'Er is op een chirurgische manier met de binnenstad omgegaan' Wethouder Schouten over plannen voor het Enschedé-terrein: De grootschalige plannen voor de bebouwing van het braak- liggende Enschede- terrein midden in de Haarlemse binnenstad blijven in de Noordhollandse hoofdstad voor veel commotie zorgen. In een kritisch artikel breekt redacteur Bert Franssen elders in dit nummer de staf over de plannen. Hij meldt ook, dat een twintigtal Haarlemse verenigingen en particulieren zich tot de Amsterdamse rechter hebben gewend om het Haarlemse gemeentebestuur aan te klagen wegens overtreding van de Monumentenwet bij het slopen van panden op het Enschedé- terrein. Een interview met wethouder drs.P.H.Schouten van Ruimtelijke ordening, die ook Verkeer en Monumentenzorg in zijn portefeuille heeft. JAAP KAMERLING In de loop van het gesprek wordt duidelijk, dat de wethouder aan een aantal bezwaren, ook van Heemschut, wil tegemoet komen. Zo vindt ook hij de geplande loopbrug over de Damstraat, die twee gedeelten van de op het terrein geprojecteerde Rechtbank moet verbinden een monstrum, dat er maar niet moet komen. En het gat, dat in de gevelwand aan de zuidzijde van de Damstraat is geslagen om een geprojecteerd plein nog groter te maken, wil hij toch maar liever weer dichten na de kritiek van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en Heemschut. En tenslotte wordt ook hier en daar de hoogte van de geplande gebouwen op het Enschedé-terrein wat naar beneden bijgesteld, overigens voor Heemschut nog onvoldoende. Waarom, kocht de gemeente het Enschedé- terrein in 1987 eigenlijk? Schouten: 'Begin jaren '70 liet de directie van Uitgeverij Joh.Enschedé blijken, dat het bedrijf meer ruimte nodig had en beter bereikbaar wilde worden. Joh.Erischedé zocht naar een betere plek in Haarlem. Toen al werd in de gemeenteraad de vraag gesteld of het niet goed was het terrein aan te kopen om planologisch ongewenste ontwikkelingen te kunnen voorko men. Zoals bijvoorbeeld de bouw van een groot winkelbedrijf, dat veel parkeergelegenheid vereist. Het Enschedé-terrein was toen een nogal gesloten, bijna ontoegankelijk gebied midden in de stad. Een gesloten bastion bijna. Te 'eager' De gemeente kocht het terrein maar vergat een 'schoon grond-verklaring' te vragen aan Enschedéwat de gemeente veel extra geld kost en haar dwingt de grond zeer intensief te bebouwen. 'Dat is wat snel geconcludeerd. Impressie nieuwe Rechtbank en schouwburg (links) met op het binnenterrein een piein. (brochure gemeente Haarlem). Wethouder drs.P.H.Schouten van Ruimtelijke Ordening en Monumentenzorg. Tegenwoordig denk je al bijna bij de kleinste transactie aan mogelijke vervuiling. In 1987 waren we daar nog niet zo op gespitst, ook al speelde toen al die vervuiling in bijvoorbeeld Lekkerkerk. Achteraf is het inderdaad gek, dat mogelijke vervuiling van het terrein kennelijk geen rol speelde. We waren misschien te 'eager' om het terrein aan te kopen. Het huidige college voelt zich wat dat betreft wel een beetje in de rol van puinruimer gedrukt. Overigens zijn we alsnog een verhaals- actie richting Enschedé gestart en hebben we bij projectontwikkelaar MBO bedongen, dat mocht de sane ring meer dan 10 miljoen gaan kosten, de gemeente nog van de overeenkomst met MBO afkan. Het is echter voor 99 procent zeker, dat we niet boven dat bedrag zullen uitkomen.' Maar ook dan moet er toch een flink bedrag terugverdiend worden via de ontwikkeling van het terrein. Is er een verband tussen die kosten en de intensieve bebouwing? 'Niet wat betreft het karakter van de bebouwing wel wat betreft de functio nele invulling. Aanvankelijk wilde de raad een vrijwel geheel culturele invulling van het terrein. Al snel bleek echter, dat het geheel dan niet te exploiteren was en wilde de raad ook wat commercieels

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 18