Langs lelijke ingrepen in heden en verleden w. Nu eens geen route met mooie gezichtsbepalende pandenmaar een wandeling langs lelijke ingrepen in het centrum van Haarlem,. Volgen of even afwijken van deze route zal ongetwijfeld nog meer lelijke invullingen opleveren. Ook in de verder van het centrum gelegen delen zijn door de jaren heen in alle soorten en maten lelijke ingrepen gepleegd. En, een groot aantal braak liggende terreinen wacht nog op een invulling. ANNETTE LIETH Schaal Uit het fraaie station komend ontstaat twijfel. Is dit de '750 jaar oude monu menten en hofjes stad'? Het valt niet mee direct oog in oog met monotone hoogbouw te staan. Dat het vanaf het begin niet duidelijk was, dat de schaal van dit complex een goede integratie met de rest van de stad in de weg zou staan, is moeilijk voor te stellen. Of, is het een kwestie van wennen? Voordat beleggers hun gang konden gaan, bepaalde rijtuigenfabriek Beijnes lange tijd dit beeld. Het structuurplan Binnenstad Haarlem uit 1969 vormde de leidraad voor een ontwerp. Hierin stonden centraal een nieuw busstation, veel kantoorruimte, een parkeerga rage, woningen, een evenementenhal en ruimten voor showrooms, horeca bedrijven en sportfaciliteiten. Allure of een waardige ruime entree van de stad voor de treinreiziger deed niet ter Stationsplein: ondanks vele protesten werd in 1973 een begin gemaakt met de bouw van het 'ambitieuze' complex. Brinkmanncomplex: zou er iemand 's nachts door de steeg durven lopen? zake. Blijkbaar was een zo lijvig moge lijke opzet met snel rendement het doel. Ga links om het complex heen, de rechterzijde is aan het einde van de wandeling te 'bewonderen'. Kijk eens omhoog en af en toe achterom. Ook een kijkje in de Lange Herenstraat maakt snel duidelijk dat de invulling op de begane grond aanleiding geeft tot vuiligheid. Wit uitgeslagen gemet selde muren benadrukken de naar geestige sfeer. Veel hoeken nodigen uit tot urineren en fungeren als slaap plaats voor daklozen. Voorzien dus zeker in een fysieke en sociale behoefte, maar vormen voor de argeloze wande laar een beklemmende plek in de stad. Verderop in de Jansstraat verrijst saaie, nietszeggende woningbouw. De terugliggende donkere entrees doen troosteloos aan. Erkers en balkons zorgen voor enig verticaal effect, dat direct ontkracht wordt door een hori zontale betonnen band in de gevel. Deze is op de hoeken nog eens extra dik aangezet. De vele al dan niet in slechte staat verkerende kunststofpla ten detoneren in de oude stad. Om van gesloten gevels op de begane grond maar niet te spreken. Behalve dat de hoogte in de zijstraten aansluit op de bestaande bebouwing, is van enige verbondenheid met de omgeving niets te bespeuren. Aan de overzijde van de gracht onttrekt een grote boom het uitzicht op de enorme aanbouw van de voor malige Koudenhornkazerne. De blok kendoos van de Janskliniek heeft een te hoge plint waarvan de eerste meters ook nog gesloten zijn. Via kleine straatjes rechts van de Jansstraat, bereikt de wandelaar bartje centrum. Plots doemt aan de Smedestraat nieuwbouw op. De terugliggende gesloten gevel van de begane grond levert een doods straatbeeld op. De arcade aan deze zijde van het complex is een perfecte verzamelplaats voor rotzooi. Tevens vervult het de functie van openbaar toilet voor bezoekers Hoek Spaarne, Korte Veerstraat en Kleine Houtstraat: dit bouwwerk mist elke uitstraling die van een pand op zo'n belangrijk punt verwacht mag worden. van de tegenover liggende horeca gelegenheden. De afwerking is grof en de aansluiting met de stoep is slordig. Vele ramen op de eerste verdieping zijn geblindeerd met om en om knal gele en helblauwe panelen. Een 'fraai' kleurenpallet voor een historische binnenstad! Aansluiting Deze in 1982 gereed gekomen invul ling is vernoemd naar het voormalige café restaurant Brinkmaan, dat vorige eeuw haar activiteiten op de Grote Markt begon. In 1977 werd een bouwvergunning verleend aan wat 'Brinkmann-State' moest gaan heten. Het schijnt dat toen de kleuren, mate rialen en details nog goedgekeurd moesten worden. Tja, snelle acties staan zelden garant voor kwaliteit. Het is dan ook niet vreemd dat al in 1986 de eerste plannen gemaakt werden voor een verbouwing van de entrees en het binnengebeuren. Tijdens de sloop bleven waardevolle gevels aan de Grote Markt en een enkele aan de Smedestraat overeind. Een gevel aan de Grote Markt moest het ontgelden vanwege het ontbreken van architectonische waarde. Bovendien mocht, aldus de beslissers, best gezien worden dat aan de Grote Markt iets nieuws gaande is. Op zich een redelijke gedachte als de nieuw bouw werkelijk kwaliteit zou toevoegen. De nieuwe gevels van het complex detoneren echter met de oude stad. Ook een kijkje aan de andere zijde van het complex zegt genoeg. Toch werd destijds bet ontwerp geacht 'in harmo nie te zijn met de omringende histori sche omgeving' Hopelijk is bij de bebouwing van het open terrein achter het stadhuis meer aandacht voor een zorgvuldige aansluiting op de histori sche omgeving. Voor wie het nog aandurft gaat de wandeling verder over de Grote Markt. Terugkijkend is de rommelige »Y' 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 11