Limburg Herstel aardbevingsschade aan monumenten Hoeve Winneberg Hoeve 't Ham verloren Excursie Limburg Friesland In verval Noord-Holland Bouwplan afgewezen Zeeland Westwalgebied respecteren Gelderland Weeshuis behouden Roermond-De meeste mensen zijn de precieze datum van de aardbeving alweer vergeten. Roermondenaren vergeten die datum, 13 april 1993, nooit meer. Hoewel dat alweer twee jaar geleden is, worden nu pas de meeste restauraties aan monumenten met aardbevingsschade afgerond. Heemschut heeft destijds bij de rege ring aangedrongen op een speciale regeling voor herstel van aardbevings schade aan monumenten. Met resul taat. Onlangs werden de herstelwerk zaamheden afgerond van enkele grote projekten in Roermond. Mede dank zij de inspanningen van Heemschut kon de restauratie ter hand worden genomen, enkele maanden na de aard beving. De Minderbroederskerk, de Munsterkerk en de Kapel in 't Zand zijn na de zware aardbeving (5.7 op de schaal van Richter!) weer in hun oude luister hersteld. Camerig-De herenhoeve Winneberg in Camerig, gemeente Vaals, met laat middeleeuws woonhuis, verkeert in een zeer slechte staat. Het woonhuis, opgetrokken uit vakwerk en afgedekt met een zadeldak met wolfeind, is ernstig verwaarloosd. Ook de schuren bevinden zich in een desolate toestand. De afdeling Heemschut Limburg stelt alles in het werk om een oplossing te zoeken tot redding van dit monument. Roermond-Dit Rijksmonument met woonhuis van rond 1750 en schuren, stammend uit de Middeleeuwen, kan als verloren worden beschouwd. Ondanks de inspanningen van Heemschut is dit ensemble - woon huis, schuren en een prachtige paarde- kastanje van 250 jaar oud - opgeofferd aan een nieuwbouwwijk: het Hammerveld. Het monument en de landerijen werden in 1978 aangekocht door de gemeente Roermond. Het geheel is sindsdien systematisch verwaarloosd en dus ten gronde gegaan. Een unieke kans om een nieuwe wijk een meerwaarde te geven, is blijven steken in besluiteloosheid en onder schatting van de waarde van een monumentaal ensemble in een wijk. Door de ligging van de wijk in een beekdalgebied moest de grond worden opgehoogd. Daardoor kwamen boer derij, schuren en boom in een kom te liggen en werd hun positie hopeloos. Het is triest te moeten konstateren dat de Rijksdienst in feite maichteloos is in een dergelijke situatie. De gemeente geeft bouwvergunningen om pal naast het monument te bouwen, terwijl ze het argument voor behoud, land schappelijke waarde van dit ensemble, daarmee bewust om zeep helpt. De afdeling Heemschut Limburg organiseert voor haar leden op 17 juni 1995 een stadswandeling in Roermond. Deze wandeling voert langs de Putbeelden in Roermond. Deze beelden markeren de plaats waar vroeger de waterput en, nog later, een pomp stond. Onlangs werd tijdens de Open Monumentendag een boekje gepresenteerd over deze unieke beelden. Dit boekje kwam mede tot stand dankzij steun van Heemschut Limburg. De tekst werd geschreven door Yvonne de Vries (bestuurslid van de afdeling Limburg). Het is te koop bij de VW Roermond. Het programma 'Van Gewest tot Gewest' liet op 16 december 1994 een programma zien over deze beelden. Dat gaf een goed inzicht in de water voorziening in een stad in de Middeleeuwen. Ook de cultuurhisto rische en maatschappelijke waarden van de putbeelden tot in onze moderne tijd werden in het programma belicht. De afdeling Limburg hoopt met deze aktiviteit het kontakt met haar leden te verstevigen. Ook andere belangstel lenden zijn welkom. Verdere programma-informatie volgt in een nieuw Heemschutnummer. Yvonne de Vries, Heemschut Limburg. Restanten Hoeve 't Ham (foto Y. de Vries) Beestenwaag- Een monumentale boerderij van het Zuidfriese kop-romp type in Langezwaag is er niet best aan toe. In een brief aan B en W schrijft Heemschut, dat de onderhoudstoe- stand slecht is. In de rieten dakbedek king van de schuur zijn enkele gaten ontstaan, waardoor wind en regen vrij spel hebben. Daardoor kan ernstige schade ontstaan aan de rest van de dakbedekking en de onderliggende kap- en bindconstructies. De boerderij is in deze streek het laatste exemplaar van het genoemde type met een half opgaande achterge vel. In de voorgevel van de schuur bevindt zich een fraaie gevelsteen met het jaartal 1769. Zowel de hoofdvorm als de gevelindeling is goed bewaard gebleven. De boerderij wordt, voorzo ver bekend, niet bewoond. Eventueel zou herbestemming van de boerderij in combinatie met restauratie-subsidie perspectief kunnen bieden. Hilversum-Heemschut tekent bezwaar aan tegen het voornemen van B en W een bouwvergunning te verlenen voor het bouwplan Langestraat/Laanstraat. De Langestraat en het achterliggende 18de eeuwse buurtje dreigen door dit bouwplan te worden gemarginaliseerd. Proportionering, dimensionering en articulatie van de bouwmassa zijn zodanig, dat het plan tot een negatieve welstandsbeoordeling had moeten leiden. Goes- De ontwikkelingen rond het Westwalgebied baren Heemschut zorgen. Op ad hoe basis worden beslissingen voorbereid, die tot een drastische aantasting van het gebied zullen leiden, schrijft Heemschut aan B en W. Over de individuele kwaliteit van de verschillende panden kan verschil van mening bestaan maar het stedebouwkundig geheel is markant genoeg om als totaliteit bij de planvor ming te worden betrokken. Nijm.egen-Bij het nieuwbouwplan Flash Gordon is geen rekening gehou den met de monumentale resten van het voormalige Weeshuis aan de Hessenberg, nota bene een rijksmonu ment. Samen met het Cuypers Genootschap en Numaga meent Heemschut, dat de architecten bij de herziening van hun ontwerp het wees huis hierin dienen te integreren en haar historische omgeving moeten respecteren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1995 | | pagina 6