met MBO staat, dat voor de schouw burg op dit punt instemming van de raad is vereist. Wat de rechtbank betreft is de keus voorbehouden aan de Rijksgebouwendienst. Het Haagse architectenbureau PRO gaat de schouwburg ontwerpen en Jeanne Dekkers van Bureau EGM in Dordrecht de Rechtbank.' Hoe komt het toch, dat het verzet tegen de plannen zulke vormen heeft aangenomen? 'Ach het was natuurlijk verstandig geweest om al in een heel vroeg stadium de bevolking te raadplegen. Augustus 1991, toen de raad de principe-uitspraak deed, was een goed moment geweest. Later zijn er overigens wel diverse hoorzittingen gehouden. In mei 1993 - ik zat net een jaartje - lagen er schet sen en was er de intentie-overeenkomst met MBO. Die zijn toen besproken in vier openbare bijeenkomsten van raads commissies. In de krant twee pagina's met een lovend verhaal. Toen kwam er in het Architectuur Bouwhistorisch Centrum een expositie met een maquette. Een paar mensen vonden toen de bebouwing te massaal en te hoog en ineens nam de weerstand toe van nul tot honderd. Iedereen vond dat toen opeens. Tegen elk element van de plannen is wel wat in te brengen en als je dan alle kritiek optelt, ja dan is 85 procent tegen.' Nog een paar vragen over het rn.onum.en- ten- en architectuurbeleid. Heeft Haarlem al een eigen welstandsnota? 'Die is er nog niet maar er is er wel een over de inrichting van de open bare ruimte. Als je door de stad loopt is die voor meer dan de helft bepalend voor je waardering van de omgeving. De voormalig stadsarchitect Thijs Asselbergs, die overigens nog steeds bezig is met de invulling van de open bare ruimte van het Enschedé-terrein, heeft altijd veel gevoel voor dit onder werp. Toen ik aantrad als wethouder was een van de eerste dingen, die ik deed, het opschonen van de stad op een aantal plaatsen, De Grote Markt bijvoorbeeld. Financiering Ik las, dat de Rijksbescbermde woonm.o- numenten voortaan uit het stadsvemieu- wingsbudget worden gerestaureerd. 'Daardoor is nu 100 procent subsidie mogelijk met een maximum van een ton per woning en uitbetaald na 15 jaar. Voorfinanciering door het Nationaal Restauratiefonds is moge lijk in de vorm van een aflossingsvrije lening tegen lage rente. Voor wie dat van zijn belastingen kan aftrekken heel gunstig. Voor anderen is er de moge lijkheid van 35 procent subsidie a fonds perdu. Door die overheveling van woonhuismonumenten naar het stadsvernieuwingsbudget is er meer ruimte ontstaan voor de restauratie van de grote monumenten via de BRRM'. En hoe moet het na het jaar 2005 als het stadsvernieuwingsbudget op is? 'Dan zijn we hopelijk klaar met onze oude monumenten. Bij de jonge monumenten gaan we de nadruk leggen op preventief onderhoud.' Profiteert Haarlem ook van de extra impuls van 10 miljoen, die staatsecretaris Nuis heeft toegezegd. 'We hebben 5 projecten aangemeld en ons is 406.747 gulden toegezegd. Landelijk zijn er zo'n 176 projecten aangemeld'. De wethouder merkt verder op, dat Haarlem een speciale subsidieregeling heeft voor het vervangen van dichte rolluiken door transparante en dat de ontsierende winkelreclame wordt aangepakt. Totnogtoe lukt dat aardig maar de handhaving van de verorde ning blijft een probleem. Wonen boven winkels Een ander beleidspunt is de bevordering van het wonen boven winkels, waarvan een groot deel in de binnenstad, een beschermd stadsgezicht, is gesitueerd. Slechts de helft van de winkelpanden in de stad is boven bewoond. De gemeente wil dat opvoeren tot 75 procent om op die manier de belevingswaarde van de winkelstraten te bevorderen. Er is een speciale subsidieregeling. De kosten voor het maken van bijvoorbeeld een toegang tot een bovenwoning worden gesubsidieerd tot een maximum van f 2 5.000,-. Daarnaast zijn er nog meer subsidiemogelijkheden. Volgens FonsKruyer, chef monumen tenzorg, loopt het project goed. Vroeger was er een woud van regelin gen, nu zijn de regels eenvoudiger. Wat de inventarisatie van monumen ten betreft, verwijzen we naar het artikel van Wim de Wagt op pag. 21 Beeldkwaliteitplannen Haarlem werkt actief met beeld kwaliteitplannen, waarin de bescherm waardige karakteristieken per straat worden beschreven. Onlangs kwam er zo'n plan gereed voor het gebied langs het Spaarne. De beeldkwaliteitplan nen worden juridisch ingepast in bestemmingplannen zodat ze meer gewicht krijgen. Een aardig initiatief is tenslotte de tweemaandelijkse nieuwsbrief 'Monumentaal' die Haarlem toestuurt aan monumenteigenaar en -bewoners en iedere geïnteresseerde. 20

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 20