Beroering over Enschedé-terrein duurt voort Nieuwbouwplannen gemeente Haarlem stuiten op grote tegenstand Nieuwbouwplannen in historische binnensteden krijgen zelden de handen op elkaar. Dat geldt zeker voorde plannen rond het voormalige Haarlemse Enschedé-terrein. Er dreigt in de binnenstad van Haarlem zelfs een complex van gebouwen te verrijzen, dat, behalve de gemeenteraad van Haarlem en projectontwikkelaar MBO, bijna niemand wil. BERT FRANSSEN In de Volkskrant verscheen een buiten gewoon fel stuk van de hand van Hilde de Haan en Ids Haagsnt.a, bewoners van Haarlem en architectuurjournalisten van deze krant. Zij noemen de plannen 'een van de grootste aanslagen op een historische binnenstad in Nederland.' Andere citaten: 'Haarlem heeft de louche kant van het zakenleven als voorbeeld genomen.' De stadsarchi tect 'heeft zich gedegradeerd tot een droogstoppelige boekhouder.' De nieuwbouwplannen zijn 'een mono tonie anonieme bouwklomp met grove, op efficiency gebaseerde maten. Een stenen barbarij'. Dat liegt er niet om. Die zijn écht kwaad. Maar ze zijn niet de enige critici. Sterker nog, behalve B en W en projectontwikkelaar MBO is er nauwelijks een betrokkene of geïnte resseerde te vinden die geen ernstige kritiek op de plannen heeft. Zo gaf in een brief aan de gemeente raad Heemschut blijk van 'grote onge rustheid'. De monumentencommissie en de welstandscommissie van de gemeente, de Kring Kennemerland van de Bond van Nederlandse Architecten, twee voormalige stadsarchitecten van Haarlem, De Rijksdienst voor de Monumentenzorg: allen hebben kritiek. Zelfs de betrokken Haarlemse ambte naren zouden in stilte tégen zijn. Haarlem heeft grote plannen met het voormalige Enschedé-complex, dat uit 1761 dateert. De gemeente wil op minder dan één hectare grond een schouwburg, rechtbank, hotel met eventueel wat appartementen, winkels en horeca en een parkeergarage laten bouwen. Echt in het hartje van Haarlem, juist achter de beroemde Oude Bavo. Zulke gebouwen horen inderdaad op een prominente locatie thuis; als een drukkerij verdwijnt ten gunste van een rechtbank en een schouwburg is er in zekere zin reden om je te verheugen. Maar de monumentenliefhebber, die toch al bedrukt door het leven moet MWS Het Enschedé-terrein na de kaalslag (foto Jaap Kamerling)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 16